ევროპული პოლიტიკის კოორდინაციის გაუმჯობესება საქართველოში, ვიშეგრადის ქვეყნების პრაქტიკაზე დაყრდნობით
ავტორები: სერგი კაპანაძე, მერი მაღლაკელიძე, ვერა რიჰაცკოვა, ზოლტან გალიკი, ვლადიმერ ბილჩიკი, პაულინა გასი, ელენე ხოშტარია
წინამდებარე პუბლიკაცია მიმოიხილავს სხვადასხვა ინსტიტუციურ მოწყობას ევროკავშირთან კოორდინაციის პოლიტიკისთვის ვიშეგრადის 4 ქვეყანასა (უნგრეთი, პოლონეთი, ჩეხეთის რესპუბლიკა და სლოვაკეთი) და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყანაში (საქართველო). ასოცირების ხელშეკრულებების/ევროპული ხელშეკრულებების გათვალისწინებით ევროკავშირის ნორმებთან მისადაგების პროცესში ვიშეგრადის ქვეყნების ევროპული პოლიტიკის ინსტიტუციურ არქიტექტურას გადამწყვეტი მნიშვნელობა ჰქონდა. შესაბამისად, პუბლიკაციაში განსაკუთრებული ყურადღება მიენიჭება კოორდინაციის მექანიზმებს, როგორც საჯარო ადმინისტრირების ეფექტურ იარაღს, ასევე მათ როლს ამ ქვეყნებში რეფორმების განხორციელების თვალსაზრისით.
აქედან გამომდინარე, უნგრული, პოლონური, ჩეხური და სლოვაკური გამოცდილება ამ მიმართულებით რელევანტურია აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისთვის, მათ შორის, საქართველოსთვის. ამის მიზეზია ის, რომ საქართველო ანალოგიურ პროცესებს გადის, რაც ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებმა გაიარეს ასოცირების ხელშეკრულებების განხორცილებისა და ევროკავშირის პირობების ადაპტაციის პერიოდში.

Improving the Coordination of European Policies in Georgia Based on the Practices of Visegrad Countries
Authors: Sergi Kapanadze; Meri Maghlakelidze; Vera Rihackova; Zoltan Galik; Vladimir Bilcik; Paulina Gas; Elene Khoshtaria
This publication discusses different institutional set-ups for EU coordination policies in the four Visegrad countries - Hungary, Poland, the Czech Republic, and Slovakia - and in one EaP country - Georgia. In the process of converging with the EU norms enshrined in the Association Agreements/Europe Agreements, the institutional architecture for European policies in the Visegrad countries played a decisive role. This publication puts emphasis on the coordinating mechanisms, since they served as effective tools in public administration and in driving reforms in these countries. Correspondingly, the Hungarian, Polish, Czech, and Slovak experience is relevant for the EaP countries and for Georgia.
This publication proceeds in the following way: first four chapters discuss the Visegradcountries’ institutional setups in charge of coordinating European policies, publiccommunication strategies, and politically and economically sensitive issues during theimplementation of the Association Agreements/Europe Agreements as well as during theaccession process. Fifth chapter covers the current state of affairs in Georgia’s institutionalarchitecture in terms of European policy coordination. Recommendations for the GeorgianGovernment based on the experience of the Visegrad countries are drawn and the mainchallenges for Georgia’s implementation of the Association Agreement are pointed out.