დაეში და საქართველოს წინაშე არსებული გამოწვევები
ერაყისა და ლევანტის ისლამური სახელმწიფო (ISIL), იგივე ერაყისა და სირიის ისლამური სახელმწიფო (ISIS), ან „ისლამური სახელმწიფო“ (ამიერიდან, დაეში), 2014 წლის ივნისიდან ოფიციალურად წარმოადგენს თანამედროვე სამყაროსთვის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კომპლექსურ საფრთხეს. დაეში ახლო აღმოსავლეთში, სირიისა და ერაყის სახელმწიფოთა ტერიტორიების და კრიტიკული ინფრასტრუქტურის მნიშვნელოვან ნაწილს აკონტროლებს. ორგანიზაცია მკაცრად იერარქიული მმართველობით ხასიათდება აბუ ბაქრ ალბაღდადის მეთაურობით.
ამჟამად „ისლამური სახელმწიფო“ 30,000-ზე მეტ “ჯარისკაცს” აერთიანებს, ხოლო ოფიცერთა და საველე მეთაურთა ძირითადი კორპუსი სადამ ჰუსეინის არმიის ვეტერანებისა და სამხედროებისაგან შედგება. წინამდებარე კვლევის მთავარი საკვლევი კითხვა ორი მიმართულებით ვითარდება. ძირითადი ამოცანა არის იმის დადგენა, თუ რამდენად სერიოზულ და რეალურ  საფრთხეს წარმოადგენს დაეში საქართველოსთვის.

Daesh and Challenges Facing Georgia
The Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL), also known as the Islamic State of Iraq and Syria (ISIS), or simply the Islamic State (hereafter referred to as Daesh) has been a considerate and complex threat to the modern world since June 2014.
Daesh controls some critical infrastructure on both Syrian and Iraqi territories. The organization has a  strict hierarchical rule under the leadership of Abu Bakr al-Baghdadi. Currently, Daesh unites more than 30,000 “soldiers,” while the main corps of officers and field commanders is composed of veterans and militaries of Saddam Hussein’s army.