დეზინფორმაციის ბრიფი - 13-19 მარტი
„ქართული ოცნების“ საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ რუსულ მოდელის მიხედვით შექმნილი „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტის ჩაგდების მიუხედავად, პარტიის ლიდერებს აგრესიული რიტორიკაზე უარი არ უთქვამთ. ამავდროულად, „ქართული ოცნების“ პირველი პირები სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს და მათ წარმომადგენლებს [უცხოური გავლენის] აგენტებად მოიხსენებენ, ასევე ბრალს სდებენ პროვოკაციების და დესტრუქციული ქმედებების დაგეგმვაში და მათ რუსეთში გავრცელებული ტერმინის თანახმად „ლიბერალ-ფაშისტებს“ უწოდებენ.
დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის ჯეიმს ქლევერლის ვიზიტმა თბილისში კრემლისტურ ჯგუფების მხრიდან გაერთიანებული სამეფოს წინააღმდეგ პროპაგანდის გაძლიერება გამოიწვია:
1. პრორუსული გვერდი ავრცელებდა დეზინფორმაცია, რომ გაერთიანებულ სამეფოში ჩატარებული გამოკითხვის თანახმად, ბრიტანელებს ვლადიმირ პუტინი საუკეთესო პრეზიდენტად მიაჩნიათ, რომელიც მნიშვნელოვნად უსწრებს პრეზიდენტ ზელენსკის და პრეზიდენტ ბაიდენს.
2. პრორუსულ „ალტ-ინფოს“ ეთერში, პროპაგანდისტი ბლოგერი ამტკიცებდა, რომ გაერთიანებული სამეფოს მოქალაქეებს მოუწიათ იმასთან შეგუება, რომ მათი გადახდილი გადასახადები ომის გასახანგრძლივებლად და გასამწვავებლად უკრაინაში ზელენსკისთან მიდის.
3. პრორუსული პროპაგანდა ცდილობდა დაემახინჯებინა საგარეო, თანამეგობრობის და განვითარების საკითხებში სახელმწიფო მდივნის განცხადება საქართველოში გასამართი არჩევნების უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით და აღნიშნულს წარმოაჩენდა როგორც არჩევნების გაყალბების და გაერთიანებული სამეფოსთვის სასურველი შედეგის მიღების მოთხოვნას.
4. გაერთიანებულ სამეფოს კოლექტიურ დასავლეთთან ერთად სურს საფრთხე შეუქმნას უდიდესი სტრატეგიული მნიშვნელობის მატარებელ რუსულ-ქართულ ალიანსს, რადგან საქართველოს გავლით რუსეთი უკავშირდება ირანს და შემდგომ ინდოეთს და ჩინეთს. პროპაგანდისტების თანახმად, რუსეთი მზად იყო უკვე აპრილიდან აღედგინა პირდაპირი ფრენები საქართველოსთან და ივნისიდან ქართველებისთვის დაეწესებინა უვიზო მიმოსვლა, მაგრამ როგორც ყოველთვის ხდება, საქართველოს და რუსეთის დაახლოების ეტაპზე, შესაძლო ალიანსის ჩასაშლელად დასავლეთი ჩაერია და ამჯერად დასავლური გავლენა გააქტიურდა ქვეყანაში დესტაბილიზაციის შესაქმნელად.
5. პრორუსული პროპაგანდა ამტკიცებდა, რომ როდესაც დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჯეიმს ქლევერლიმ იკითხა, თუ როგორ შეიძლება დიდმა ბრიტანეთმა ხელი შეუწყოს ქართული დემოკრატიის გაძლიერებას, ის გულისხმობდა მათი გავლენის გაძლიერებას საქართველოში, ძალადობას ბავშვებზე, ბავშვებისთვის სქესის შეცვლას და მათთვის ტვინის გამორეცხვას, ასევე ლგბტ პროპაგანდას და მოლოტოვის კოქტელის მსროლელი ადამიანების მშვიდობიან დემონსტრანტებად მონათვლას.
ევროკავშირის წინააღმდეგ მიმართული რუსული პროპაგანდა დაყოფილია „მეორე ფრონტის“ შეთქმულების თეორიას და „ევროკავშირი თავს გვახვევს ერთნაირსქესიანთა ქორწინების“ ნარატივს შორის:
1. ევროინტეგრაციას აღწერდნენ როგორც საქართველოს მოსახლეობაზე კვაზიიდეოლოგიის თავსმოხვევის ინსტრუმენტს, ხოლო ევროკავშირს როგორც ორგანიზაციას, რომელიც საქართველოს ომში ჩათრევას ცდილობს. პროპაგანდისტების მტკიცებით, ევროკავშირის ფასეულობები უთანაბრდებოდა ზოოფილების უფლებების დაცვას, 3-4 წლის ასაკის ბავშვებისთვის სქესის შეცვლის ნების დართვას და ა.შ.
2. ერთ-ერთი ყალბი მტკიცების თანახმად, ევროკავშირის 12 რეკომენდაციაში ასევე ჩაწერილი იყო ერთნაირსქესიანთა ქორწინების დაკანონების მოთხოვნა;
3. პრორუსულ ტელეარხ „ალტ-ინფოზე“ გაჟღერებული პროპაგანდისტული მტკიცების თანახმად, დეპოლარიზაცია (ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად შემუშავებული 12 რეკომენდაციიდან ერთ-ერთი) ნიშნავდა ერთი მხარის კაპიტულაციას და ამ შემთხვევაში იგულისხმებოდა „ქართული ოცნების“ კაპიტულაცია და ძალაუფლების სხვა ძალებისთვის გადაცემა;
4. პრორუსი პროპაგანდისტები, „ქართული ოცნების“ ლიდერებთან უნისონში ადანაშაულებდნენ ცალკეულ ევროპარლამენტარებს, განსაკუთრებით კი ანდრიუს კუბილიუსს, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლობისტობაში;
5. პროპაგანდა ევროკავშირს ახასიათებდა როგორც მდიდარი სახელმწიფოების კავშირს, სადაც ღარიბი ეკონომიკის მქონე საქართველოს ადგილი არ მოიძებნება და ევროკავშირის ინტერესი საქართველოში არის მხოლოდ მისი რუსეთთან სავაჭრო მონეტად გამოყენება. აღნიშნულზე დაყრდნობით, კვლავ ვრცელდებოდა გზავნილი, რომ საქართველოს არასდროს ექნება ევროკავშირის წევრობის შანსი.
6. ევროკავშირს ბრალს სდებდნენ, რომ საქართველოს მეგობრად თავის გამოცხადების მიუხედავად, 30 წლის მანძილზე არ განხორციელებულა საქართველოს ეკონომიკურ განვითარებაზე ორიენტირებული არც ერთი პროექტი და დაფინანსებას აძლევს მხოლოდ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომლებიც ეკლესიას და ტრადიციებს ებრძვიან.
7. უკრაინისა და მოლდოვასგან განსხვავებით, საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრი ქვეყნის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაზე უარის თქმის მიზეზად კიდევ ერთხელ დასახელდა ის, რომ ვერ მოხერხდა საქართველოს ომში ჩათრევა. ერთი-ერთი პროპაგანდისტული მტკიცებით, კანდიდატის სტატუსი გამოიყენება საქართველოს მთავრობაზე პოლიტიკური ზეწოლის და შანტაჟისთვის, რომ ქვეყანას აიძულონ ანტისახელმწიფოებრივი ნაბიჯების გადადგმა და როდესაც საქართველოს მტრები ვერ ახერხებენ ამ გზით საკუთარი ჩანაფიქრების სისრულეში მოყვანას, დღის წესრიგში დგება სახელმწიფო გადატრიალების გეგმის განხილვაც.
8. აღნიშნულის გარდა, პროპაგანდისტული ბლოგერი ავითარებდა მოსაზრებას, რომ დასავლეთის საბანკო სისტემაში განვითარებული კრიზისი კავშირში იყო რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ სანქციებთან.
აშშ-ის წინააღმდეგ მიმართული პროპაგანდა:
1. პრორუსული მედიასაშუალება „ალტ-ინფო“ განიხილავდა USAID-ის საქმიანობას საქართველოში, განსაკუთრებით მის ჩართულობას უმაღლესი განათლების სფეროში. გადაცემის წამყვანის და მისი რესპონდენტის თანახმად, USAID-მა შეაღწია ყველა უნივერსიტეტში - ისინი ამტკიცებენ სასწავლო პროგრამას და ახორციელებენ ფინანსურ მხარდაჭერას რაც ნიშნავს, რომ ის 250 პროფესორი (საუბარია პროფესორებზე, რომელთა ხელი მოაწერეს საჯარო განცხადებას „უცხოური გავლენის შესახებ“ კანონპროექტის წინააღმდეგ) აღიარებენ, რომ თუ არ მოწერენ ხელს და არ იტყვიან იმას, რაც მათ ამერიკელ მფარველებს სურთ, ისინი ფულს ვერ მიიღებენ.
2. პროპაგანდა აცხადებდა, რომ აშშ-დან მიღებული დირექტივის საფუძველზე, ნებისმიერი ვინც გააბრაზებს „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან“ დაკავშირებულ ჟურნალისტებს ციხეში უნდა წავიდეს და ხაზს უსვამდნენ შემთხვევას, როდესაც პოლიციამ ჟურნალისტი შეურაცხყოფისთვის პრორუსი აქტივისტები დააკავა. პროპაგანდისტის თანახმად, ამერიკელები ყოველთვის წარმოდგენილები არიან გენერალურ პროკურატურასა და სასამართლოებში, სადაც სხვადასხვა ტიპის ტრენინგებს ატარებენ და ამტკიცებდა, რომ ამერიკელებმა ასეთი ტაქტიკის გამოყენებით დაამყარეს კონტროლი პროკურატურასა და სასამართლოზე და ისინი წყვეტენ თუ ვინ დაწინაურდეს.
3. მმართველი „ქართული ოცნების“ ერთ-ერთი ლიდერის მამუკა მდინარაძის ნათქვამის შეფასებისას, რომელმაც განაცხადა, რომ საქართველო იყო იმ 38 ქვეყანას შორის რომლებმაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს რუსეთის სამხედრო დანაშაულების გამოძიების მოწოდებით მიმართა, რაზე დაყრდნობითაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ პუტინის დაკავების ორდერი გასცა, იგივე პროპაგანდისტი აცხადებდა, რომ მმართველმა პარტიამ აშშ-ის მორიგი დაკვეთა შეასრულა და მხარი დაუჭირა ჰააგის სასამართლოს კლოუნადურ გადაწყვეტილებას ვლადიმირ პუტინის დაპატიმრებასთან დაკავშირებით.
4. პროპაგანდისტი ბლოგერი ამტკიცებდა, რომ საქართველოს ე.წ. საერთაშორისო პარტნიორებს მხოლოდ საკუთარი ინტერესები ამოძრავებთ საქართველოსთან ურთიერთობაში და სურთ, რომ ქვეყნის სუსტის მთავრობის დამსახურებით, საქართველო სხვა ზესახელმწიფოებთან დაპირისპირებაში მარიონეტად გამოიყენონ. იგი ასევე აკრიტიკებდა სამოქალაქო საზოგადოებას და მათ ბრძოლას საქართველოში დეზინფორმაცის წინააღმდეგ. მისი თქმით, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები სრულად აკონტროლებენ ტრადიციულ და სოციალურ მედიას და ფინანსებს საქართველოში და მათთვის დეზინფორმაციასთან ბრძოლა ნიშნავს არასასურველ ინფორმაციასთან ბრძოლას. ამავე კონტექსტში, იგი ამტკიცებდა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაციისთვის მისინფორმაციასთან და დეზინფორმაციასთან ბრძოლა ასევე იყო ბრძოლა ნამდვილ ინფორმაციასთან, რომელიც მათთვის მიუღებელია და უკვე დამტკიცებულ ფაქტად წარმოაჩენდა იმას, რომ თითქოს აშშ-ის მთავრობა დეზინფორმაციასთან ბრძოლის სახელით საკუთარი მოქალაქეების ცენზურას ეწევა.
პროპაგანდა კვლავ აქტიურად ცდილობდა „უცხოეთის აგენტების კანონის“ წინააღმდეგ გამართული აქციის მონაწილეთა დისკრედიტაციას:
1. მაგალითად, პროპაგანდა მათ ადანაშაულებდა ძალადობაში, გასაპროტესტებულ საკითხის უცოდინარობაში და აქციაში მონაწილეობისთვის ქრთამის აღებაში. ერთ-ერთი პროპაგანდისტი ნეგატიურ კონტექსტში აცხადებდა, რომ დემონსტრანტები იყვნენ „ქართული ოცნების“ მხარდაჭერილი დასავლური იდეოლოგიით აღზრდილი ახალგაზრდები და „ქართული ოცნების“ პროდასავლური პოლიტიკის გათვალისწინებით, საზოგადოებამ ეკლესიის და ჯარის წინააღმდეგ დაიწყო ბრძოლა;
2. პროკრემლისტური ევგენი პრიმაკოვის სახელობის ქართულ-რუსული საზოგადოებრივი ცენტრის დირექტორის დიმიტრი ლორთქიფანიძის განცხადებით, „ლიბერალური პლატფორმები“ როგორებიცაა ფრანკლინის კლუბი (რომელიც უკანასკნელ პერიოდში პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის და მმართველი პარტიის უსაფუძვლო ბრალდებების სამიზნედ იქცა) არ ემსახურებიან კულტურულ და საგანმანათლებლო მიზნებს და მოქმედებენ როგორც პოლიტიკური პლატფორმები, რომელთა საფუძველზეც დაიბადა ნეო-ლიბერალური ფაშიზმი. აქციების კონტექსტში, დიმიტრი ლორთქიფანიძე ბრალს სდებდა ევროპარლამენტარებს საქართველოში კონსტიტუციური წესრიგის წინააღმდეგ ფარულ ქმედებების განხორციელებაში;
3. გავრცელებული დეზინფორმაციის თანახმად, ევროკავშირის დაფინანსების უკან მდგომი ეშმაკები დარბოდნენ რუსთაველის გამზირზე და ცეცხლს უკიდებდნენ რუსეთის იმპერიის წინააღმდეგ მებრძოლ ქართველ ჯარისკაცებს;
4. დეზინფორმაცია ასევე ადანაშაულებდა დასავლეთს. პრორუსული „ალტ-ინფოს“ წამყვანის თანახმად, რადიკალური ოპოზიციის უკან დასავლეთი დგას, ხოლო დასავლელი პოლიტიკოსები ქრთამს იღებენ და რადიკალური ოპოზიციის ლობისტებად გვევლინებიან. პროპაგანდის თანახმად, ბოლოდროინდელი საპროტესტო გამოსვლები იმდენად კარგად იყო ორგანიზებული, რომ დაგეგმვაში მონაწილეობას იღებდნენ არა მხოლოდ რადიკალური ოპოზიციის ძალებ, არამედ მათი დასავლელი მხარდამჭერები. სხვა მტკიცებების მიხედვით, უკვე არავისთვის უცხო არ არის ის ფაქტი, რომ ოპოზიციას და დასავლეთს სურთ მაიდნის მსგავსი რევოლუციის ორგანიზება საქართველოში და შემდეგ საქართველოს ომში ჩათრევა და რუსეთის წინააღმდეგ მეორე ფრონტის გახსნა.
5. დეზინფორმაცია ასევე აქტიურად ვრცელდებოდა საზოგადოების დასარწმუნებლად, რომ მსგავსი ტიპის კანონები ან უკვე მოქმედებდა დასავლური ქვეყნების უმრავლესობაში ან მიმდინარეობდა მიღების პროცესი.
ყურადღება, ლაპარაკობს მოსკოვი - რუსული დეზინფორმაცია ფეისბუქსა და ინსტაგრამზე, 13-19 მარტი
13-19 მარტის კვირაში, როდესაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს (ICC) მოსამართლეებმა სავარაუდო სამხედრო დანაშაულების საფუძველზე ვლადიმირ პუტინის დაკავების ორდერი გასცეს, კრემლისტური პროპაგანდა იძულებული გახდა სათანადო რეაგირება მოეხდინა. შესაბამისად, რუსეთის, როგორც ბირთვული სახელმწიფოს მოქმედი პირველი პირის დაკავების შეუძლებლობაზე ხაზგასმის გარდა, სოციალურ მედიაში ვრცელდებოდა დეზინფორმაცია, თითქოს უნგრეთმა მოუწოდა „ზელენსკის რეჟიმის მიერ ჩადენილი სამხედრო დანაშაულების“ საერთაშორისო გამოძიების დაწყებისკენ. თუმცა, აღნიშნული მტკიცება უსაფუძვლოა, რადგან მსგავსი მოწოდება უნგრეთის ხელისუფლების მხრიდან არ გაკეთებულა.
რუსულენოვანი პროპაგანდისტული პოსტების ნაწილი მიმართული იყო რელიგიურ თემატიკაზე, კერძოდ კიევ-პეჩერის ლავრის საკითხზე. გავრცელებული დეზინფორმაციის თანახმად, მას შემდეგ რაც მოსკოვის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმსახურები ლავრადან გააძევეს, ოქროს ჯვრები გაშავდა. ამასთან, რუსულენოვანი ფეისბუქ მომხმარებლების ძალისხმევით სოციალურ მედიაში კიდევ ერთხელ გამოჩნდა კარგად ნაცნობი რუსული დეზინფორმაციული ნარატივი ზელენსკის ნარკოდამოკიდებულების შესახებ, რომლის კონტექსტში ამჯერად ასევე გამოყენებული იქნა “ბიბისის“ გაყალბებული ინფორმაცია.

GRASS Disinfo Brief 13-19 March
Despite the ruling Georgian Dream (GD) parliamentary majority dropping the controversial Russia-type draft law on the “transparency of foreign influence” Georgian Dream leaders have not backtracked in their aggressive rhetoric. Quite on the contrary, GD leaders are labelling CSOs and their representatives as agents [of foreign influence], accusing them of planning provocations and destructive actions, etc, and blaming them for yet again Russia-coined phenomena of “liberal fascism”.
Secretary Cleverley’s Tbilisi visit triggers Kremlin’s mouthpieces in their propaganda against the UK:
1. Pro-Russian account spread disinformation that according to the poll in the UK, Vladimir Putin is considered to be the best President by the Britons, well ahead of President Zelensky and President Biden.
2. Propagandist blogger in the broadcast of pro-Russian Alt-Info claimed that the UK citizens were forced to adapt to the fact that their taxes are going to Zelensky to support Ukraine in order to prolong and escalate the war.
3. Pro-Russian propaganda assessed the statement of the Secretary of State for Foreign, Commonwealth and Development Affairs, James Cleverley, during his visit in Tbilisi concerning security of the upcoming elections in Georgia as a demand to rig the elections to get the desirable results for the UK.
4. The UK, along with the collective West, wants to jeopardise the Russo-Georgian alliance which would bear huge strategic importance – via Georgia Russia will connect with Iran and then with India and China. According to the propagandist, Russia was ready to resume direct flights with Georgia already from April and introduce visa-free for Georgians in June, but as it always happens when Georgia and Russia are getting closer to each other, the West intervenes to sabotage possible alliance and this time, Western influence got activated in Georgia to destabilise the country.
5. Pro-Russian propaganda claimed that when the UK FCDO Secretary James Cleverley asked how Great Britain can strengthen Georgian democracy he meant strengthening their influence in Georgia, violence against children, changes of sex [by children] and brainwashing them, LGBT propaganda and also, labelling people peaceful protesters while they throw Molotov cocktails.
Russian propaganda against the EU divided between “second front” conspiracy and old rigmarole of “EU imposing same-sex marriage” :
1. Euro-integration was described as an instrument of imposing their quasi-ideology upon Georgian population and the EU as an organisation that seeks to drag Georgia into the war. The EU values was claimed to be equivalent to protecting the rights of zoophiles, agreeing to children of 3-4 years old changing their sex, etc.
2. Also, a false claim suggested that amongst the EU’s 12 priorities were legalising same-sex marriage.
3. According to propaganda voiced in the broadcast of a pro-Russian TV channel Alt-Info, depolarisation (one of the 12 priorities that the EU set out for Georgia in order to achieve a candidate status) meant the capitulation of one side and in this case, the capitulation of Georgian Dream and transferring the power to other forces.
4. Pro-Russian propagandists, in line with the Georgian Dream leaders, accused several MEPs, notably Andrius Kubilius of being a lobbyist of the United National Movement.
5. Propaganda described the EU as a union of wealthy states where Georgia, with its poor economy, has no place, and the EU is interested in Georgia only to use it as a bargaining chip with Russia. Based on this, the message that Georgia has no chance of ever joining the EU is out of question has reappeared.
6. The EU was accused of calling itself Georgia’s friend but not implementing a single project in Georgia with the aim of economic development in 30 years, and only financing NGOs that are fighting against the church and traditions.
7. The reason of not granting Georgia the EU membership candidate status unlike Ukraine and Moldova was once again named to be Georgia not being dragged into the war. Another argumentation claimed that the candidate status was used for extorting political pressure and blackmailing Georgia’s government into taking anti-state steps, and when Georgia’s enemies cannot manage to fulfil their objectives in this way, they even start implementing the plans of coup d’état.
8. Besides, a propagandist blogger linked the crisis in the banking sector in the West to the sanctions imposed against Russia.
1. Pro-Russian media Alt-Info discussed the work of USAID in Georgia, particularly its involvement in the high education sector. According to the anchor and the respondent, USAID is penetrated into every university - they approve study programmes and money comes from USAID, meaning that those 250 professors [referring to the professors that signed a public statement criticising the so-called draft “foreign agents law”] acknowledge that if they do not sign and talk what would please their patrons in the US they will not receive the money.
2. A propagandist stated that based on the instruction from the US, anybody who angers journalists affiliated with the United National Movement must be put into jail, referring to a case when police detained one of pro-Russian activists for abusing a journalist. According to the propagandist, Americans are present in the office of Prosecutor General and the Courts all the time and conducting various trainings and claimed that with such tactics Americans have occupied prosecutor’s office and the courts, even deciding who to be promoted.
3. While assessing the statement from one of the leaders of the ruling Georgian Dream party – Mamuka Mdinaradze, who said that Georgia was amongst 38 countries who appealed to the ICC to investigate Russia’s war crimes based on which ICC issued an arrest warrant for Putin, the same propagandist claimed that the ruling party has carried out yet another task of the US and supported the clown-type decision of Hague (ICC) to issue an arrest warrant for Vladimir Putin.
4. Propagandist blogger argued that Georgia’s so-called international partners only have their vested interests in relations with Georgia and want to use Georgia as a marionette in confrontation with other super-states thanks to Georgia’s weak government. He also criticised civil society and its fight against disinformation in Georgia. He claimed that they control whole of the traditional and social media and finances in Georgia and for them fight against disinformation is considered the fight against undesirable information for them, He further argued that the fight against misinformation and disinformation in the Biden administration was also a fight against true information which was undesirable for them, claiming that this is already a proved fact that the US government was censoring its citizens in the name of fighting disinformation.
Discrediting the protesters of the rally against the “foreign agents law” by propaganda was still active:
1. For instance, propaganda accused them of violence, lack of awareness about the issue they were protesting and accepting bribes to take part in the demonstrations. One propagandist stated in a negative context that the demonstrators were the youth raised on the Western ideology that was promoted by the Georgian Dream, and as a result of GD’s pro-Western policy, the society started fighting against the church and the army.
2. According to the director of Georgian branch of Kremlin-affiliated Primakov Georgian-Russian Public Center – Dimitri Lortkipanidze, “Liberal platforms”, such as Franklin Club (a recent target of baseless accusations from the Prime Minister Irakli Gharibashvili and the ruling party), were not dedicated to cultural or educational purposes but operated as political platforms on which Neo-Liberal Fascism was born. In the same context of the demonstrations, he also accused MEPs of overt actions against constitutional order in Georgia.
3. According to one piece of propaganda, the devils hiding behind the finances of the EU were running on Rustaveli and setting fire to the Georgian soldiers, who have been fighting against the Russian empire.
4. Disinformation also blamed the West. According to the anchor of pro-Russian Alt-Info, the West is behind the radical opposition and Western politicians are even bribed and act as lobbyists of radical opposition. According to propaganda, recent protests were so well-organised that they were not planned by only radical opposition but their Western backers. Others claimed that it is already a well-known fact that the opposition and the West want to organise a Maidan-style revolution in Georgia and then drag Georgia into the war and open a second front against Russia.
5. Disinformation was also actively spread to persuade the public that the same laws were also in force or in the process of adoption in most of the Western countries.
Attention, Moscow is Speaking - Russian Disinformation on Facebook and Instagram, 13-19 March
During the week of 13-19 March, when the International Criminal Court (ICC) judges issued arrest warrant for Vladimir Putin over alleged war crimes, the Kremlin propaganda had to hit back – so, together with emphasizing that the acting head of nuclear-powered Russia simply cannot be imprisoned, online disinformation pieces claimed that Hungary, on the other hand, had called on launching an international investigation “over the war crimes committed by the Zelensky’s regime.” The claim however was unsubstantiated and such a statement has not been made by Hungarian officials.
Other Russian-language propaganda posts focused on a religious issue – the Kyiv Pechersk Lavra. According to the disinformation, after the representatives of the Ukrainian Orthodox Church of the Moscow Patriarchate were expelled from the Lavra, the golden crosses there started to blacken. And lastly, a long-existing Russian disinformation narrative on Zelensky being a drug-addict was once again spread on social media by Russian-language Facebook users – this time, including BBC’s fabricated news story.