დეზინფორმაციის ბრიფი - 27 მარტი - 2 აპრილი
1. რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი, სომეხ კოლეგა არარატ მირზოიანთან გამართულ ერთობლივ პრესკონფერენციაზე ამტკიცებდა, რომ დასავლეთი ცდილობს ყველა მიმართულებით გაიმყაროს ჰეგემონია და პირდაპირ უტევს სამი უახლოესი მეზობლის - სომხეთის, აზერბაიჯანის და საქართველოს ინტერესებს. სერგეი ლავროვის თქმით, დასავლეთი აქტიურად მუშაობს სამხრეთ კავკასიაში 3+3 ფორმატის დაბლოკვის მიზნით და სამხრეთ კავკასიურ სახელმწიფოებს თავს ახვევს დახმარებას ევროკავშირის და აშშ-ის მხრიდან. მან ასევე აღნიშნა, რომ ქართული მხარე კვლავ ფიქრობს ფორმატში მონაწილეობაზე და სანამ პლატფორმის წევრები მეორე შეხვედრის გამართვის საკითხზე მსჯელობენ, თბილისისთვის კარი ღიაა. სერგეი ლავროვმა ასევე გაიმეორა საქართველოს მმართველი პარტიის პროპაგანდა და ამტკიცებდა, რომ გეოპოლიტიკურ გეგმებთან ერთად, დასავლეთი ფინანსურ მხარდაჭერას უწევს ცალკეულ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომლებიც ჩართულები არიან ახალი „ფერადი რევოლუციის“ მზადებასთან დაკავშირებულ საქმიანობაში და ყველა ეს არასამთავრობო ორგანიზაცია ცნობილია, რადგან ისინი საჯაროდ გამოდიან, იცავენ დასავლეთის ინტერესებს და ცდილობენ რუსეთის და ირანის მსგავსი სახელმწიფოების ქმედებების დისკრედიტაციას.
2. სერგეი ლავროვის მოადგილე მიხაილ გალუზინმა განავრცო მისი ხელმძღვანელის პროპაგანდისტული ნარატივები და ამტკიცებდა, რომ რუსული მხარე „დარწმუნებულია, რომ ურთიერთობების შემდგომი ნორმალიზება საქართველოს და რუსეთს შორის, რომელთაც საერთო ისტორია და კულტურა აერთიანებთ და მილიონობით ადამიანის ბედს განსაზღვრავს, სრულად შეესაბამება ორივე ქვეყნის ხალხების ინტერესესს“. მისი თქმით, გარედან მზარდი ზეწოლის და დიპლომატიური ურთიერთობების არარსებობის მიუხედავად, ქვეყნებს შორის ურთიერთობები ვითარდება და ამას პირველ რიგში ადგილი აქვს ვაჭრობის და ეკონომიკის სფეროში. მიხაილ გალუზინის მტკიცებით, მოსკოვის და თბილისის ერთობლივი მუშაობა, რომ „უზრუნველყონ ორ ქვეყნის დამაკავშირებელი ერთადერთი საავტომობილო მაგისტრალის უწყვეტი ფუნქციონირება“ არის „წარმატებული რუსულ-ქართული თანამშრომლობის“ მაგალითი. ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებთან დაკავშირებით, რუსი დიპლომატის შეფასებით, „ორ ქვეყანას შორის საერთო ყურადღების ცენტრში რჩება სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხები, რომლებიც განიხილება მრავალმხრივ ფორმატში აფხაზეთის, საქართველოს, სამხრეთ ოსეთის, რუსეთისა და შეერთებული შტატების მონაწილეობით ევროკავშირის, გაეროს და ეუთოს თანათავმჯდომარეობით. მიმდინარეობს ამიერკავკასიის შესახებ ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებების ფარგლებში“. მიხაილ გალუზინი ასევე გამოეხმაურა უკანასკნელ პერიოდში საქართველოში გამართულ გამოსვლებს რუსულ კანონად მიჩნეულ „უცხოელი აგენტების შესახებ“ კანონთან დაკავშირებით და აღნიშნა, რომ „მარტის საპროტესტო აქციების მიღმა ჩვენ ვხედავთ საქართველოს ხელისუფლების პრაგმატული კურსით უკმაყოფილო დასავლეთის სურვილს, შეარყიოს ვითარება რესპუბლიკაში, დაარწმუნოს მისი ხელმძღვანელობა უფრო აქტიურად დაუჭიროს მხარი უკრაინას, გაწყვიტოს კავშირი რუსეთთან“.
„ქართული ოცნება“ და მეორე ფრონტის შეთქმულების თეორია კვლავაც განუყრელი წყვილია
1. მმართველი „ქართული ოცნება“ რეგიონებში პარტიულ შეკრებებს მართავს, სადაც პარტიის საპარლამენტო ფრაქციის ლიდერის მამუკა მდინარაძის განცხადებით, სხვა საკითხებთან ერთად მოკლედ განიხილება ე.წ. რუსული კანონი (უცხოელი აგენტების შესახებ კანონპროექტი). მისი მტკიცებით, აღნიშნული კანონის რუსულად მონათვლა ემყარება მედიისა და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“, ასევე მათი მფარველების (მათ შორის „გლობალური ომის პარტიის“ წარმომადგენლების) მიერ წარმოებულ სიცრუის კამპანიებს;
2. მას შემდეგ რაც პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა პარლამენტში გამოსვლისას „ქართული ოცნების“ პროპაგანდისტული კამპანია გააკრიტიკა, მათ შორის „შეთქმულების თეორია“ უწოდა „მეორე ფრონტის“ ნარატივს, უარყო მითები, რომ ევროკავშირს სურს ომის საქართველოში და განაცხადა, რომ „ფაქტია, რომ თბილისი და მოსკოვი ერთ ენაზე საუბრობენ „მეორე ფრონტის“ საკითხთან დაკავშირებით“, მასაც ბრალად დასდეს საქართველოს რუსეთთან ომში ჩათრევის სურვილი. „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ და საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა ირაკლი კობახიძემ პრეზიდენტის გამოსვლის პასუხად განაცხადა, რომ „მეორე ფრონტის“ საფრთხე შეთქმულების თეორია არ არის და „გლობალური ომის პარტია“ არსებობს, რომელიც დაინტერესებულია უკრაინაში პირველი ფრონტის გახანგრძლივებით, ისევე როგორც საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნით. კობახიძის თქმით, საქართველომ თავი უნდა დაიცვას ამ საფრთხეებისგან და ქართული საზოგადოება ფხიზლად უნდა იყოს, რომ არ დაუშვას საქართველოს „უკრაინიზაცია“. ირაკლი კობახიძის თანახმად, სალომე ზურაბიშვილი ამ საკითხთან დაკავშირებით დეტალურად არის ინფორმირებული, თუმცა კვლავ აგრძელებს საწინააღმდეგო განცხადებების გაკეთებას.
„ქართული ოცნების“ დეპუტატები და პროპაგანდისტული წყაროები თავს ესხმიან ევროპარლამენტარ ვიოლა ფონ კრამონს
საქართველოში ყოფნის პერიოდში, ვიოლა ფონ კრამონი დაესწრო აქციას ლაზარე გრიგორიადისის მხარდასაჭერად, რომელსაც ბრალად ედება 7-8 მარტის აქციებზე მოლოტოვის კოქტეილის სროლა და პოლიციის მანქანის დაწვა. აღნიშნულმა „ქართული ოცნების“ დეპუტატების შეშფოთება გამოიწვია და ბიძგი მისცა ვიოლა ფონ კრამონის წინააღმდეგ კომენტარების და პროპაგანდის მორიგი ტალღის დაწყებას:
1. პარლამენტის პირველმა ვიცე-სპიკერმა, გია ვოლსკიმ განაცხადა: „ყველაფერი ნათელი გახდა. ეს არის სტრატეგია, რომელიც აქციებიდან უნდა გადაიზარდოს ფიზიკურ დაპირისპირებასა და ისეთი სახის სამოქალაქო დაპირისპირებაში, რომელიც დაკავშირებულია სისხლთან, ადამიანურ მსხვერპლთან. ფონ კრამონი არის ერთ-ერთი მათ შორის, ვინც ევროპარლამენტის ტრიბუნიდან ამას უჭერს მხარს. საქართველოს წინააღმდეგ შეთქმულებაში მონაწილეობას იღებს ფონ კრამონი და ასევე, ის ადამიანები, ვინც ევროპარლამენტში რეზოლუციის შემქმნელები (იგულისხმება საქართველოს მიმართ კრიტიკული ერთ-ერთი რეზოლუცია), ლობისტები არიან და საქართველოს წინააღმდეგ არიან მიმართულები“.
2. საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის მიხეილ სარჯველაძის თქმით, ბოლო ხანებში ეს პიროვნება [ვიოლა ფონ კრამონი] ძალიან გამოირჩა რევოლუციური სცენარების განვითარების მცდელობებით თუ რადიკალიზაციის მხარდაჭერით.
3. პარლამენტის ვიცე-სპიკერის არჩილ თალაკვაძის განცხადებით, ქალბატონი ვიოლა მუშაობს სწორედ იქ, „სადაც კანონი სჯის მოქალაქეებზე თავდასხმას, ცეცხლის წაკიდებას, გადასახადების გადამხდელების ფულით ნაყიდი ქონების დაწვას, მაგრამ საქართველოში, როგორც ჩანს, ჩამოსულია სრულიად საპირისპირო მიზნით“.
4. „ქართული ოცნების“ დეპუტატმა დამამცირებელი ფორმით განაცხადა, რომ ფონ კრამონი მიტინგებზე დარბის და ამ ტონალობაში საუბარი შეეშალა, რასაც „იმედია რომ გაიგებს და ბოდიშს მოიხდის“.
„ქართული ოცნების“ წარმომადგენლების გარდა, დისკრედიტაციის კამპანიაში ასევე აქტიურად იყვნენ ჩართულების პროპაგანდისტული წყაროები:
1. ვიოლა ფონ კრამონი ჩართულია რევოლუციურ სცენარში საქართველოში, რომ უკრაინის ევრომაიდნის მსგავსად დაამხოს ხელისუფლება და მისი ჩამოსვლის მიზანი სწორედ ეს არის. პროპაგანდის თანახმად, სწორედ ამისთვის ამზადებდნენ საქართველოს ბოლო 30 წლის მანძილზე - რომ საჭირო მომენტში გამოიყენონ რუსეთის წინააღმდეგ და ეს მომენტი ახლა დადგა. შესაბამისად, სხვა ქვეყნებთან ერთად, საქართველოზეც ხორციელდება ზეწოლა რუსეთის წინააღდეგ ომში ჩასართავად.
2. ვიოლა ფონ კრამონს შეურაცხმყოფელი ტონით ადანაშაულებდნენ ფარისევლობაში, რომ მას აშშ-ში არ გაუპროტესტების კაპიტოლიუმთან მიმდინარე მიტინგების დროს პოლიციის მხრიდან ქალისთვის სროლის ფაქტი, ისევე როგორც ამჟამად არ მონაწილეობს საპროტესტო გამოსავლებში პარიზსა და ვაშინგტონში გამართულ დემონსტრაციებზე დაკავებული ადამიანების მხარდასაჭერად;
3. ვიოლა ფონ კრამონს, ევროპარლამენტარ ანდრიუს კუბილიუსთან ერთად ადანაშაულებდნენ ქართველი ხალხის წინააღმდეგ ანტიდასავლური განწყობების გაღვივებაში.
4. პრორუსული პოლიტიკური პარტია „კონსერვატიული მოძრაობა/ალტ-ინფო“-ს ერთ-ერთი ლიდერი შოთა მარტინენკო აცხადებდა, რომ ევროპარლამენტარი ვიოლა ფონ კრამონი აქციაზე გრიგორიადისის გათავისუფლების მოთხოვნით მივიდა, რომელიც სპეცრაზმზე მოლოტოვის კოქტეილის სროლის გამო დააკავეს. მისი თქმით, ჩვენი საზოგადოების მიმართ უკიდურესად აგდებული დამოკიდებულება და შეურაცხყოფაა ის რომ გლობალისტური იმპერიის ოფიციალური პირები პირდაპირ და უყოყმანოდ გვეუბნებიან, რომ მათ აგენტების მიერ ჩადენილი საშინელებების მიუხედავად და მაშინაც კი თუ მათ ბრალად ედებათ ადამიანების ცოცხლად დაწვა და პარლამენტში შეჭრა, ქართული კანონმდებლობა მათზე არ უნდა გავრცელდეს და სახელმწიფომ არ უნდა გაბედოს ასეთ ქმედებებზე რეაგირება.
5. ქალბატონ ფონ კრამონს ასევე ადანაშაულებდნენ ტერორიზმის მხარდაჭერაში რადგან იგი მხარს უჭერს „ოფიციალურად გეი ადამიანს“, რომელიც ადამიანებს მოლოტოვის კოქტეილებით წვავს.
6. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ასევე ხაზი გაესვა, რომ სახალხო დამცველი არ იცავს ქართველებს, მაგალითად მათ ვინც 2021 წლის 5 ივლისის ძალადობის დროს დააკავეს და იცავს მხოლოდ ლგბტ-ს და ყველას ინტერესებს ტრადიციების მომხრე ქართველების გარდა.
საქართველოში გავრცელებულ რუსულ პროპაგანდაში უკრაინის შესახებ კიევ-პეჩერის ლავრის საკითხი დომინირებს:
1. უკრაინაში მდებარე კიევ-პეჩერის ლავრასთან დაკავშირებით მიმდინარე პროცესების და უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (მოსკოვის საპატრიარქო) დაქვემდებარებიდან უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის გადაცემასთან დაკავშირებით, დეზინფორმაცია ესხმოდა თავს პრეზიდენტ ზელენსკის და მისი მთავრობას, როგორც ქრისტიანობის წინააღდეგ მებრძოლებს. საქართველოში მოქმედი პრორუსული წყაროები შეეცადნენ, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის კრიზისი უკრაინის ხელისუფლების „ანტიქრისტიანულობაში“ დასადანაშაულებლად გამოყენებინათ.
2. გამომდინარე იქიდან, რომ რუსეთი ცდილობს გაიმყაროს ქრისტიანული რწმენის დამცველის იმიჯი საქართველოში, სადაც მოსახლეობის უდიდესი უმრავლესობა თავს მართლმადიდებლურ ქრისტიანად მიიჩნევს, ეს გზავნილი განსაკუთრებით სახიფათა. კერძოდ, პრორუსული წყაროები ცდილობდნენ ზელენსკის და უკრაინის მთავრობის ქრისტიანობასთან მებრძოლებად გამოყვანას, რომ შეემცირებინათ უკრაინის მიმართ საქართველოში არსებული სახალხო მხარდაჭერა.
3. რადგან რუსეთი დიდი ხნის მანძილზე ცდილობს ქრისტიანობის დამცველად თავის წარმოჩენას და საქართველოს მოსახლეობის დარწმუნებას, რომ სწორედ რუსეთი უნდა იყოს საქართველოს მოკავშირე ერთმორწმუნეობის გამო, ეს შეიძლება დეზინფორმაციის სტანდარტულ მიმართულებად მივიჩნიოთ. აღნიშნული ასევე მიზნად ისახავს რუსეთის უკანონო შეჭრის გამართლებას უკრაინაში და ილუზიის შექმნას, რომ რუსეთი უკრაინაში ქრისტიანობას იცავს (აღნიშნულთან დაკავშირებით თავდაპირველად განაცხადა პარტნიორობამ ღია ინფორმაციისთვის და უკრაინის ომთან დაკავშირებული დეზინფორმაციის სამუშაო ჯგუფმა, რომლის წევრიც არის „საქართველოს რეფორმების ასოციაცია“. მაგალითად, პროპაგანდა ამტკიცებდა, რომ უკრაინის ხელისუფლება მღვდლებს მასიურად აძევებდა ეკლესიებიდან. თუ გსურთ მიიღოთ რუსეთ-უკრაინის ომთან დაკავშირებული პროპაგანდის ყოველკვირეული მონიტორინგის ანგარიში ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის 12 სახელმწიფოდან, გთხოვთ მიმართეთ „საქართველოს რეფორმების ასოციაციის“ კომუნიკაციების მენეჯერს (საკონტაქტო ინფორმაცია მოცემულია ბრიფის ბოლოში).
4. პრორუსული პროპაგანდისტები მიმართავდნენ „რუსოფობებს“ და ამტკიცებდნენ, რომ რუსეთის დამარცხება იქნება საქართველოს დამარცხების ტოლფასი. მათი თქმით, საქართველომ უნდა შეცვალოს საგარეო პოლიტიკა, რადგან აშშ, ნატო და ევროკავშირი არ არიან მხსნელები და რეალურად საქართველოს დაღუპვის გზაა. დასავლეთი ასევე დახასიათებელი იყო როგორც გარყვნილების წყარო. მათი მტკიცებით, ქართული მხარე ვერ აცნობიერებს, რომ დასავლეთმა ის მიატოვა და მასში ინტერესი დაკარგა და კვლავ ცდილობს ამის ხელოვნურად შენარჩუნებას. პროპაგანდისტები ხოტბას ასხამდნენ პუტინს, რომელმაც სულ რაღაც ორ ათწლეულში, რუსეთი დაჩოქილი ქვეყნიდან ზესახელმწიფოდ აქცია და რომელიც არ აძლევს აშშ-ს მსოფლიოს დაპყრობის საშუალებას. ასევე ასკვნიდნენ, რომ რუსეთი არის ქვეყანა, რომელიც მსოფლიოს ხალხებს, მათ შორის ქართველებს აძლევს აშშ-ის უღლიდან თავის დახსნის საშუალებას.
5. პრორუსული პროპაგანდის თანახმად, რუსული ტანკები მალე შევლენ ბერლინში და გერმანელი ნეოფაშისტები, ასევე რუსეთის მიმართ მტრულად განწყობილი ქვეყნები, პირველ რიგში კი აშშ, საშინელ დღეში აღმოჩნდებიან.
6. პრორუსული პროპაგანდა ასევე ამტკიცებდა, რომ რუსეთთან ერთად, აშშ და ევროპა დგანან სანქციებით გამოწვეული მწვავე ეკონომიკური დანაკარგების წინაშე და დასავლეთმა ვერ შეძლო მხოლოდ რუსეთისთვის ზიანის მიყენება.
7. პროპაგანდის თანახმად, ზელენსკი მიიჩნევს, რომ ბახმუტს გააჩნია მხოლოდ პოლიტიკური და არა ტაქტიკური მნიშვნელობა, რადგან ბახმუტის დაცემის შემთხვევაში, დასავლური დახმარება უკრაინის მიმართ მნიშვნელოვნად შემცირდება და შესაბამისად უკრაინის მოსახლეობაში საომარი სულისკვეთება გაუარესდება, ხოლო ზელენსკი იძულებული იქნება რუსეთთან დათმობაზე წავიდეს, რასაც ელოდება კიდეც პუტინი. შესაბამისად, პროპაგანდის მტკიცებით, ბახმუტის დაცემის შემთხვევაში ზელენსკი დაადანაშაულებს დასავლეთს და უკრაინულ საზოგადოებას და იძულებული იქნება ხელი მოაწეროს გარკვეულ დათმობას. პროპაგანდა დამატებით ავითარებდა მოსაზრებას, რომ უკრაინის დანაკარგები უკვე აღემატება 400,000.
8. პრორუსულ „ალტ-ინფოზე“ აღინიშნა, რომ ოპოზიციამ და მისმა მხარდამჭერებმა წითელი ხაზები გადაკვეთეს და ცდილობენ მთავრობის დამხობას იმ პირობითაც კი, თუ ეს გამოიწვევს საქართველოს გაწირვას ომისთვის და საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნას.
აშშ-ის წინააღმდეგ მიმართული პროპაგანდა
1. რუსეთის მხრიდან უკრაინაში მშვიდობიანი მოსახლეობის საცხოვრებლის და სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე განხორციელებული რეგულარული დარტყმებიდან ყურადღების გადასატანად, ჩამოთვალა აშშ-ის მიერ სხვადასხვა ქვეყნების დაბომბვის 34 შემთხვევა;
2. აშშ-ის დისკრედიტაციის მიზნით გამოიყენებოდა ლგბტ თემატიკასთან დაკავშირებული საკითხები;
3. პრორუსი პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, რომ აშშ-ის არმია ამაყობს პირველი გეი მებრძოლების დანაყოფით;
4. გამოქვეყნდა შეურაცხმყოფელი პუბლიკაცია კელი დეგნანთან დაკავშირებით, სადაც ეჭვი იყო გამოთქმული მის გენდერულ იდენტობასთან დაკავშირებით
1. 27 მარტი - 2 აპრილის კვირაში, რუსული პროპაგანდის წყაროები ფეისბუქსა და ინსტაგრამზე აქტიურად ავრცელებდნენ ფართოდ ცნობილ ნარატივებს - ერთ-ერთ სამიზნე იყო უკრაინის ურყევი მხარდამჭერი პოლონეთი, რომელთან დაკავშირებით პრორუსული ანგარიშები ამტკიცებდნენ, რომ პოლონური სახელმწიფო ტელევიზია „უკვე ყოფს უკრაინას“. კერძოდ, ვირუსულად გავრცელებულ პუბლიკაციებში აღნიშნული იყო, რომ „რუკაზე ნაჩვენებია, რომ უკრაინის სამხრეთ-აღმოსავლეთი სრულად შევა რუსეთის შემადგენლობაში. დასავლეთი ნაწილი შეუერთდება პოლონეთს. მცირე ზომის ტერიტორიები გადაეცემა რუმინეთსა და უნგრეთს“. ეს ყველაფერი წარმოადგენდა მანიპულაციას, თუმცა პროპაგანდისტების მიერ გავრცელებული ვიდეო რეალურია და უკრაინის დანაწევრებული ტერიტორიების ამსახველი რუკა ნამდვილად უჩვენეს პოლონეთის სახელმწიფო ტელევიზიის არხზე TVP1, თუმცა შინაარს არაფერი აქვს საერთო პოლონეთს მხრიდან მეზობელი ქვეყნის ტერიტორიების მიტაცების სურვილთან. TVP1-მა დაყოფილი უკრაინის რუკა აჩვენა 2014 წელს რათა მაყურებლებისთვის განემარტა თუ რას გულისხმობდა რფ-ის სახელმწიფო დუმის მაშინდელი ვიცე-სპიკერის ვლადიმირ ჟირინოვსკის შეთავაზება, რომელმაც ოფიციალურად მოუწოდა პოლონეთს, რუმინეთს და უნგრეთს უკრაინის ტერიტორიის დაყოფისკენ.
2. ევროპის და აშშ-ის ათეისტების და ჭეშმარიტი რწმენის მტრებად წარმოსაჩენად, რომელსაც იცავს მესამე რომი ანუ რუსეთი, სოციალური მედიის ანგარიშებზე გამოიგონეს ამბავი, რომლის თანახმადაც კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომესთან შეხვედრის დროს, ლიეტუვას სეიმის სპიკერმა ვიქტორია შმილიტე-ნილსენმა მას უთხრა, რომ მიუღებელია, რომ ღმერთი იფარავს „კრემლის იმპერალიზმს“. აღნიშნული განცხადება რუსული წყაროების გარდა არსად არ იძებნება.
3. ასევე, კრემლისტურმა პროპაგანდამ კვლავ გააქტიურა ზელენსკის ნარკოდამოკიდებულების შესახებ მათი საყვარელი ნარატივი, რომლის გამყარებას ამჟამად შეეცადა მორიგი ვიდეოს დახმარებით, რომელიც მათ შორის „ტვიტერზე“ გააზიარა დმიტრი პოლიანსკიმ, გაეროში რუსეთის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ. ვიდეოში თითქოს ნაჩვენებია, ზელენსკის მხარდამჭერი ევროპარლამენტარის მიერ კოკაინის მოხმარება. სინამდვილეში, ვიდეოში ჩანს არა ევროპარლამენტარი, არამედ ბუნდესტაგის ყოფილი დეპუტატი იენს მეიერი, რომელიც იყო ულტრამემარჯვენა „ალტერნატივა გერმანიისთვის“ ექსტრემისტული ფრთის Der Flügel-ის წევრი და რომელიც მაღალი ალბათობით ვიდეოში ყნოსავს თამბაქოს.

GRASS Disinfo Brief March 27 – April 2
1. At a press conference with his Armenian colleague Ararat Mirzoyan in Moscow, Sergey Lavrov, Russia's Foreign Minister, claimed that the West is trying to strengthen its hegemony everywhere, directly attacking the legitimate interests of its three closest neighbours - Armenia, Azerbaijan and Georgia. According to him, the West is actively working on torpedoing the foundation of the 3+3 format in the South Caucasus by imposing the services of the EU and the US upon three South Caucasus states. He mentioned that the Georgian side is still thinking about involvement, and the door is open for Tbilisi while the participants are considering holding a second meeting. He reiterated the propaganda of the Georgian ruling party and argued that along with these geopolitical plans, the West financially supports various NGOs that are engaged in activities related to the preparation for a new "colour revolution", and all these NGOs are known as they speak publicly, defend the interests of the West and try to discredit the actions of the likes of Russia and Iran.
2. Lavrov's deputy Mikhail Galuzin furthered his boss's propaganda narratives. According to him, they "are sure that further normalisation of relations between Russia and Georgia, united by common history and culture, combining the destinies of millions of people, fully meets the interests of the people of two countries." He claimed that despite the growing pressure from outside and the absence of diplomatic relations", the relations between the countries are developing, first of all, in the trade and economic sphere. Mikhail Galuzin said that the joint work of Moscow and Tbilisi "to ensure the continuous operation of the only highway between the two states" is an example of "successful Russian-Georgian cooperation". He stated that "The common focus between the two countries is security issues in the South Caucasus, which are discussed in a multilateral format with the participation of Abkhazia, Georgia, South Ossetia, Russia and the United States under the co-chairmanship of the European Union, the United Nations and the OSCE", referring to the Geneva International Discussions. Galuzin also commented on the recent protests in Georgia against the Russian-style "foreign agents bill", saying that "behind the March protests, we see the desire of the West, dissatisfied with the pragmatic course of the Georgian government, to undermine the situation in the republic [of Georgia], to convince its leadership to more actively support Ukraine, to cut ties with Russia."
Georgian Dream and the "second front conspiracy" remain an inseparable duo:
1. The ruling Georgian Dream party has been holding party conferences in the regions where, according to the chairman of the "Georgian Dream" faction in the parliament – Mamuka Mdinaradze, the so-called Russian law ("foreign agents bill") is also discussed shortly amongst other issues. He claimed that branding the law as Russian was based on fake campaigns from the media and the United National Movement, and its patrons, including the "Global War Party" representatives.
2. After President Salome Zourabichvili lambasted the propaganda campaign of the Georgian Dream during her address to the parliament, calling the "second front" a "conspiracy theory", debunking the myth that the EU wants war in Georgia and stating that "it is a fact that Tbilisi and Moscow speak the same language on the topic of the "second front", she, too, was accused of been involved in the attempts to drag Georgia into the war with Russia in Georgia. Chairman of the Georgian Dream and Leader of the parliamentary majority Irakli Kobakhidze responded that the "second front" threat is not a conspiracy and that a "Global War Party" exists interested in prolonging the first front in Ukraine and opening a second front in Georgia. Kobakhidze stated that Georgia should defend itself from these threats and that Georgian society should be vigilant not to allow the "Ukrainisation" of Georgia. According to him, Salome Zourabichvili has detailed information on this issue but still makes opposing statements.
Georgian Dream MPs and propaganda sources lash out against MEP Viola von Cramon:
During her visit to Georgia, MEP Viola von Cramon came to the rally in support of Lazare Grigoriadis, detained for alleged charges of throwing Molotov cocktails and burning a police car during the 7-8 March protests. This alarmed GD MPs and sparked a wave of comments and propaganda against her:
1. The First Vice-Speaker of the Parliament, Gia Volski, stated: "Everything became clear. This is a strategy that should evolve from rallies to physical confrontation and the kind of civil conflict that involves blood and human sacrifice. Von Cramon is one of those who support this from the tribune of Europarliament. Von Cramon is taking part in the conspiracy against Georgia, and also the authors of the resolution in the Europarliament [referring to one of the resolutions critical to Georgia] are lobbyists working against Georgia."
2. According to Mikheil Sarjveladze, Chairman of the Human Rights Committee of the Parliament, in recent times, this person [Viola Von Cramon] has been very distinguished by her efforts to develop revolutionary scenarios and by supporting radicalisation.
3. According to the Vice-Speaker of the Parliament, Archil Talakvadze, Ms Viola works in a place where the law punishes attacks on citizens, burning property bought with taxpayers' money, but it seems that she has come to Georgia with the exact opposite purpose.
4. Georgian Dream MP stated in a derogatory manner that von Cramon runs around here at rallies, and her tone was very disturbing. He expressed hope that she would understand this and apologise.
Apart from Georgian Dream representatives, propaganda sources were also actively engaged in the discrediting campaign:
1. Viola von Cramon engages in a revolutionary scenario in Georgia to overthrow the government, similar to Euromaidan in Ukraine, and that is the reason for her arrival. According to the propaganda, this is what Georgia has been prepared for 30 years – to use it against Russia at the right moment, and the moment has arrived; therefore, alongside other countries, Georgia is being pressed to join the war against Russia.
2. With derogatory wording, she was accused of hypocrisy due to not going into the US and protesting when the police shot a woman during the protests at the Capitol and currently not protesting in support of the detained people in the demonstrations in Paris and Washington.
3. Viola von Cramon, alongside MEP Andrius Kubilius, was accused of instigating anti-Western attitudes amongst Georgian people.
4. One of the leaders of the pro-Russian political party Conservative Movement/Alt-Info, Shota Martinenko, stated that MEP Viola von Cramon came to the rally demanding the release of Grigoriadis, who was arrested for throwing a Molotov cocktail at the special forces. According to him, it is incredible impudence and insult to our society as the officials of the globalist empire literally tell us without hesitation that no matter what atrocities their agents have committed, even if they are accused of burning people alive and trying to storm the parliament, Georgian laws should not apply to them and the state should not dare to react to their actions.
5. Ms Von Cramon was also accused of supporting terrorism due to supporting an "official gay boy" who was burning people with Molotov cocktails.
6. Regarding this case, it was also stated that Public Defender is not protecting Georgians, for instance, those jailed for violence during July 5, 2021 events, and only protects the interests and rights of LGBT and everyone except traditional Georgians.
Kyiv Pechersk Lavra issue dominates Russian propaganda regarding Ukraine in Georgia:
1. Due to the ongoing issue regarding Kyiv Pechersk Lavra in Ukraine and its transfer from the Ukrainian Orthodox Church (of the Moscow Patriarchate) to Orthodox Church of Ukraine, disinformation was actively targeting Zelensky and his government as fighters against Christianity. Pro-Russian sources in Georgia have used the crisis around Kyiv Pechersk Lavra to picture the Ukrainian government as "anti-Christian".
2. With Russia trying to position itself as a defender of the Christian faith in Georgia, where the vast majority of the population identifies themselves as Orthodox Christian, this message is particularly dangerous. In particular, pro-Russian sources tried to depict Zelensky and Ukraine's government as fighters against Christianity in order to diminish popular support towards Ukraine in Georgia.
3. As Russia has for long tried to label itself as a defender of Christianity and persuade the Georgian population that Russia should be Georgia's ally due to this shared religion, this direction of disinformation is unsurprising. It also aims to justify Russia's illegal invasion of Ukraine by creating the illusion of Russia defending Christianity in Ukraine (this was first reported by the Open Information Partnership (OIP) and the Ukraine War Disinfo Working Group, of which GRASS is a member. For instance, propaganda claimed that the Ukrainian government was forcing priests out of churches en masse. If you would like to receive the weekly monitoring report of propaganda in 12 Central and Eastern European countries related to Russia's war in Ukraine, please leave a message to the GRASS Communications Manager (contact information is listed at the end of the newsletter).
4. Pro-Russian propagandists addressed "Russophobes" and argued that Russia's loss would be the same as Georgia's loss. According to her, Georgia should change its foreign policy because the US, NATO and the EU are not saviours but constitute the way of dooming Georgia. She also described the West as a source of depravity. She also argued that the Georgian side does not yet realise that the West has abandoned and lost interest in it and still tries to maintain ties artificially. She hailed Putin for, in just two decades, transforming Russia from a kneeled country into a superpower that will not let the US conquer the world. She concluded that Russia is a country that gives world peoples, including Georgians, a chance to free themselves from the US yoke.
5. According to pro-Russian propaganda, Russian tanks will soon enter Berlin, and German neo-fascists and hostile countries towards Russia, first of all, the US will be in a terrible situation.
6. According to pro-Russian propaganda, alongside Russia, the US and Europe are also facing severe economic damage due to the sanctions, and the West could not manage only to harm Russia.
7. According to propaganda, Zelensky considers that Bakhmut does not have tactical importance but only political because in case Bakhmut falls, Western aid to Ukraine will significantly reduce and therefore, battle morale in the Ukrainian society will deteriorate, and Zelensky will be forced to compromise with Russia, something that Putin is waiting for. Hence, according to the propaganda, Zelensky is going to blame the West and Ukrainian society if Bakhmut falls, and he will be forced to sign some kind of compromise. Propaganda further claimed that Ukrainian losses already account for 400 thousand.
8. It was stated on the pro-Russian Alt-Info that the opposition and their supporters had crossed the red lines and were trying to overthrow the government even with the condition of sacrificing Georgia for war and opening the second front in Georgia.
1. To divert the attention from Russia's regular bombing of civilian places in Ukraine, one whataboutism listed 34 instances of the US bombing various countries.
2. LGBT-related issues were employed to discredit the US:
3. Pro-Russian propagandists claimed that the US army is proud of having the first gay fighters team.
4. A derogatory post against Kelly Degnan, questioning her gender identity, was also observed.
Attention, Moscow is Speaking - Russian Disinformation on Facebook and Instagram:
1. During the week of March 27 – April 2, Russian propaganda on Facebook and Instagram pushed its long-existing narratives – Ukraine’s steadfast supporter, Poland, was once again targeted, with the pro-Russian accounts claiming that Polish state television is “already dividing Ukraine.” “The map shows that the entire south and east of Ukraine will be included in Russia. The western part will join Poland. Small pieces of territories will pass to Romania and Hungary”, viral posts claimed. In fact, however, this was a manipulation. Though the video presented by the propagandists was quite real – a map with the divided territories of Ukraine was indeed shown on the Polish state channel TVP1 – the content of the plot had nothing to do with the statement about Poland's alleged intentions to divide the neighbouring country. TVP1 used the map of divided Ukraine back in 2014 in order to illustrate for its audience the infamous proposal of then vice-speaker of the Russian State Duma Vladimir Zhirinovsky, who officially asked Poland, Romania, and Hungary to divide the territory of Ukraine.
2. Going further, in another attempt to portray Europe and the US as atheists and enemies of the true faith, the defender of which is the third-Rome, i.e. Russia, social media accounts made up a story, according to which, while meeting with the Patriarch Bartholomew I of Constantinople, Lithuania’s Seimas speaker Viktorija Čmilytė-Nielsen told him that it was unacceptable that the God "covers the Kremlin's imperialism” – a statement not found anywhere but on Russian sources.
3. And lastly, the Kremlin propaganda’s favourite topic of drug-addicted Zelensky was this time “backed up” by a video, also shared on Twitter by Dmitry Polyansky, Deputy Permanent Representative of Russia to the UN, allegedly showing a Zelensky ally MEP using cocaine – in fact, however, the video did not depict MEP, but a former Bundestag member Jens Mayer, who used to be a member of the extremist wing of the far-right Alternative for Germany party Der Flügel, and was most likely sniffing a tobacco.