EURACTIV აქვეყნებს სტატიას თუ როგორ შეიძლება ევროკავშირმა საქართველოში 12 პრიორიტეტის შესრულებას ხელი შეუწყოს.
17 იანვარი, 2023
EURACTIV-ზე გამოქვეყნდა „საქართველოს რეფორმების ასოციაციის“ დირექტორის, პაატა გაფრინდაშვილის სტატია, რომლის თარგმანსაც გთავაზობთ.
საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანება დიდი ხნის განმავლობაში შორეულ პერპექტივას წარმოადგენდა. 2014 წელს საქართველომ ევროკავშირთან ვიზალიბერალიზაციასა და ასოცირების შეთანხმებას (ღრმა და ყოვლისმომცველ თავისუფალ სავაჭრო შეთანხმებასთან ერთად) მიაღწია. საქართველოსთვის ასოცირების შეთანხმების განხორციელება საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობის ძალიან მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს, თუმცა ის მხოლოდ ერთ-ერთი ეტაპია ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე.
უკრაინაში რუსეთის შეჭრამდე ბრიუსელში შესაბამისი პოლიტიკური მადის ნაკლებობის გარდა, ევროკავშირში ინტეგრაციის დამაბრკოლებელ ფაქტორად ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში საქართველოს დემოკრატიული უკუსვლა იქცა. მმართველ პარტიასა და ოპოზიციას შორის მზარდმა პოლარიზაციამ, ისევე როგორც დემოკრატიულ მმართველობასა და კანონის უზენაესობასთან დაკავშირებულმა სერიოზულმა გამოწვევებმა მნიშვნელოვნად შეაფერხეს საქართველოს პროგრესი.
ამჟამად, როდესაც ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი უკვე აღარ წარმოადგენს შორეულ პერსპექტივას, საქართველოს უჭირს ევროპული მომავლის რეალობად ქცევა. შესაბამისად, ამ კრიტიკულ მომენტში, ევროკავშირის გაზრდილმა ჩართულობამ შესაძლოა სრულად შეცვალოს სურათი და ერთი მხრივ, უზრუნველყოს რეგიონში ბრიუსელის სტრატეგიული ინტერესების გატარება, ხოლო, მეორე მხრივ, საქართველო რუსეთის მავნე გავლენისგან დაიცვას.
რუსეთის ბარბაროსულმა აგრესიამ უკრაინის წინააღმდეგ, რომელმაც განუზომელი მასშტაბის ადამიანური ტრაგედია გამოიწვია, ამავდროულად უკრაინას, საქართველოსა და მოლდოვას შესაძლებლობის ფანჯარა გაუხსნა და მათ ახალ გეოპოლიტიკურ რეალობაში ევროკავშირში წევრობაზე განაცხადის შეტანის საშუალება მისცა.
ამის მიუხედავად, საქართველო შანსს, რომელიც ქვეყანას რამდენიმე ათწლეულში ერთხელ შეიძლება მიეცეს, ცუდად მომზადებული შეხვდა და უკრაინასა და მოლდოვასგან განსხვავებით, ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი ვერ მიიღო. ნაცვლად ამისა, ევროკავშირმა საქართველოს მიანიჭა უდავოდ მნიშვნელოვანი და რამდენიმე თვის წინ საოცნებო ევროპული პერსპექტივა და შესაძლებლობა, რომ საქართველო ევროკავშირის განახლებული გაფართოების მატარებელს დაეწიოს და პროცესში ჩაერთოს.
ამისთვის, საქართველომ უნდა შეასრულოს ევროკომისიის მიერ გაწერილი 12 პრიორიტეტი, რომელიც, მათ შორის, მოიცავს ისეთი საკითხების მოგვარებას, როგორებიცაა: პოლარიზაცია, დემოკრატიული კონტროლი, საარჩევნო კანონმდებლობა, სასამართლო, მედია, გენერალური პროკურორისა და სახალხო დამცველის დანიშვნა, ანტიკორუფციული სააგენტოს დამოუკიდებლობის გაძლიერება, „დეოლიგარქიზაცია“, ბრძოლა ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ, ადამიანის უფლებები, გენდერული თანასწორობა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა.
ჩამოთვლილი რეფორმების შესრულების ბოლო ვადად თავდაპირველად 2022 წლის დეკემბერი განისაზღვრა, თუმცა მოგვიანებით შეფასებამ 2023 წლამდე გადაიწია.
პრიორიტეტების შესრულების მხრივ არსებული მდგომარეობა
ევროკავშირმა არაერთხელ მოუწოდა როგორც ხელისუფლებას, ისე ოპოზიციას, რომ გაერთიანდნენ და სამოქალაქო საზოგადოებასთან მჭიდრო თანამშრომლობით ევროკავშირის მიერ დადგენილი პრორიტეტების შესასრულებლად იმუშავონ. თუმცა ჯერჯერობით შედეგები დამაიმედებელი არაა.
მმართველმა პარტიამ - „ქართულმა ოცნებამ“ და ხელისუფლებამ 12 პრიორიტეტის შესრულების ვალდებულება საჯაროდ აიღეს და წარადგინეს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად საჭირო მოთხოვნების შესრულების გეგმა. გეგმის საფუძველზე პარლამენტში სამუშაო ჯგუფები შეიქმნა, სადაც ოპოზიციისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც მიიწვიეს.
თუმცა, „ქართული ოცნების“ გადაწყვეტილებამ, არ დაეშვა „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ (ISFED) სამუშაო ჯგუფების შეხვედრებზე, მმართველი პარტიის მიერ წარმართული პროცესის დემოკრატიული ხასიათი, რბილად რომ ვთქვათ, ეჭვქვეშ დააყენა.
ნდობისა და თანამშრომლობის ნაკლებობის გამო, სამმა ოპოზიციურმა პარტიამ „ქართული ოცნების“ მიერ შექმნილ სამუშაო ჯგუფებში მონაწილეობაზე უარი განაცხადა. უარის მიზეზად მათ შორის დასახელდა „ქართული ოცნების“ მხრიდან ოპოზიციის შეთავაზებების მიუღებლობა და მმართველი პარტიის მხრიდან სამუშაო ჯგუფების არა რეალური თანამშრომლობის პლატფორმად, არამედ ფასადად შექმნა.
მმართველმა პარტიამ ზოგიერთი პრიორიტეტის შესასრულებლად კანონპროექტები შეიმუშავა.  თუმცა, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და სამუშაო ჯგუფებში ჩართულმა ოპოზიციურმა პარტიებმა უკმაყოფილება გამოხატეს მმართველი პარტიის მიერ მათი შეთავაზებების უგულებელყოფის გამო.
ოპოზიციურმა პარტიებმა, რომლებმაც უარი განაცხადეს სამუშაო ჯგუფებში მონაწილეობაზე, დაიწყეს საკუთარი სამუშაო პროცესი და თითოეული პრიორიტეტის განხორციელების მიზნით საკუთარი ხედვის შემუშავება სცადეს.
არსებობს გარკვეული საკითხები, რომლებზეც კონსენსუსი შესაძლებელია, თუმცა ხელისუფლებასა და ოპოზიციას შეუთავსებელი მოსაზრებები გააჩნიათ ისეთ მნიშვნელოვან თემებზე, როგორებიცაა: პოლარიზაცია, დეოლიგარქიზაცია, სასამართლოს რეფორმა და ა.შ. კრიტიკული მოსაზრებებით, ხელისუფლება კეთილსინდისიერად არ ასრულებს მოთხოვნებს და მის მიერ გადადგმული ნაბიჯები მხოლოდ ფასადური ხასიათისაა.
ევროკავშირის გარდამტეხი როლი
ამჟამად, როდესაც ევროკავშირმა საქართველოს ევროპული პერსპექტივა მიანიჭა და ქვეყანა გაფართოების პროცესის ნაწილია, ევროკავშირისთვის, განსაკუთრებით კი შავი ზღვის რეგიონის მიმართ მისი გაზრდილი ინტერესის გათვალისწინებით, დაუშვებელია საქართველოს წარუმატებლობა, რაც ქვეყნის ევროკავშირის გაფართოების პროცესიდან გათიშვას, მის რუსეთის გავლენის სფეროში მოქცევას და იზოლაციონიზმისა და ავტორიტარიზმის გზაზე შედგომას გულისხმობს. შესაბამისად, აუცილებელია, რომ 12 პრიორიტეტის დაუსრულებელ „მოძრავ სამიზნეებად“ გადაქცევა არ მოხდეს.
ევროპული საბჭოს 2022 წლის ივნისის გადაწყვეტილებით, ევროკავშირმა საქართველოზე პასუხისმგებლობა აიღო და შესაბამისად, ბრიუსელმა საქართველოს ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესში დახმარება უნდა გაუწიოს. ამჟამად, ამ პროცესში ყველაზე მნიშვნელოვანი 12 პრიორიტეტის შესრულების საკითხია.
აღნიშნული განეკუთვნება კიდეც ევროკომისიის, კერძოდ კი სამეზობლო და გაფართოების მოლაპარაკებების გენერალური დირექტორატის (DG NEAR) ოფიციალურ ფუნქციას, რომელიც ითვალისწინებს „ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივის მქონე სახელმწიფოების დახმარებას იმ კრიტერიუმების შესრულებაში, რომლებიც ევროკავშირის ხელშეკრულებითა და ევროპული საბჭოს მიერაა განსაზღვრული“.
ამდენად, ახლაა შესაბამისი დრო, რომ სამეზობლო და გაფართოების მოლაპარაკებების გენერალური დირექტორატი ევროკავშირის წევრობის გზაზე საქართველოსთვის გაწერილი 12 პრიორიტეტის შესრულების პროცესში ქვეყნის დასახმარებლად აქტიურად ჩაერთოს.
კერძოდ, საჭიროა, რომ გენერალურმა დირექტორატმა, მისი ფუნქციების შესაბამისად, დაიწყოს პროცესის დაკვირვება და ხელი შეუწყოს რეფორმების გატარებას თითოეული პრიორიტეტის ირგვლივ გზამკვლევისა და ინტერპრეტაციის შეთავაზებით, მმართველი და ოპოზიციური პარტიების ინიციატივებისა და კანონპროექტების წინასწარი შეფასებებით, და სადაც შესაძლებელია, მხარეებს შორის არსებული განსხვავებების დაძვლევაში დახმარებით.
ამ მიზნით, სამეზობლო და გაფართოების მოლაპარაკებების გენერალურმა დირექტორატმა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობაში უნდა მოავლინოს მუდმივი წარმომადგენლობა. აღნიშნული დამკვიდრებულ პრაქტიკას წარმოადგენს,  რომელიც, მათ შორის, აპრობირებულია დასავლეთ ბალკანეთშიც. გენერალური დირექტორატის 1,500-ზე მეტი თანამშრომლის ორი მესამედი სწორედ პარტნიორ სახელმწიფოებში ევროკავშირის მისიებშია მივლენილი.
შესაბამისად, სამეზობლო და გაფართოების მოლაპარაკებების გენერალური დირექტორატის მიერ საქართველოში მუდმივი წარმომადგენლობის არსებობა საქართველოში დემოკრატიული განვითარების შეუქცევადობის ხელშემწყობი და ევროკავშირის მზარდი გავლენის დადასტურება იქნება.

How the EU can push for its priorities in Georgia
Now that the EU has granted Georgia a European perspective and Georgia has become a part of the EU enlargement process, the EU cannot and should not afford Georgia’s failure, writes Paata Gaprindashvili.
Paata Gaprindashvili is the director at Georgia’s Reforms Associates (GRASS).
Georgia’s aspiration to become a fully-fledged member of the European Union has been considered a long-shot dream. The country achieved visa liberalisation and the Association Agreement with its Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) in 2014.
For Georgia, the implementation of the Association Agreement constituted an important part of EU-Georgia relations but still a milestone towards becoming an EU member.
Apart from a lack of political appetite in Brussels before Russia’s war in Ukraine, Georgia’s democratic backsliding over the past years had been an obstacle along the way.
The country’s progress has been hindered by persistent political crises stemming from an ever-growing polarisation between the ruling and the opposition parties, as well as serious challenges related to good governance and the rule of law.
As of now, when the EU’s candidacy status is no longer a distant prospect, Georgia alone is struggling to deliver on its European future. At this point, the EU’s increased engagement can be a game-changer in bringing off Brussel’s strategic interests in the region and saving Georgia from falling prey to Russia.
Russia’s brutal aggression against Ukraine, which has brought immeasurable human tragedy, also opened a window of opportunity for Ukraine, Moldova, and Georgia to apply for EU membership in a new geopolitical reality.
However, Georgia met this once-in-a-generation chance ill-prepared and different from Ukraine and Moldova, Georgia failed to obtain EU candidacy.
Instead, Georgia was granted a European perspective, undoubtedly a significant milestone and a decision that would have been a dream even several months ago, as well as an opportunity to catch up and jump ship with the renewed enlargement process.
To do so, Georgia is required to fulfil 12 priorities set out by the EU Commission.
Those include addressing issues such as polarisation, democratic oversight, the electoral framework, the judiciary, the media, the appointment of the Prosecutor General and the Ombudsperson, strengthening the independence of its Anti-Corruption Agency, “de-oligarchisation,” the fight against organised crime, human rights, gender equality and the involvement of civil society in decision-making processes.
The deadline for the reforms was December 2022, but the assessment was eventually moved to 2023.
State of Implementation of the 12 Priorities
The EU has repeatedly called on Georgian stakeholders – both the government and the opposition – to unite and work together in close cooperation with civil society to address the priorities defined by the EU. However, so far, the results have not been promising.
The ruling party Georgian Dream (GD) and the government declared their commitment to fulfilling the 12 priorities and presented their plan to accomplish the requirements to obtain the EU candidate status, according to which working groups were created in the Parliament and the opposition and CSOs were invited to participate.
However, the GD’s decision to reject one of the prominent watchdogs from the working group meetings has put the democratic nature of the ruling party-led process in question, to say the least.
Also, due to the lack of trust and cooperation, three major opposition parties in parliament have refused to participate in GD-led working groups, citing the ruling party’s reluctance to share the opposition’s suggestions and the ruling party using the working groups as a façade rather than a genuine cooperation platform.
The ruling party has drafted legislation to address some of the priorities.
However, NGOs and the opposition parties participating in the parliamentary working groups also expressed their dissatisfaction due to the ruling party not taking into account their suggestions.
Opposition parties that had refused participation in the working groups established their own working process and have tried to come up with their vision of fulfilling each priority.
There could be a consensus on a few issues, but the government and the opposition have contradicting opinions on major topics, such as polarisation and de-oligarchisation, the judiciary, etc. Critical voices have accused the government of “window-dressing” and not fulfilling the requirements in good faith.
EU’s game-changing role
Now that the EU has granted Georgia a European perspective and Georgia has become a part of the EU enlargement process, the EU cannot and should not afford Georgia’s failure.
A failure would mean the country’s missing out on the EU enlargement process, falling under Russia’s influence or steering into a path of relative isolationism and autocracy, especially in consideration of the EU’s increased interest and involvement in the wider Black Sea region.
It is, therefore, essential to ensure that Georgia does not transform 12 priorities into never-ending “moving targets.”
By the European Council decision of June 2022, the EU has taken responsibility for Georgia and, thus, should and can provide assistance in the EU integration process, with the 12 priorities being the most pressing issue.
In fact, it is a codified mission of the EU Commission; namely, the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations (DG NEAR), to “assist those countries with a perspective to join the EU in meeting the criteria defined by the Treaty of European Union and the European Council”.
Therefore, it is the right time for the DG NEAR to be actively involved in assisting Georgia in fulfilling the 12 priorities required to advance on its path to the EU.
It should closely monitor the process and help in implementing reforms, something that is its core task, by offering guidance and interpretation on each priority, pre-assessing the initiatives and drafting legislation from the ruling and opposition parties, and helping in bridging differences where possible.
To this end, the DG NEAR should install a permanent representation in the EU Delegation to Georgia – a common practice, already well-tested in the Western Balkans, in its operations as two-thirds of its more than 1,5 thousand staff are located in the EU Delegations/Offices in the partner countries.
The DG NEAR’s permanent deployment in Georgia would reflect the continuing strength of EU influence in Georgia and ensure that Georgia’s democratic development is irreversible.