დეზინფორმაციის ბრიფი - 27 თებერვალი - 12 მარტი
საპარლამენტო კომიტეტებზე „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის მხარდაჭერის შემდეგ, ქვეყნის შიგნით არსებული პროტესტის და საერთაშორისო უარყოფითი რეაქციის მიუხედავად, საქართველოს პარლამენტმა პირველი მოსმენით მიიღო კანონი, რომლის მსგავსი კანონითაც რუსეთში შესაძლებელი გახდა კრიტიკული ხმების ჩახშობა და რომელიც დასავლეთისგან დაფინანსებულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს აცხადებს უცხოური გავლენის აგენტებად, არღვევს საქართველოს კონსტიტუციას და ეწინააღმდეგება ევროსაბჭოს და ევროკავშირის ნორმებს.
საქართველოს პარლამენტმა კანონპროექტი მიიღო დაგეგმილზე ორი დღით ადრე რამაც თბილისში, პარლამენტის შენობის წინ მასშტაბური აქციების დაწყება გამოიწვია. სპეცდანიშნულების რაზმები ორი დღის განმავლობაში ცდილობდნენ ათობით ათასი დემონსტრანტის დაშლას წყლის ჭავლისა და ცრემლსადენი გაზის გამოყენებით, რომლის ფარგლებშიც, ახალარჩეული სახალხო დამცველის და კრიტიკულად განწყობილი პირების შეფასებით, პოლიციამ სულ მცირე კონკრეტულ შემთხვევებში გადაჭარბებული ძალა გამოიყენა, თუმცა აღნიშნულმა შედეგი ვერ გამოიღო. მმართველი პარტია „ქართული ოცნება“ იძულებული იყო კარდინალურად შეეცვალა პოზიციები და გამოეწვია კანონპროექტი, მეორე მოსმენაზე ჩაგდების გზით. აღნიშნული წარმოადგენს ქართული სამოქალაქო საზოგადოების გამარჯვებას და მთავრობის მიერ ევროკავშირთან ინტეგრაციაზე ორიენტირებული საგარეო პოლიტიკის გადახედვის მცდელობის აღკვეთას.
საპოლიციო ძალების მიერ საპროტესტო აქციის დაშლის მცდელობის პარალელურად, პროსახელისუფლებო და პრორუსული პროპაგანდისტული მანქანები უწყვეტ რეჟიმში აგრძელებდნენ მუშაობას. მათი გზავნილები ხშირად თანხვედრაში იყო ერთმანეთს და რიგ შემთხვევაში ერთგვარი ურთიერთდამატების/შემავსებლის ფუნქციას ასრულებდა. აქციის დისკრედიტაციის მიზნით ინტერნეტ სივრცეში გავრცელებული ცალკეული დეზინფორმაციების გარდა, შეინიშნებოდა კოორდინირებული გზავნილებიც, რომელთა ფარგლებში გამოიყოფა შემდეგი ნარატივები:
1. კრიტიკულად განწყობილი მედიასაშუალებები და არასამთავრობო ორგანიზაციები იმიტომ ეწინააღმდეგებიან კანონპროექტს, რომ ეშინიათ საკუთარი დაფინანსების გასაჯაროვების, რადგან ხალხი დაინახავს თუ რისთვის „ჭამენ“ მილიონებს. გზავნილი შეიცავდა „გრანტისმჭამელების“ იარლიყს, რომლითაც მოიხსენიებენ დასავლეთისგან დაფინანსების მიმღებ დამოუკიდებელ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს.
2. „კანონპროექტს აპროტესტებს ეკლესიის მაგინებელი ხალხი“ - აღნიშნული გზავნილი არის „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის ირაკლი კობახიძის განცხადებების გაგრძელება, რომლის თანახმადაც კანონი „უცხოელი აგენტების“ შესახებ გამოავლენს „ექსტრემისტულ ორგანიზაციებს“, რომლებიც „ანტისაეკლესიო ბოლშევიკურ პროპაგანდას“ ეწევიან. „ქართული ოცნება“ არასამთავრობო ორგანიზაციების დისკრედიტაციას ცდილობს მათი საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ მებრძოლ ძალად წარმოჩენის მეშვეობით. აღნიშნული გზავნილს განსაკუთრებით აქტიურად ავრცელებდნენ პროპაგანდისტული გვერდები.
3. 7 მარტს გამართული მრავალრიცხოვანი აქციის შემდეგ, „ქართული ოცნების“ ლიდერები ამტკიცებდნენ, რომ დემონსტრანტები დეზინფორმაციის მსხვერპლი არიან და არასწორ ინფორმაციას ფლობენ კანონპროექტის შინაარსთან დაკავშირებით. აქციის მონაწილეთა დისკრედიტაციის მიზნით, პროსახელისუფლებო გვერდები სვამდნენ რიტორიკულ შეკითხვას: „თქვენი აზრით, აქციის მონაწილეთა რამდენ პროცენტს აქვს წაკითხული კანონი?“
4. 7 და 8 მარტის საპროტესტო აქციებმა ძალადობრივი ხასიათი შეიძინა და შესაბამისად მთავრობა ვალდებული იყო რეაგირება მოეხდინა.
5. თბილისში მდებარე საელჩოს მეშვეობით, აშშ ორგანიზებას უწევს რევოლუციას და ეს ადამიანები ამ პროცესის მონაწილეები არიან. აშშ კარგავს გავლენას საქართველოში, რადგან ქართველი ხალხი ეროვნულ ინტერესებს აშშ-ზე მაღლა აყენებს, რაც აშშ-ში პანიკას და შეშფოთებას იწვევს.
6. ევროკავშირი და აშშ უხეშად ერევიან საქართველოს შიდა საქმეებში. აღნიშნული ხაზგასმული იყო ევროკავშირის და აშშ-ის მიერ საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციების დაფინანსების კონტექსტში და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ კანონპროექტის მიმართ გამოხატული კრიტიკის და კანონპროექტის ჩაგდების შესახებ პარლამენტისთვის გაკეთებულ მიმართვასთან დაკავშირებით. არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან კანონპროექტის გაპროტესტების თაობაზე, პროპაგანდა ავრცელებდა ნარატივს, რომ დასავლეთი (ევროკავშირი და აშშ) საქართველოს არ განიხილავს თანასწორად და ღიად ესხმის თავს საქართველოს სახელმწიფო ინსტიტუტებს.
7. თბილისში მიმდინარე აქციები საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნის კოორდინირებული ძალისხმევის ნაწილია, რომელიც მიზნად ისახავს სახელმწიფო გადატრიალების გზით „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების დამხობას და მთავრობაში ისეთი ძალების მოყვანას, რომლებიც საქართველოს რუსეთთან ომში ჩაითრევენ. „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში არყოფნა ნიშნავს გარდაუვალ ომს საქართველოსთვის. აღნიშნულ კონტექსტში, საზოგადოებას აყენებდნენ ცრუ დილემის წინაშე - ან მშვიდობა (და სუვერენიტეტი და ეროვნული ინტერესები) ან ევროკავშირი და ნატო. ამ მხრივ, ასევე ფართოდ ვრცელდებოდა ნიჰილისტური მოსაზრებები საქართველოს ევროკავშირში გაწევრების შანსებთან დაკავშირებით და ამტკიცებდნენ, რომ საქართველოს არც ერთ შემთხვევაში არ გააჩნდა ევროკავშირში წევრობის შანსი საქართველოს მიმართ ევროკავშირის პოზიციიდან გამომდინარე.
8. ოპოზიციური პარტიები, განსაკუთრებით კი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ ტვინს ურეცხავენ ახალგაზრდებს და მათ რევოლუციის მოწყობის ძალისხმევაში იყენებენ.
9. პროპაგანდა ასევე თავს ესხმოდა უკრაინელ მიგრანტებს. კერძოდ, ამტკიცებდნენ, რომ აქციის მონაწილეთა უმრავლესობას შეადგენდნენ უკრაინელები და უკრაინელი ლტოლვილები ცდილობენ საქართველოში მთავრობის დამხობას საქართველოში მეორე ფრონტის გასახსნელად;
10. სამოქალაქო საზოგადოება არ მუშაობს საქართველოს ინტერესებისთვის, არამედ ემსახურება კოლექტიური დასავლეთის ინტერესებს, რადგან სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები დასავლეთის აგენტები არიან.
კრემლი და პროპაგანდისტები მხარს უჭერენ აღნიშნულ გზავნილებს
თბილისში გამართული მასობრივი საპროტესტო გამოსვლები უცხოეთის აგენტების კანონპროექტთან დაკავშირებით, რომელიც „ქართული ოცნების“ საპარლამენტო უმრავლესობამ პირველ მოსმენაზე მიიღო, ხოლო შემდეგ პარლამენტიდან გამოიხმო, ფართო განხილვის საგნად იქცა კრემლის მაღალჩინოსნებს, რუსულ ტრადიციულ მედიასა და რუსული ნარატივების გამავრცელებელ სოციალური მედიის გვერდებსა და ანგარიშებში. რუსული სამთავრობო მედიასაშუალებების და პროპაგანდისტული წყაროების მიერ მომზადებულ პოლიტიკურ ტოქშოუებში, სტატიებში, რეპორტაჟებსა და პუბლიკაციებში ძირითადად ვრცელდებოდა ერთი და იგივე ნარატივი, რომლის თანახმადაც თბილისში დაწყებული „ქაოსი“ დასავლეთის მიერ იყო ორგანიზებული საქართველოს ომში ჩათრევის და რუსეთის წინააღმდეგ მეორე ფრონტის გახსნის მიზნით. რუსული წყაროები მმართველ „ქართულ ოცნებას“ ახსენებდნენ თბილისში სტაბილურობის შენარჩუნების მნიშვნელობას და აფრთხილებდნენ არ დაეშვა იგივე „შეცდომა“, რაც უკრაინამ დაუშვა 2014 წელს. ზოგიერთ შემთხვევაში აღნიშნული იყო, რომ საქართველოს ხელისუფლება ამას აცნობიერებს, რის გამოც ვაშინგტონი ცდილობს „ქართული ოცნების“ წინააღმდეგ უკრაინული სტილის ევრომაიდანის მოწყობას. რუსული პროპაგანდის მტკიცებით, მმართველი პარტიის მიერ უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონპროექტის მხარდაჭერა, ფართო საპროტესტო მოძრაობის დასაწყებად მხოლოდ საბაბს წარმოადგენდა.
1. რუსეთის ფედერაციის საბჭოს საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე გრიგორი კარასინი ევროკავშირის უმაღლეს წარმომადგენელ ჟოზეფ ბორელს ადანაშაულებდა საქართველოს შიდა საქმეებში ჩარევას და საქართველოს მოქალაქეებზე ზეწოლაში;
2. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს პრესმდივანი მარია ზახაროვა და ვ. პუტინის პრესმდივანი დ. პესკოვი, „ქართული ოცნების“ რიტორიკასთან თანწყობილად ამტკიცებდნენ, რომ განსახილველად გამოტანილ კანონპროექტს არაფერი საერთო არ გააჩნია რუსეთთან და რეალურად ამერიკული ვერსიის ანალოგია;
3. რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი ამტკიცებდა, რომ კანონპროექტი მხოლოდ მთავრობის ძალადობრივი გზით შეცვლის „კაზუს ბელია“. სერგეი ლავროვი ამერიკელ თანამდებობის პირებს აკრიტიკებდა საქართველოსა და მოლდოვაში მიმდინარე საპროტესტო გამოსვლების მიმართ განსხვავებულ დამოკიდებულებაში (როგორი გასაკვირიც არ უნდა იყოს, ამ გამოსვლების მიმართ ლავროვიც განსხვავებულ დამოკიდებულებას გამოხატავს) და ევროპელ თანამდებობის პირებს აკრიტიკებდა მათი მხრიდან კანონპროექტის ევროპულ ნორმებთან შეუთავსებლობის ხაზგასმის გამო, მაშინ როდესაც მსგავსი კანონმდებლობა ევროპის მრავალ ქვეყანაში მოქმედებს. ს. ლავროვის აღნიშნული მტკიცება სრული სიცრუეა, რადგან ევროპულმა სასამართლომ უკვე დაადგინა, რომ უნგრეთში მიღებული მსგავსი კანონი არღვევს ევროკავშირის კანონმდებლობას;
4. აქციის მონაწილეთა მიერ სოხუმის (რუსეთისგან ოკუპირებული აფხაზეთის დედაქალაქი) სკანდირების პასუხად, მარგარიტა სიმონიანი ირწმუნებოდა, რომ თბილისში მიმდინარე მასობრივი გამოსვილები დაგეგმილი იყო რუსეთის წინააღმდეგ მეორე ფრონტის გასახსნელად. ასევე, მარგარიტა სიმონიანი ღიად ემუქრებოდა ქართველებს ომით, რომლის შედეგადაც თბილისზე უყოყმანოდ განხორციელდებოდა პირდაპირი დარტყმები, რადგან ქართველები არასოდეს განიხილებოდნენ რუსი ერის ნაწილად.
5. რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლობამ ყირიმში ასევე შეადარა თბილისში მიმდინარე დემონსტრაციები კიევის ევრომაიდანს და დაიმუქრა შესაბამისი შედეგებით;
6. ცნობილმა პროპაგანდისტმა ვლადიმირ სოლოვიოვმა შეაქო კიდეც პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი ამ უკანასკნელის მიერ უკრაინის, პრეზიდენტი ზელენსკის და ევროპარლამენტარების კრიტიკის გამო, როდესაც ღარიბაშვილმა მათ საკუთარი საქმეებისთვის მიხედვისა და საქართველოსგან თავის შორს დაჭერისკენ მოუწოდა. სოლოვიოვის თქმით, „საქართველოს პრემიერ-მინისტრი კაცია და მას კვერცხები აქვს“.
ევროკავშირის წინააღმდეგ მიმართული პროპაგანდა:
1. საქართველოს არ ჭირდება ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი, რადგან აღნიშნული არავითარ სარგებელს არ მოუტანს, რაც ექსპერტებმა მკაფიოდ ჩამოაყალიბეს. კანდიდატის სტატუსს საქართველოზე ზეწოლის ინსტრუმენტად იყენებენ. მეორე მხრივ, კანდიდატის სტატუსის მიღების შემდეგაც, საქართველოს კიდევ უფრო მეტი ვალდებულება ექნება შესასრულებელი, როგორებიცაა ლგბტ პროპაგანდა, ხოლო ზოგიერთი ვალდებულება დიდ ზიანს მიაყენებს საქართველოს განათლების სისტემას და დამატებით სამხედრო მოთხოვნებს.
2. ევროკავშირმა რომ საქართველო საკუთარ რიგებში მიიღოს, საქართველომ უნდა მიიღოს გარკვეული კანონები, რომელთაგან ერთ-ერთი იყო მორალურად გამხრწნელი ანტიდისკრიმინაციული კანონი. პროპაგანდის თანახმად, ევროკავშირი მხოლოდ მაშინ დაუშვებს საქართველოს წევრობას, როდესაც საქართველოში დაკანონდება ერთნაირსქესიანთა ქორწინება და ტრანსგენდერი ადამიანები გახდებიან მასწავლებლები.
3. კვლავ გამოჩნდა გასულ პერიოდში აქტიურად კულტივირებული პროპაგანდისტული გზავნილი, რომ ევროკავშირის მხრიდან კანდიდატის სტატუსის მისანიჭებლად საქართველოსთვის მიცემულ რეალურ დავალებას კოლექტური დასავლეთის, ანუ ევროკავშირის და აშშ-ის მხრიდან საქართველოს ომში ჩათრევა წარმოადგენს. აღნიშნული ნარატივის თანახმად, უკრაინას კანდიდატის სტატუსი მიენიჭა ამ დავალების შესრულების გამო და საქართველოს ეს ამ დრომდე არ გაუკეთებია, შესაბამისად ამ მხრივ წარმატებას ვერ მიაღწია. პროპაგანდისტები აცხადებდნენ, რომ საქართველო კანდიდატის სტატუსს მიიღებს, როდესაც იძულებული გახდება ომში ჩაერთოს. ამასთან, კანდიდატის სტატუსი ფარატინა ფურცელია, რომელიც არაფერს ნიშნავს, თუმცა სწორედ მსგავსი უშინაარსო დაპირებებით ეწევიან საქართველოს მანიპულირებას უკანასკნელი 30 წლის განმავლობაში.
ნატო-ს წინააღმდეგ მიმართული პროპაგანდა:
1. ზემოხსენებულის მსგავსად, პროპაგანდა ასევე პარალელებს ავლებდა ნატო-ს და ჰორიზონტს შორის - თითქოს უახლოვდები, მაგრამ რეალურად მას ვერასოდეს მიაღწევ. ნატო-ს ასევე ბრალს სდებდნენ, რომ ის არის ანტირუსული ორგანიზაცია, რომელიც ცდილობს რუსეთის საზღვრებთან (კავკასიის რეგიონის შემთხვევაში ეს არის საქართველო) ანტირუსული დაძაბულობის კერების შენარჩუნებას. საზოგადოებას აყენებდნენ ნატო-სა და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობას შორის ცრუ დილემის წინაშე. პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, რომ ნებისმიერი სარგებელი რაც შეიძლება საქართველომ რუსეთისგან მიიღოს და რამაც შეიძლება გააძლიეროს საქართველო და დააახლოვოს აფხაზეთის და ცხინვალის რეგიონის რეინტეგრაციასთან, აღქმული იქნება ნატო-ს საწინააღმდეგო ნაბიჯად და შესაბამისად მას დაუპირისპირდება როგორც ნატო, ისე მისი გავლენის აგენტები საქართველოში;
2. პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, რომ უკრაინა წარმოადგენს მკაფიო მაგალითს, როდესაც ქვეყანა ნატო-ში გაწევრების იდეის სანაცვლოდ კომპრომისზე მიდის სახელმწიფოებრიობასთან და ექცევა განადგურების საფრთხის ქვეშ, თუმცა მაინც ვერ ახერხებს წევრობას. აღნიშნული დეზინფორმაციის თანახმად, უკრაინის დაშლის შემდეგ ნატო-ს შემდეგი სამიზნე იქნება კავკასია და ირანი და აღნიშნულიდან გამომდინარე, ნატო ცდილობს გავლენის აგენტების შენარჩუნებას საქართველოს ხელისუფლებაში;
3. პროპაგანდისტების მტკიცების, ნატო-ს (და ევროკავშირის) რეალური სახე გამოჩნდა 2008 წელს, როდესაც მათ მოახდინეს საქართველოს პროვოცირება, შემდეგ კი ცეცხლის პირველად გახსნის საფუძველზე, საქართველო დაადანაშაულეს რუსეთთან ომის დაწყებაში. აშშ-ს ასევე ბრალს სდებდნენ კონფლიქტის დასაწყებად საქართველოს მაშინდელი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის წაქეზებაში;
4. ნატო-ს მიერ უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების მიწოდებასთან დაკავშირებით, პრორუსული ტელეარხის წამყვანი ავითარებდა მოსაზრებას, რომ ნატო კონფლიქტის მხარეს წარმოადგენს.

After the parliamentary committees supported a draft law on "transparency of foreign influence", reminiscent of Russian legislation used to silence critical voices, that would have labelled foreign-financed NGOs as agents of foreign influence, violated Georgia's constitution and went against Council of Europe and European Union norms, Georgian parliament voted in favour at the first reading despite internal uproar and international outrage.
The draft law was voted on two days earlier than planned and it sparked massive rallies in the capital Tbilisi in front of the parliament building in the city centre. Riot police tried to disperse tens of thousands of demonstrators for two days with water cannons and tear gas, with newly elected ombudsperson and critics implying that, at least in certain cases, police used disproportionate force, but to no avail. The ruling Georgian Dream (GD) party was forced to U-turn and back down, withdrawing the draft law by not voting in favour of it on the second reading. This represents a victory for the Georgian civil society in its aim to restrict the government from altering the EU integration-oriented foreign policy.
In parallel with police forces trying to dissolve the protest, the propaganda machine of both pro-governmental sources and pro-Russian propagandists was also working round the clock. Their messaging was sometimes in unison and sometimes complementary to each other. Apart from separate pieces of fake news spreading on the internet to discredit the rally, coordinated messaging was in place; below are listed the key narratives:
1. Critical media and NGO representatives oppose the law because they are afraid to disclose their funding as people will see to what cause they were "eating" millions for. The message contained a label of "grant-eaters", referring to independent civil society organisations receiving support from Western donors.
1. "They who protest the law are anti-church people" - This message is a continuation of Georgian Dream chairperson Irakli Kobakhidze's statements that the law on "foreign agents" would expose "extremist organisations" which conduct "anti-Church Bolshevik propaganda". Georgian Dream is trying to discredit the NGOs by labelling them as the force that is actively fighting against the Georgian Orthodox Church. This message was the most actively spread one by the propaganda pages.
1. After the March 7 large-scale protest in Tbilisi, Georgian Dream leaders claimed that protesters were victims of disinformation and were misinformed over the content of the draft law. In order to discredit the demonstrators, pro-governmental pages posted a rhetorical question: "In your opinion, what percentage of the rally participants have read the law?"
1. Protests on 7 and 8 March were violent, therefore, the government was obliged to respond.
1. With its embassy in Tbilisi, the US is organizing a revolution, and these protests are part of it. The US is losing its influence in Georgia because the Georgian people are prioritising national interests over the US, and this caused panic and concern in the US.
2. The EU and the US are blatantly interfering in Georgia's internal affairs. This was stated in the context of the EU and the US financing NGOs in Georgia and in regard to their statements criticising the draft laws and urging the parliament to reject them. Due to their protest of the draft law, propaganda peddled that the West (the EU and the US) is not considering Georgia as an equal and are openly attacking Georgian state institutions.
3. The protests in Tbilisi are part of a coordinated effort to open a second front in Georgia by conducting a coup d'etat to bring down the Georgian Dream government and bring those forces in power that would plunge Georgia into war with Russia. Pro-GD propagandists argued that if the Georgian Dream were not in power, it would mean an inevitable war for Georgia. In this context, a false dilemma was presented to the public - either peace (and sovereignty and national interests) or the EU and NATO. Nihilism concerning Georgia's chances of joining the EU was also widespread in this regard, arguing that Georgia did not stand a chance to join the EU either way due to the EU's position towards Georgia.
4. Opposition parties, especially the United National Movement, brainwashed young people and used them in their effort to organise a revolution.
1. Ukrainian migrants were also targeted by propaganda. It was claimed that most of the demonstrators were Ukrainians and that those Ukrainian refugees were trying to take down the government in order to open a second front in Georgia.
2. Civil society does not work for Georgia’s interests, but for the interests of collective West as CSOs are agents of the West.
Kremlin officials and propagandists also supported these messages
Massive protests in Tbilisi against the foreign agents’ bill that the Georgian Dream parliamentary majority adopted in the first hearing and later withdrew from the parliament was widely discussed by the Kremlin officials, Russian traditional media as well as social media pages and accounts spreading the Russian narratives. Many of the political talk shows, articles, posts, and stories prepared by the Russian state media and propaganda sources pushed the same narrative, according to which the “chaos” in Tbilisi was organized by the West in order to drag Georgia into the war and open a second front against Russia. The Russian sources reminded the ruling Georgian Dream (GD) party the importance of maintaining the stability in Tbilisi, not to make the same “mistake” Ukraine did in 2014. Some have underscored that the current Georgian government is aware of this, which is why Washington tried to organize the Ukraine-style Euromaidan against the GD. The bill on foreign agents, supported by the ruling party, was merely a pretext for starting a broader protest movement, the Russian propaganda claimed.
1. Chair of the Federation Council Committee on Foreign Affairs of Russia Gregory Karasin blamed the EU's Joseph Borell for interfering in Georgia's internal affairs and pressuring Georgia's citizens.
2. Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova and Kremlin spokesperson Dimitry Peskov argued, in line with Georgian Dream's rhetoric, that the discussed draft laws do not have to do anything with Russia, but rather they originate from the US.
3. Foreign Minister Sergey Lavrov claimed that the draft law was just a casus belli to start an attempt of violent change of government. He also criticised the US officials for a different approach to protests in Georgia and Moldova (ironically, Lavrov also expressed different opinions) and the EU officials for claiming that the draft law was against the EU norms while similar legislation was in force in many European states - a blatant lie as the EU court has ruled on the similar Hungarian legislation to be in violation of the EU laws.
4. Margarita Simonyan, in response to the video of demonstrators chanting "Sokhumi" (capital of one of Georgia's Russian-occupied regions), was assured that all the events in Tbilisi, referring to the massive demonstrations, were all planned to open a second front against Russia; she went on to threaten Georgia with a war that would result in a direct attack on Tbilisi without hesitation because Georgians have never been considered as part of the Russian nation.
5. Russia's MFA in Crimea also compared demonstrations in Tbilisi to Kyiv's Euromaidan and threatened the consequences.
6. Notorious propagandist Vladimir Solovyov even praised PM Gharibashvili for his criticism of Ukraine and President Zelensky and MEPs, calling on them to mind their own business and stay away from Georgia. According to Solovyov, “Georgian PM is a man and has the balls”.
Additional anti-EU propaganda:
1. Georgia does not need the EU membership candidate status as it would not bring any benefits, and experts have articulated this very clearly. Candidate status is utilised as a tool to pressure Georgia. On the other hand, after the receipt of the candidate status, Georgia would have even more obligations to fulfil, such as LGBT propaganda, some measures that would degrade Georgia's educational system and additional military requirements.
2. For the EU to receive Georgian amongst its ranks, Georgia would have to adopt certain laws, one of which was a morally degrading anti-discrimination law. According to propaganda, the EU will only let Georgia join when Georgia legalises same-sex marriage, and transgender people become teachers.
3. Long-cultivated propaganda message re-appeared, stating that the EU's actual task for Georgia to fulfil to achieve candidate status is to be dragged into the war by the collective West - the EU and the US. According to this narrative, Ukraine was granted candidacy due to fulfilling this task, and Georgia has so far not done so and, therefore, fallen short in that regard. Propagandists stated that Georgia would be granted candidacy when it will be forced to join the war, but candidate status is only a blank paper that means nothing but such meaningless promises are used to manipulate Georgia for 30 years.
Anti-NATO propaganda:
1. Similarly, propaganda compared NATO to the horizon - you are getting close to it, but actually, you would never reach it. NATO was also blamed for being an anti-Russian organisation that seeks to maintain an anti-Russian hotbed of tensions near Russia's borders (in the Caucasus region - in Georgia). The false dilemma between NATO and restoring Georgia's territorial integrity was also presented. Propaganda argued that every benefit Georgia might get from Russia that would mean strengthening Georgia and making it closer to reintegrating Abkhazia and Tskhinvali region into Georgia would be perceived as anti-NATO and would be opposed by NATO and its influence agents in Georgia.
2. Propaganist argued that Ukraine is a clear example of a state compromising its statehood and nation and being subject to destruction to the idea of joining NATO but still not becoming a member. According to disinformation, after dissolving Ukraine, NATO's next target would be Caucasus and Iran, and hence, NATO is trying to maintain its influence agents inside the Georgian government.
3. Propaganda claimed that the real face of NATO (and the EU) was unmasked in 2008 when they provoked Georgia and later blamed Georgia for starting the war against Russia by opening fire first. The US was also blamed for encouraging then-president Saakashvili into the conflict.
4. Due to NATO providing military aid to Ukraine, the anchor of a pro-Russian TV channel suggested that NATO is a party in the conflict.