დეზინფორმაციული ნარატივების ანალიზი - სლოვაკეთისა და საქართველოს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების კონტექსტში
09 დეკემბერი, 2021
ერთობლივი, ქართულ-სლოვაკური კვლევა ორივე ქვეყანაში 2020 წელს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების დროს და წინასაარჩევნო პერიოდში გავრცელებული დეზინფორმაციის გამოაშკარავებასა და ანალიზს ისახავდა მიზნად. კვლევამ გამოავლინა ის აქტორები, რომლებიც ყველაზე აქტიურები იყვნენ დეზინფორმაციის წარმოებასა და გავრცელებაში წინასაარჩევნო კამპანიის დროს, მოხდა მათი არხების, ნარატივების, ტექნიკის და მიზნების  გაანალიზება, ასევე დეზინფორმაციის საერთო მასშტაბისა და გავლენის გაზომვა და შეფასება არჩევნების კონტექსტში.
კვლევა, პროექტ „სლოვაკეთის და საქართველოს ბრძოლა დეზინფორმაციას წინააღმდეგ: სამოქალაქო სექტორის დახმარება, სახელმწიფო უწყებების და ადგილობრივი და რეგიონალური ხელისუფლებების ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა“ ფარგლებში, სლოვაკეთის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოსა (Slovak AID) და სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ხელშეწყობით განხორციელდა.

Analysis Of Disinformation Narratives In The Context Of The Parliamentary Elections In Slovakia And Georgia
09 December, 2021
The Georgian-Slovakian research aims to expose and analyze the disinformation disseminated during and prior to the 2020 parliamentary elections in both countries. The aim of the research is to identify actors which are most active in producing and spreading disinformation during the election campaigns, to analyze their channels, narratives, techniques, and targets, also to measure the overall scale and impact of the disinformation in the context of the elections.
The research was published within the project “Slovak and Georgia fight against disinformation: building up civil society and development capacity in the state, local and regional government”, supported by the Slovak Agency for International Development (Slovak AID).