„ქართული ოცნება“ და „ხალხის ძალა“ ერთდროულად გმობენ როგორც ძალადობას, ისე „ლგბტ პროპაგანდას“
ჰომოფობიური ჯგუფების მიერ დახურულ კერძო სივრცეში დაგეგმილი „პრაიდ ფესტივალის“ ძალადობრივი მეთოდებით ჩაშლის შემდეგ, მომდევნო დღეს „ქართულმა ოცნებამ“ და მასთან აფილირებულმა, მმართველი ძალის ყოფილი დეპუტატებით დაკომპლექტებულმა „ხალხის ძალამ“, რომელიც კვლავ რჩება საპარლამენტო უმრავლესობაში და გამოყოფის მიზეზად „სიმართლის ლაპარაკის“ სურვილს (რეალურად კი ანტიდასავლური პროპაგანდის ღიად გავრცელებას) ასახელებს, აქტიურად დაიწყეს ხაზგასმა იმაზე, რომ მომხდარის შედეგად არავინ დაშავებულა და პოლიციელებმა ბრწყინვალედ გაართვეს თავი დაკისრებულ მოვალეობას, ამის ფონზე კი საერთოდ არ ახსენებდნენ იმ ფაქტს, რომ სამართალდამცავებმა ვერ შეძლეს ლგბტ თემის შეკრების უფლების უზრუნველყოფა და ორგანიზატორები იძულებული გახდნენ გაეუქმებინათ დაგეგმილი ღონისძიება. ძალადობის დაგმობასთან ერთად, „ქართული ოცნების“ და „ხალხის ძალის“ წევრებმა ასევე დაგმეს „ლგბტ პროპაგანდა“ და ყურადღება გაამახვილეს იმაზე, რომ ლგბტ თემმა მსგავსი ღონისძიებების დაგეგმვამდე მოსახლეობის უმრავლესობის აზრი უნდა გაითვალისწინოს.
- 13 ივლისს, აშშ-ს ელჩმა საქართველოში კელი დეგნანმა განაცხადა, რომ მისი აზრით „თბილისში ყველა ბევრად უფრო დაცულად იგრძნობს თავს, როცა ვიდეოზე ასახულ ადამიანებს [მოძალადეთა ჯგუფება] დააკავებენ და დასჯიან.“ „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ ირაკლი კობახიძემ პასუხად განაცხადა, რომ ელჩის საქმე არ არის შეკვეთების მიცემა ვინმეს დაჭერასთან დაკავშირებით და დასძინა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს დამსახურებით, „პრაიდ ფესტივალთან“ დაკავშირებულ მოვლენებზე არავინ დაზიანებულა.
- საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა ასევე განაცხადა, რომ ელჩი შინაგან საქმეთა სამინისტროს მითითებას არ უნდა აძლევდეს, თუ ვინ უნდა დაიჭირონ. პაპუაშვილის თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს „თბილისი პრაიდთან“ ჰქონდა შეთანხმებული გეგმა, კონტრაქციაში მონაწილე ადამიანების რაოდენობის გამო, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოუწია ადამიანების ჯანმრთელობის შეკრების თავისუფლებაზე წინ დაყენება.
- „ქართული ოცნების“ ერთე-ერთმა ლიდერმა და თბილისის მერმა ასევე უპასუხა ელჩი დეგნანის განცხადებას და აღნიშნა, რომ ის და მისი პარტია ძალადობის წინააღმდეგია და კონკრეტული მტკიცებულებების არსებობის შემთხვევაში, ყველა უნდა დაისაჯოს. თუმცა, კახა კალაძის განცხადებით, ძალადობის წახალისება მოხდა 7-8 მარტს „უცხოეთის აგენტის კანონპროექტის“ წინააღმდეგ გამართული დემონსტრაციებით, „როდესაც პოლიციის მისამართით ხდებოდა „მოლოტოვის კოქტეილის“ სროლა, დაწვის მცდელობა, ძალიან მძიმე იყო ფაქტები, როდესაც ვხედავდით ქალაქის განადგურებას, ავტომობილების დაწვას და ა.შ.“
- პარლამენტის ვიცე-სპიკერი გიორგი ვოლსკი ამტკიცებდა, რომ საქართველო მოწყვლადია და შესაბამისად, ძალადობა დიდ ზარალს მიაყენებს ქვეყანას და კიდევ უფრო გაამწვავებს საგარეო და საშინაო საფრთხეებს. მისი მოსაზრებით, ახალი იდეის დამკვიდრება უნდა მოხდეს განათლების და არა ძალადობის გზით. კიდევ ერთ განცხადებაში, გიორგი ვოლსკიმ ახსენა ინტერნეტში განთავსებული ქართულად გახმოვანებული ანიმაციური ფილმი, რომელში გეი წყვილია ასახული და განაცხადა, რომ ლგბტ პროპაგანდა ბავშვებში საქართველოს წინააღმდეგ მიმართული შეთქმულებაა. იგი ასევე ეჭვობდა, რომ ასეთი ვითარების შექმნაში ოპოზიციაა გარეული, რადგან ასეთი ტიპის ფილმები სოციალური დაპირისპირების გაზრდას უწყობენ ხელს.
- „ქართული ოცნების“ დეპუტატმა ალუდა ღუდუშაურმა ასევე დაგმო ანიმაციური ფილმი და განაცხადა, რომ „ ქართული საზოგადოება, ქართველი ხალხი ისე ვერ გადაიქცევა, როგორც შეიძლება ეს მავანს უნდოდეს, რომ აქ სოდომ-გომორის ცოდვით იყვნენ ადამიანები დაკავებული“. მისი თქმით, ეს ძალიან სერიოზული საკითხია და ყველას მოუწოდებს, რომ მკაფიო პოზიცია დააფიქსირონ ამ ამორალობასთან დაკავშირებით. ღუდუშაურმა ასევე გაიხსენა პრემიერ-მინისტრის გამოსვლა კონსერვატიული პოლიტიკური მოქმედების კონფერენციაზე, სადაც მან „ლგბტ პროპაგანდის“ საფრთხეების შესახებ ისაუბრა.
- „ხალხის ძალის“ წევრი დავით ქართველიშვილი ხელისუფლებას იცავდა მათგან, ვინც მმართველ პარტიას აკრიტიკებდნენ ლგბტ თემისთვის ღონისძიებების ორგანიზებაზე ნებართვის გაცემასთან დაკავშირებით. ქართველიშვილის შეფასებით, ლგბტ თემის პროპაგანდა არის „ლუციფერის იდეოლოგიის მხარდაჭერა და დანაშაული კაცობრიობის წინაშე“, მაგრამ ხალხს უნდა ახსოვდეს, თუ უკანასკნელ წლებში როგორ შემცირდა ლგბტ თემის მხრიდან ღონისძიებების ორგანიზების და გამართვის მცდელობები. ამას დავით ქართველიშვილი მმართველი პარტიის დამსახურებად მიიჩნევდა.
- „ხალხის ძალის“ დეპუტატი მიხეილ ყაველაშვილი ამტკიცებდა, რომ ლგბტ პროპაგანდის მიზანს წარმოადგენს, რომ ადამიანი ნეიტრალური გახდეს აღნიშნული საკითხის მიმართ და დაიჯეროს, რომ ეს სუსტების დაცვას ემსახურება. თუმცა, მისი შეფასებით, ეს არის კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული აქტი. ამასთან, საზოგადოებაში ლგბტ ადამიანების არსებობის აღიარების ფონზე, ყაველაშვილი აცხადებდა, რომ პროპაგანდა საზიანოა და აღნიშნულის მაგალითად მოჰყავდა აშშ-სა და საფრანგეთში არსებული ვითარება.
- „ხალხის ძალის“ კიდევ ერთი დეპუტატი გურამ მაჭარაშვილი ძალადობის დაგმობის მიუხედავად, აცხადებდა, რომ საჯარო ღონისძიების ორგანიზებამდე საჭიროა უმრავლესობის ნების გათვალისწინება. მისი თქმით, გამოხატვის თავისუფლება ყველასთვისაა და ძალადობა უნდა დაიგმოს, თუმცა „ასეთი პროპაგანდა მიუღებელია საქართველოში!“
სოციალურ მედიაში მასობრივად ვრცელდება ორგანიზებული ანტი-ლგბტ პროპაგანდა
უკანასკნელი კვირების განმავლობაში განსაკუთრებულად გააქტიურდა ანტი-ლგბტ პროპაგანდა და დეზინფორმაცია. „პრაიდ ფესტივალის“ წინა დღეებში სოციალურ მედიაში მკვეთრად გაიზარდა ძალადობრივი, ჰომოფობიური და ანტიდასავლური პოსტების რაოდენობა (რაც აღნიშნულია „გრასის“ დეზინფორმაციის ბრიფის წინა ნომერში), რაც მოიცავდა ზოგადად ანტი-ლგბტ შინაარსის მასალებს, ლგბტ თემის წინააღმდეგ ძალადობის მოწოდებებს, „პრაიდ ფესტივალის“ დასარბევად მობილიზებისთვის მოწოდებებს, ხოლო უკვე 8 ივლისის შემდეგ, ღონისძიების ძალადობრივი გზით ჩაშლის აღსანიშნავ პოსტებს.
- მოწოდებები ანტი-ლგბტ დემონსტრაციაზე გამოსვლასთან დაკავშირებით განსაკუთრებით გახშირდა დაგეგმილი „პრაიდ ფესტივალის“ მოახლოვებასთან ერთად და საბოლოოდ აღნიშნული დემონსტრაციის მონაწილეებმა შეძლეს „პრაიდ ფესტივალის“ ჩაშლა. ერთ-ერთ პროპაგანდისტი გამოქვეყნებული პოსტით მოუწოდებდა ადამიანებს დემონსტრაციაზე დასწრებისა და ერთხელ და სამუდამოდ ლგბტ პროპაგანდის თავიდან მოშორების მიზნით. კიდევ ერთი ცნობილი პროპაგანდასტი აკრიტიკებდა მათ, ვინც არ გეგმავდა დემონსტრაციაზე დასწრებას, ხოლო ეკლესიის მღვდელი ამტკიცებდა, რომ დასავლური, სოდომური, ლიბერალური სამყარო ქვეყნის დაპყრობას ცდილობს. ცნობილმა პროპაგანდისტმა ვრცელი ტირადა მიუძღვნა საკითხს, თუ როგორ გეგმავენ ჰომოსექსუალები ბავშვების წართმევას, მათთვის ტვინის გამორეცხვას და ქვეყნის გარყვნას. იგი აგრესიულად მოუწოდებდა ადამიანებს, რომ 8 ივლისს მონაწილეობა მიეღოთ ანტი-ლგბტ დემონსტრაციაში და აკრიტიკებდა მათ, ვინც ამას არ აპირებდა. აღნიშნული პიროვნება ასევე მოუწოდებდა ხელისუფლებას ქვეყანაში ლგბტ პროპაგანდის ამკრძალავი კანონის მიღებისკენ.
- „პრაიდ ფესტივალზე“ თავდასხმის და ღონისძიების გაუქმების შემდეგ, პროპაგანდისტული წყაროები აზიარებდნენ პოსტებს სადაც ხოტბას ასხამდნენ 8 ივლისს ჩადენილ ძალადობას, ლგბტ თემს უწოდებდნენ სოდომიტ მტრებს და აცხადებდნენ, რომ საჭირო იყო მათი ქვეყნიდან გაძევება. აღნიშნული პოსტები გაჯერებული იყო უცენზურო და შეურაცხმყოფელი სიტყვებით, ხოლო განვითარებული მოვლენები შეფასებული იყო როგორც სატანაზე გამარჯვების დღედ, რომელიც საქართველოს ისტორიას დარჩება, რადგან მოხერხდა გარყვნილების პროპაგანდის აღკვეთა. საგულისხმოა, რომ მოწოდებები ლგბტ პროპაგანდის საწინააღმდეგო კანონის მიღებასთან დაკავშირებით განსაკუთრებით გააქტიურდა 8 ივლისის მოვლენების შემდეგ. სოციალურ მედიაში გამოქვეყნებული პუბლიკაციებში, სადაც გამოხატული იყო აღფრთოვანება „პრაიდ ფესტივალის“ ჩაშლასთან დაკავშირებით, ასევე ნახსენები იყო, რომ საჭიროა შემდგომი ნაბიჯები ლგბტ თემის თავიდან მოსაშორებლად.
- საზეიმო პოსტებში ასევე უხვად იყო ანტიდასავლური რიტორიკა. პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, რომ „პრაიდ ფესტივალის“ ჩაშლა, იყო არა მხოლოდ ქართული იდენტობის, კონსერვატიზმის და მართლმადიდებლობის გამარჯვება, არამედ გამარჯვება აშშ-ის და ევროკავშირის წინააღმდეგ. მღვდელის მიერ გამოქვეყნებულ პოსტში აღნიშნულია, რომ 8 ივლისს დამარცხდნენ აშშ-ის და ევროკავშირის საელჩოები და გაჟღერებულია მიმართვა ხელისუფლებისადმი ლგბტ თემის შეკრების თავისუფლების ამკრძალავი კანონის მიღებასთან დაკავშირებით.
- ერთ-ერთმა ყველაზე ცნობილმა პროპაგანდისტმა, “ალტ-ინფოს“ და „კონსერვატიული მოძრაობის“ ლიდერმა, კონსტანტინე მორგოშიამ გამოაქვეყნა ვრცელი პუბლიკაცია, სადაც აქებდა როგორც აქციაში მონაწილე ადამიანებს, ისე აქციის მიზნებისთვის ფულის შემომწირველებს.
- პრორუსული სოციალური მედიის ანგარიში ლგბტ თემს და მის მოკავშირეებს სხვადასხვა შეურაცხყოფის მიყენებასთან ერთად უწოდებდა ვულგარულსა და ამორალურს და ადანაშაულებდა საზოგადოებაში ოჯახისა და მორალის ცნების წაშლის მცდელობაში, ასევე ბავშვებისთვის გარყვნილებისა სწავლებასა და და პედოფილიის, ზოოფილიის და ინცესტის პროპაგანდაში.
- პროპაგანდისტი აკრიტიკებდა და კიცხავდა ცნობილ ქართველ მსახიობებს ლგბტ თემის მხარდაჭერისთვის და ამბობდა, რომ მათ არ გააჩნიათ გონიერება, რწმენა, და ერის სიყვარული.
- სოციალური მედიის მომხმარებელმა გამოაქვეყნა ამერიკელი მართლმადიდებელი დეკანოზის, ჯოშია ტრენემის ციტატა, რომლითაც ის თითქოს ქართველებს აფრთხილებს „ლგბტ რევოლუციის“ და მისი შედეგების შესახებ. იგივე მომხმარებელი, ენერგიულად ამტკიცებდა, რომ ძალადობა არა დასაგმობი, არამედ აუცილებელია, ვინაიდან ქართველ ერს არ ჰყავს ლგბტ თემზე დიდი მტერი. მან ასევე გამოაქვეყნა იოსებ სტალინის ფოტო წარწერით „დახვრეტა ლგბტ ადამიანებს და მათ მხარდამჭერებს“.
- კიდევ ერთი ანტიდასავლური წყარო ამტკიცებდა, რომ ანტიდისკრიმინაციული კანონი მიღებულ იქნა ტრადიციული ერების დასუსტების მიზნით და ხაზს უსვამდა, რომ უზნეობა და ცოდვა კანონგარეშედ უნდა გამოცხადდეს. იგი ასევე ამბობდა, რომ ლგბტ ადამიანებმა უნდა იცოდნენ თავისი ადგილი და შეიგნონ, რომ პრაიდის ღონისძიება საქართველოში არ გაიმართება.
- კიდევ ერთი პროპაგანდისტული პროფილი მტკიცედ აცხადებდა, რომ საქართველოში არასოდეს დაკანონდება ერთნაირსქესიანთა ქორწინება.
- მორიგი პროპაგანდისტული წყარო აკრიტიკებდა „პრაიდ ფესტივალის“ ტერიტორიის დასაცავად მობილიზებულ პოლიციას, რომელიც მისი თქმით წინააღმდეგობას უწევდა იმ ხალხს რომლებიც „ყველაზე დამანგრეველი ცოდვის“ პროპაგანდას აპროტესტებენ. მისივე მოსაზრებით, პოლიცია ჯოჯოხეთური გარყვნილების სიმბოლოებს ხელფასის გამო იცავდა.
- პრორუსულ „ალტ-ინფოსთან“ და სხვა ძალადობრივ ჯგუფებთან მჭიდროდ ასოცირებული პროპაგანდისტი ლგბტ თემის მოკავშირეებს, პროდასავლურად განწყობილ ხალხს და ყველას, ვინც გმობდა ლგბტ თემის წინააღმდეგ ძალადობრივ ქმედებებს პროვოკაციულად მოუწოდებდა წასულიყვნენ ლისის ტბაზე 8 ივლისს და ეცადათ ევროპული ღირებულებების დაცვა. პოსტში მინიშნებული იყო, რომ მათ ასევე ძალადობრივად გააძევებდნენ „პრაიდ ფესტივალის“ ტერიტორიიდან.
- რამდენიმე სხვადასხვა პროპაგანდისტული წყარო, განსაკუთრებით „ალტ-ინფო“ ავრცელებდა პროპაგანდას, რომ ლგბტ პროპაგანდისგან ბავშვების დაცვაზე საუბარიც კი საკმარისია საქართველოს ევროატლანტიკურ ინტეგრაციის პროცესისთვის პრობლემის შესაქმნელად. ასეთი უხეში რიტორიკით, მიმდინარეობდა დასავლეთის დისკრედიტაცია „საქართველოში გარყვნილების პროპაგანდის“ გავრცელების გამო. პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, რომ დასავლეთის საელჩოების განცხადებით, მხოლოდ გარყვნილების დაკანონება აქცევს საქართველოს დემოკრატიულ ქვეყნად და რომ საქართველო ნატოში მხოლოდ იმ შემთხვევაში მოახერხებს შესვლას, თუ ის ლგბტ პროპაგანდას დაუშვებს.
- კიდევ ერთი ცნობილი პრორუსულად განწყობილი პროპაგანდისტი ამტკიცებდა, რომ ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა დუნია მიატოვიჩმა საქართველოს მთავრობას უთხრა, დაუშვან ქართული სიწმინდეებისა და რწმენის შეურაცხყოფა.
- სოციალური მედიის კიდევ ერთი მომხმარებელი მოითხოვდა ანტიდისკრიმინაციული კანონის გაუქმებას. მისი თქმით, რადგანაც დღეს არსებული კანონი უმცირესობებს იცავს, ღონისძიებების მხოლოდ ჩაშლა უსარგებლოა და მუდმივად გაგრძელდება.
- მორიგი პროპაგანდისტული პროფილი აზიარებდა მთავარეპისკოპოს სპირიდონის ნათქვამს, რომელიც მოუწოდებდა „ლგბტ პროპაგანდის“ აკრძალავი კანონის მიღებისკენ, რომელიც მისი მოსაზრებით აუცილებელია საქართველოს დამღუპველი ცოდვისგან ხსნისთვის.
- პროპაგანდისტული წყაროები ცდილობდნენ დასავლეთის დისკრედიტაციას იმაზე მითითებით, რომ ევროკავშირი და აშშ ლგბტ თემს მათ ღონისძიებებში ბავშვების ჩართვაში ეხმარებიან. ერთ-ერთმა ცნობილმა პროპაგანდისტმა, რომელიც მჭიდროდ არის დაკავშირებული „ალტ-ინფოსთან“ და სხვა ძალადობრივ ჯგუფებთან, ხაზი გაუსვა უცხოელების ყოფნას „თბილისი პრაიდის“ ღონისძიებებზე და ამტკიცებდა, რომ აღნიშნული ცხადყოფს, თუ როგორ არის დასავლეთი საქართველოში ბავშვების გარყვნის მთავარი ლობისტი.
- რამდენიმე წყარო ღიად მოუწოდებდა ლგბტ თემის მიმართ ძალადობისკენ. ძალადობრივ ჯგუფებთან მჭიდროდ დაკავშირებული პროპაგანდისტული პროფილი ყველა ქართველს მოუწოდებდა, გაეძევებინათ ლგბტ თემი საქართველოდან, რადგან ისინი „გეგმავენ ჩვენი შვილების განადგურებას“. კიდევ ერთი პროფილი დამცინავად მოიხსენიებდა ადამიანებს, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან ძალადობას. მართლმადიდებელი მღვდლის განცხადებით, ძალადობა მიუღებელია, მაგრამ ლგბტ თემის შემთხვევაში ეს გმირობაა, რადგან საქართველოს მასზე უარესი მტერი არ ჰყავს და და თავის დაცვა სჭირდება.
- კიდევ ერთი ცნობილი პროპაგანდისტული წყარო ევროპას და აშშ-ს „გარყვნილს და პირსისხლიანს“ უწოდებდა და დასძენდა, რომ საქართველოში გეი ადამიანებს ყოველთვის კლავდნენ და ასე გაგრძელდება მომავალში, სადაც მათ დამცველებსაც იგივე ბედი ეწევათ.
- პროპაგანდისტულმა პროფილმა ვრცელი ტირადა მიუძღვნა ლგბტ თემს, სადაც მათ საჯაროდ უსურვა სიკვდილი.
- მორიგი წყარო, რომელიც ძალადობის გამართლებას ცდილობდა, ლგბტ თემს უმრავლესობის უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებდა. საგულისხმოა, რომ ქართულ საზოგადოებას ასეთი მტკიცებები მხოლოდ მარგინალური ჯგუფებისგან არ ესმის, რადგან 4 მაისს „კონსერვატიული პოლიტიკური მოქმედების კონფერენციაზე“ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ასევე განაცხადა, რომ ისინი „არ დაუშვებენ ძალადობას უმცირესობების წარმომადგენლების წინააღმდეგ“ და ისინი ასევე „არ დაუშვებენ უმცირესობის ძალადობას უმრავლესობის წინააღმდეგ.“

GD and “People’s Power” simultaneously condemn violence and “LGBT propaganda”
After homophobic groups violently disrupted the planned Pride Fest event, to be held in an enclosed private space, on July 8th, GD and its affiliated “People’s Power”, made up of former GD members who remain in the parliamentary majority and separated to “speak the truth” (read: openly disseminate anti-Western propaganda), members resorted to underlining how nobody got injured and that the policemen brilliantly did their jobs, overlooking the fact that they failed to protect the LGBT community’s right to assembly and organisers were forced to cancel the event. While condemning violence, GD and “People’s Power” members simultaneously condemned “LGBT propaganda” and emphasised that the LGBT community should take the majority’s opinions into account before organising such events:
• On July 13th, the US Ambassador in Georgia, Kelly Degnan, stated that in her opinion “everyone will feel a lot safer in Tbilisi when these people [violent groups], who are on video, are arrested and prosecuted”. In response, GD chairman Irakli Kobakhidze said that it is not within the Ambassador's functions to order who should be arrested, adding that thanks to the Minister of Internal Affairs (MIA), nobody was injured during the protests against the Pride Fest.
• Chairman of the Georgian Parliament, Shalva Papuashvili, also stated that the Ambassador should not instruct the MIA about who to arrest. According to him, even though the MIA was in coordination with Tbilisi Pride, because of the number of counter-demonstrators, the MIA had to put people's health first and freedom of assembly second.
• Tbilisi Mayor and one of the leaders of GD also replied to Ambassador Degnan’s remarks and stated that he and his party are against violence, and if there is concrete evidence, perpetrators should be punished. However, according to him, violence was encouraged by the anti-foreign agent’s law demonstrations on March 7-8 "when Molotov cocktails were thrown at the police, there were attempts of burning, we saw the destruction of the city, burned cars and etc."
• Deputy Chairman of the Parliament, Giorgi Volski, argued that Georgia is vulnerable and that violence can damage the country and exacerbate foreign and domestic threats. He believes new ideas should be established through education, not violence. In a different statement, Volski commented on an animated film that was translated into Georgian and uploaded on the internet. The film briefly depicts a gay couple. According to Volski, LGBT propaganda among young children is part of a conspiracy against Georgia. He also suspected that the opposition is involved in the situation since these types of films create social division.
• GD MP Aluda Ghudushauri also condemned the animated film, stating that "Georgian society and Georgian people will not transform as some would like - to be engaged in the sins of Sodom and Gomorrah. According to him, this is a very serious matter and he urged everyone to make a clear stand about this immorality. Ghudushauri recalled the Prime Minister's address from the annual Conservative Political Action Conference (CPAC), where he warned against "LGBT propaganda".
• David Kartvelishvili, a member of the "People's Power", defended the government against those who criticise the ruling party for allowing the LGBT community to organise events at all. According to Kartvelishvili, propaganda of the LGBT community is “a Luciferian ideology and a crime against humanity”, but people should remember how the LGBT community's attempts to organise and hold events in the past years have declined. Kartvelishvili credited the ruling party for this progress.
• "People's Power" MP Mikheil Kavelashvili argued that the objective of the LGBT propaganda is to make people neutral towards the issue as if it protects vulnerable people, but according to him, it is an act against humanity. While acknowledging the existence of LGBT people in society, Kavelashvili said that propaganda is damaging, citing the situation in the US and France.
• Another “People’s Power” MP, Guram Matcharashvili though condemned the violence, he opined that before organising a public event, the will of the majority should be taken into account. According to him, even though freedom of expression is for everyone, and violence should be condemned, "such propaganda is unacceptable in Georgia!".
Organised anti-LGBT propaganda floods social media
In recent weeks anti-LGBT propaganda and disinformation were exceptionally active. Days leading up to the Pride Fest saw rise in violent, homophobic and anti-Western posts on social media (as reported in the previous issue of the GRASS Disinfo Brief). This included general anti-LGBT content, calls for violence against the LGBT community, calls to mobilise and disrupt the Pride Fest and after July 8th -posts dedicated to celebrating the violent disruption of the event:
• Calls for attending an anti-LGBT demonstration were common in the days leading up to the planned Pride Fest. This demonstration ultimately disrupted the Pride Fest. A propagandist shared a post appealing to people to attend the demonstration and once and for all get rid of LGBT propaganda. Another prominent propagandist scolded those that did not plan to attend the demonstration, while a deacon said that Western sodomite liberal world is trying to invade the country. A famous propagandist went on a long tirade about how homosexuals are planning to take away and indoctrinate children and perverse the country. He aggressively called on the people to attend the anti-LGBT demonstration on July 8th and criticised people who did not plan to do so. He also appealed to the government to adopt a law that would prohibit LGBT propaganda in the country.
• After the disruption and the cancellation of the Pride Fest, propaganda sources shared posts celebrating the violence that took place on July 8th, for example, calling the LGBT community sodomite enemies and stating that they should be removed from the country. There was a myriad of slurs and curse words in these posts, painting the unfolded events as a victory against Satan and a day that will be remembered in Georgian history, because propaganda of perversion was prevented. Of note, the calls to adopt a law against LGBT propaganda became more active after the July 8th events. The posts dedicated to celebrating the disruption of the Pride Fest also mentioned that further steps are needed to get rid of the LGBT community.
• Celebrative posts also included anti-Western rhetoric. Propagandists claimed that the disruption of the Pride Fest, a victory for Georgian identity, culture, conservatism and orthodoxy, was also a victory against the US and the EU. A deacon shared a post stating that on July 8th US and EU embassies were defeated, also appealing to the government to adopt a law that would prohibit the LGBT community’s freedom of assembly.
• One of the most well-known propagandists and leader of Alt info and Conservative Movement, Konstantine Morgoshia, shared a big post praising the people who attended the demonstration and donated money for it.
• A pro-Russian social media profile called the LGBT community and its allies vulgar and amoral, along with other slurs, blaming them for attempting to erase the concept of family and morality from society, as well as trying to teach children about perversion and propagate paedophilia, zoophilia and incest.
• Propagandist criticised and scolded well-known Georgian artists for openly supporting the LGBT community, saying that they lack wisdom, faith and love for their nation.
• Social media user posted a quote from an American orthodox archpriest, Josiah Trenham, where he allegedly warns Georgians against the “LGBT revolution” and its results. The same profile exuberantly expressed that violence is not condemnable, but necessary, because the Georgian nation does not have a bigger enemy than the LGBT community. He also posted a photo of Joseph Stalin that reads “LGBT people and their supporters should be shot”.
• Another anti-Western source argued that the anti-discrimination law was adopted so that traditional nations would be weakened, adding that immorality and sin should be unlawful. She also stated that LGBT people should know their place and understand that a Pride event will not take place in Georgia.
• Another propaganda profile adamantly stated that same-sex marriage will never be allowed in Georgia
• Another propaganda source criticised the police that was protecting the Pride Fest territory, namely, he scolded the police for going against the people that are challenging the propaganda of “the most destructive sin”. According to him, the police were protecting the symbols of hellish perversion because of their wages.
• Propagandist closely affiliated with pro-Russian Alt info and other violent groups dared the allies of the LGBT community, pro-Western people and all those who condemn violent actions against the LGBT community to go to Lake Lisi on July 8th and try to protect European values. The post hinted that they would also be chased out of the Pride Fest territory.
• Several different propaganda sources, especially Alt info, propagated that even only the rhetoric about protecting children from LGBT propaganda is enough to create a problem in Georgia’s Euro-Atlantic integration. Through strong rhetoric, the West was discredited for helping spread of the “propaganda of perversion in Georgia”. Propagandists alleged that Western embassies stated how only the legislation of perversion will make Georgia a democratic country and that Georgia will only be allowed in NATO if it allows LGBT propaganda.
• Another well-known pro-Russian propagandist asserted that Commissioner for Human Rights of the Council of Europe, Dunja Mijatović, told the Georgian government to allow the defamation of Georgian sanctities and faith.
• Another social media user demanded that the anti-discrimination law be repealed. According to her, since the current law protects minorities, only disrupting events is pointless and repetitive.
• Another propaganda profile shared a quote from Archbishop Spiridon, who called for a law that would outlaw “LGBT propaganda”, which according to him, is essential to save Georgia from a destructive sin.
• More propaganda sources aimed to discredit the West by saying that the EU and the US are helping the LGBT community to engage children in their events. One of the well-known propagandists, closely linked with Alt info and other violent groups, underlined the presence of foreigners on Tbilisi Pride events and argued that this proves how the West is the main lobbyist of perverting children in Georgia.
• Several sources openly called for violence against the LGBT community. A propaganda profile closely linked to violent groups appealed to all Georgians to remove the LGBT community from Georgia, because they “plan to destroy our children”. Another profile derided people who are against violence. A deacon stated that violence is unacceptable, but in the case of LGBT community, it is heroism, because Georgia has not had a worse enemy and needs to protect itself.
• Another well-known propaganda source called Europe and the US “perverted and bloodthirsty”, adding that gays were always executed in Georgia and will continue to be in the future along with their supporters.
• A propaganda profile went on a long rant against the LGBT community, publicly wishing them death.
• Another source, trying to justify violence, blamed the LGBT community for violating the majority’s rights. Interestingly, Georgian public has been exposed to such claims not only by the fringe groups, but the PM has also stated during his speech at CPAC on May 4 that just as they “will not allow violence against the representatives of the minority”, they “will not allow the violence of the minority against the majority”.