პროტესტის დემონიზების კამპანია სოციალურ ქსელში
პარლამენტმა 2 მარტს ხალხის ძალის მიერ ინიცირებული და „ქართული ოცნების“ მიერ მხარდაჭერილი ე.წ. აგენტების შესახებ კანონპროექტების განხილვა საგარეო ურთიერთობათა და თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტების ერთობლივ სხდომაზე მწვავე პროტესტის თანხლებით დაიწყო. საკანონმდებლო ინიციატივას სამოქალაქო საზოგადოებაზე მისი შესაძლო დამანგრეველი გავლენების გამო აკრიტიკებდნენ და 2012 წელს რუსეთში მიღებული კანონს ადარებდნენ.
6 მარტს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომა ასევე პროტესტის ფონზე გაიმართა. მიუხედავად იმისა, რომ პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე ე.წ. აგენტების შესახებ კანონპროექტის განხილვა 9 მარტს ჩაინიშნა, ის 7 მარტს განიხილეს და საპარლამენტო უმრავლესობის წევრებმა პირველი მოსმენით მხარი დაუჭირეს, რასაც შედეგად თბილისში პარლამენტის წინ ფართომასშტაბიანი აქციების დაწყება მოჰყვა.
მწვავე საპროტესტო აქციებისა და მკაფიო საერთაშორისო გამოხმაურების შედეგად, რომელმაც დაგმო კანონპროექტი, „ქართულმა ოცნებამ“ საკანონმდებლო ინიციატა უკან გაიწვია. როგორც პროტესტის დღეებში, ასევე, მის შემდგომ, სოციალურ ქსელებში კანონპროექტზე კრიტიკულად განწყობილი ჯგუფებისა და ინდივიდების წინააღმდეგ კოორდინირებულად ვრცელდება მადისკრედიტირებელი გზავნილები.

Discrediting messages by pro-government social media pages against the protest on the Russian-style “Foreign Agents Law”
15 March, 2023
On the 2nd of March, at the joint session of the foreign relations and defense and security committees, the parliament launched debate on a so-called "foreign agents" draft law that was initiated by the members of Georgian Dream parliamentary majority, calling themselves “People Power” and supported by the ruling "Georgian Dream". The controversial draft law, reminiscent of a 2012 Russian one, was widely criticized for its alleged disastrous effects on Georgian civil society.
On the 6th of March, the debate—accompanied by fierce protests—was held on a legal affairs committee, which gave initial approval to the "foreign agents" law. The massive protests in front of Georgia’s parliament were triggered when the parliament decided to hold a plenary session on March 7, one day earlier than was initially planned.
On March 7, the parliament passed the law in its first reading by 76 votes in favor amid large-scale street protests. As a result of the public outcry and the unequivocal international condemnation of the bill, the ruling majority dropped the proposal. During and in follow-up of the protests, Georgian social media space witnessed coordinated smear campaigns against organizations and individuals critical of the law.