დეზინფორმაციის ბრიფი - 13-26 თებერვალი
როგორც GRASS-ის დეზინფორმაციის ბრიფის წინა გამოცემაში აღინიშნა, დეპუტატების ჯგუფმა, რომელმაც ოფიციალურად დატოვა მმართველი „ქართული ოცნება“ „საზოგადოებისთვის სიმართლის სათქმელად“ (რეალურად კი საქართველოს დასავლელი პარტნიორების წინააღმდეგ უტიფარი პროპაგანდის გასავრცელებლად) თუმცა „ხალხის ძალის“ სახელით კვლავ რჩება საპარლამენტო უმრავლესობაში, პარლამენტში წარადგინა კანონპროექტი „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაციებს რომლებიც წლიური შემოსავლის 20% უცხოური წყაროებიდან იღებენ, ავალდებულებს დარეგისტრირდნენ როგორც „უცხოური გავლენის აგენტი“. დეზინფორმაციის ბრიფის უკანასკნელი გამოცემის შემდეგ, მმართველმა პარტიამ განაცხადა, რომ მხარს დაუჭერს კანონპროექტს პირველ მოსმენაზე, რომლის შემდეგაც კანონპროექტს გადააგზავნის „ვენეციის კომისიაში“ ტექნიკური ცვლილებების შესატანად, თუმცა მაინც მიიღებს კანონპროექტს მეორე და მესამე მოსმენაზე. ასეულობით არასამთავრობო ორგანიზაციის და მედიასაშუალების პროტესტის, პოლიტიკური პარტიების მკვეთრი წინააღმდეგობის, ნეგატიური საერთაშორისო გამოხმაურების, პარლამენტში და პარლამენტის წინ საჯარო დემონსტრაციების და საკომიტეტო მოსმენის წინ მომხდარი ფიზიკური დაპირისპირების მიუხედავად, როდესაც რამდენიმე ოპოზიციონერი დეპუტატი ძალის გამოყენებით გაიყვანეს დარბაზიდან, „ქართულმა ოცნებამ“ მაინც მხარი დაუჭირა კანონპროექტს საკომიტეტო მოსმენაზე.
„ქართულმა ოცნებამ“ ასევე განაცხადა, რომ დაძლევდა პრეზიდენტის ვეტოს, ხოლო კანონპროექტის ავტორების მტკიცებით, თავად პრეზიდენტიც უცხოეთის აგენტს წარმოადგენს. პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილის განცხადებით, კანონპროექტი ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას და საქართველოს ევროპასთან აშორებს. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, „კონსტიტუციურმა ორგანოებმა თავიანთი უფლებამოსილების ფარგლებში მიიღონ ყველა ზომა ევროპის კავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციაში საქართველოს სრული ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად“. აღნიშნულის გარდა, საქართველოს დასავლელი პარტნიორები ღიად დაუპირისპირდნენ კანონპროექტს და მმართველ პარტიას მისი მხარდაჭერისგან თავშეკავებისკენ მოუწოდეს:
• აშშ-მა საჯაროდ განაცხადა, რომ კანონპროექტი ძირს გამოუთხრის საქართველოს ევროატლანტიკურ მომავალს;
• ევროკავშირის ოფიციალურმა პირებმა ასევე გამოხატეს შეშფოთება კანონპროექტთან დაკავშირებით და აღნიშნეს, რომ კანონი შეუთავსებელია საერთაშორისო სამართალთან და ევროპულ ფასეულობებთან;
• ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ პირდაპირ განაცხადა, რომ კანონპროექტის მიღება უარყოფით გავლენას იქონიებს ორ ქვეყანას შორის არსებულ ორმხრივ თანამშრომლობაზე;
• USAID-ის დირექტორმა სამანტა პაუერმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უცხოეთის აგენტების შესახებ კანონი მნიშვნელოვან საფრთხეს შეუქმნის ქართველებს ეკონომიკური, სოციალური და სხვა მისწრაფებების დაკმაყოფილებაში.
• ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა დუნია მიატოვიჩმა საგანგებო წერილით მიმართ პარლამენტის თავმჯდომარეს და დეპუტატებს და სთხოვა არ დაუჭირონ მხარი კანონპროექტს.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული სამართალი ანალოგიური რუსული კანონის მიმართ და ევროპის მართლმსაჯულების სასამართლოს გადაწყვეტილება მსგავს უნგრულ კანონთან დაკავშირებით ცხადყოფს, რომ ქართულ კანონსაც ექნება შესაბამისი პრობლემები, ხელს შეუშლის საქართველოს ევროპულ ინტეგრაციას და შესაძლოა გამოიწვიოს ისეთივე შედეგები როგორც რუსეთში, სადაც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები უდიდესი წნეხის ქვეშ აღმოჩდნენ და იძულებული გახდნენ შეეწყვიტათ საქმიანობა. ქართული კანონპროექტის თანახმად, მისი მიღება უზრუნველყოფს უცხოური დაფინანსების გამჭვირვალობას, თუმცა აღნიშნული უკვე უზრუნველყოფილია, რადგან ყველა წამყვანი, დამოუკიდებელი ორგანიზაცია წინმსწრებად და გამჭვირვალედ აქვეყნებს ინფორმაციას შემოსავლების და დონორების შესახებ და ფინანსური მონაცემების წარდგენა ხდება შესაბამის სახელმწიფო ორგანოებში. შესაბამისად, კანონპროექტი რეალურად მიმართულია საქართველოში დასავლური დაფინანსებით მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაციების დისკრედიტაციისკენ.
პროპაგანდა ევროკავშირის წინააღმდეგ:
• ევროპარლამენტის რეზოლუცია ყოფილი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ წარმოჩენილი იქნა საქართველოში ვითარების დესტაბილიზაციის მცდელობად, რასაც ხელი უნდა შეეწყო საქართველოსთან მიმართებით დასავლეთის გეოპოლიტიკური მიზნების რეალიზებაში, რაშიც იგულისხმება [დიახ, სწორად მიხვდით] საქართველოს ომში ჩათრევა;
• ევროპა გამოყვანილი იყო სუსტ მოთამაშედ, რომელსაც არ შეუძლია საკუთარ ინტერესებში მოქმედება და აღნიშნულის ნაცვლად მას აშშ რუსეთის წინააღმდეგ იყენებს;
• პროპაგანდისტები კვლავ ტირაჟირებდნენ გზავნილს, რომ ევროკავშირი მალე დაიშლება, რადგან ევროკავშირის პოლიტიკური სისტემა ჩამოშლის ზღვარზე და კორუფციას ყვავის;
• საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის დისკრედიტაციის მიზნით, ევროკავშირი შედარებული იყო საბჭოთა კავშირთან და ამტკიცებდნენ, რომ ევროკავშირმა საბჭოთა კავშირს გადაასწრო საქართველოს შეურაცხყოფის, დაცინვის, ზეწოლის და ჭკუის სწავლების საკითხში. პროპაგანდისტების თანახმად, ევროპული ფასეულობები რომლისკენაც საქართველო მიისწრაფვის უკვე აღარ არსებობს და იმპერიამ ისინი გააქრო. ამავე კონტექსტში ასევე ამტკიცებდნენ, რომ დასავლეთში ნეოფაშიზმი გაბატონდა, რომელიც სახელმწიფოებს საკუთარი ნების წინააღმდეგ აიძულებს სხვადასხვა კავშირებში შესვლას, რასაც ამჟამად ადგილი აქვს საქართველოში. ანტიდასავლურ გზავნილებში ასევე ხაზგასმული იყო, რომ ევროკავშირი არ ასახავს ევროპელი ხალხის პოზიციას.
• პროპაგანდის სამიზნეს ასევე წარმოადგენდა ევროკავშირთან სავიზო ლიბერალიზაცია, რომელთან დაკავშირებით ჟღერდებოდა ისეთი აბსურდული მტკიცებები, როგორიცაა 1) სავიზო ლიბერალიზაცია უსარგებლოა, რადგან განიჭებს მხოლოდ მოგზაურობის და არა მუშაობის უფლებას 2) ევროკავშირს ჭირდება სავიზო ლიბერალიზაცია, რომ ქართველები სავსე ჯიბით მიიტყუოს ევროპაში და ეს ფული ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებში დაახარჯვინოს.
• პრორუსული წამყვანი ამტკიცებდა, რომ გაყალბებულია ყველა ის საზოგადოებრივი გამოკითხვა, სადაც ასახულია ევროკავშირში ინტეგრაციის მიმართ მოსახლეობის ურყევი მხარდაჭერა (უკანასკნელი გამოკითხვებით 80%-ზე მეტი) და მტრული დამოკიდებულება რუსეთთან დაკავშირებით;
• პრორუსული პროპაგანდის თანახმად, ევროკავშირსა და საქართველოს შორის გაფორმებული ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების მიზანდ არ წარმოადგენს საქართველოს საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა, საქართველოსთვის ევროპული ბაზრების გაღება ან საქართველოში ევროკავშირის ინვესტიციების გაზრდა. გზავნილის მიხედვით, შეთანხმების გაფორმების შემდეგ ევროკავშირმა გაზარდა ექსპორტი საქართველოში და პარალელურად უკიდურესად რთული ბარიერები შეუქმნა ქართულ პროდუქციას. შესაბამისად, პრორუსული პროპაგანდა ამტკიცებდა, რომ ევროკავშირმა საქართველოსთან ღრმა და ყოვლისმომცველი ვაჭრობის შეთანხმება იმიტომ გააფორმა, რომ სარგებელი მიიღოს საქართველოში ექსპორტისგან და არ დაუშვას ქართული პროდუქციის მოხვედრა ევროპულ ბაზარზე.
პროპაგანდა აშშ-ის წინააღმდეგ:
• პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, რომ აშშ-მა ხელი შეუწყო უკრაინაში ე.წ. „პროქსი“ ომის დაწყებას და იგივე გააკეთა 2008 წელს საქართველოში შემდეგი მიზნების მისაღწევად: 1) რუსეთსა და ევროკავშირის შორის სავაჭრო კავშირების დასაზიანებლად და რუსეთსა და ევროპას შორის ნაპრალის გასაჩენად 2) რუსეთის დემონიზებისთვის და 3) რუსეთის დასუსტებლად და საბოლოო ჯამში დასაშლელად;
• პრორუსული პროპაგანდა ხაზს უსვამდა გზავნილს, რომ აშშ ერევა საქართველოს შიდა საქმეებში და დაბალ თანამდებობაზე მყოფი ოფიციალური პირებით ახორციელებს საქართველოს მთავრობაზე, განსაკუთრებით წინა ხელისუფლებაზე ზეწოლას და დირექტივების მიცემას.
პროპაგანდა უკრაინასთან დაკავშირებით:
• პრორუსული პროპაგანდა ამტკიცებდა, რომ უკრაინაში მიმდინარეობს აშშ-რუსეთის ომი და 50-მდე ქვეყანა ცდილობს დააჩოქოს და გაანადგუროს რუსეთი. პროპაგანდის თანახმად, რუსეთის მარცხი საქართველოსთვის კატასტროფა იქნება, რადგან რუსეთის გარეშე საქართველოს ისტორიული მტრები (შესაძლო მითითებით ირანზე და სტრატეგიული პარტნიორები, როგორებიცაა აზერბაიჯანი და თურქეთი) საქართველოს მსოფლიო რუკიდან წაშლიან;
• პრორუსული პროპაგანდის მტკიცებით, 24 თებერვალს უკრაინის მხარდასაჭერად გამართული აქცია მიზნად ისახავდა არა სოლიდარობის დემონსტრირებას, არამედ საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნას;
• დასავლეთი დადანაშაულებული იყო ომის უკრაინის საზღვრებს გარეთ, სულ მცირე მოლდოვასა და საქართველოში გადატანის მცდელობაში;
• ადგილობრივი პრორუსული ძალები იმეორებდნენ კრემლის ნარატივებს, რომ 2014 წლამდე უკრაინის უსაფრთხოებას არაფერი ემუქრებოდა, თუმცა დასავლეთმა დაიწყო ოპერაცია უკრაინის ანტირუსულ ბასტიონად გადაქცევის და რუსული სახელმწიფოებრიობის და უსაფრთხოებისთვის საფრთხის შექმნის მიზნით. ამავე მტკიცებით, უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობა დაირღვა მხოლოდ ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების გაფორმების შემდეგ;
• პრორუსული სატელევიზიო არხი ყურადღებას ამახვილებდა ომიდან ერთი წლის შემდეგ უკრაინაში არსებულ მძიმე ვითარებაზე, მათ შორის ფრონტის ხაზზებზე შექმნილ შეიარაღების და საბრძოლო მასალის დეფიციტზე და ამტკიცებდა, რომ აღნიშნული ვითარება შენარჩუნდება, რადგან კიევს საბრძოლო მასალას არ აწვდიან არსებული რეზერვებიდან და უკრაინისთვის განკუთვნილი სამხედრო პროდუქცია მხოლოდ ახლა იწარმოება. ამასთან, აღნიშნულიდან მხოლოდ ნაწილი აღწევს უკრაინამდე, რადგან დანარჩენს აშშ იმარაგებს ცენტრალურ აზიაში მდებარე ბაზებზე სადაც აგრძელებს ტაივანის კონფლიქტისთვის მზადებას;
• ომის დაწყებიდან ერთი წლის თავზე დასავლეთს ადანაშაულებდნენ უკრაინაში ომის გახანგრძლივებაში. თუმცა, პროპაგანდის თანახმად, ომი ნებისმიერ შემთხვევაში დასრულდება უკრაინის მხრიდან რუსეთისთვის ტერიტორიების დათმობით და ომის გახანგრძლივება - შესაბამისად უკრაინის იძულება იომოს ბოლო უკრაინელამდე, დასავლეთისთვის ნიშნავს მხოლოდ გაზრდილი დაღუპულების რაოდენობას და სისხლიანი ფულის გამომუშავებას.
თურქეთში მომხდარი დამანგრეველი მიწისძვრის რუსული პროპაგანდის მიზნებში გამოყენება:
13-19 თებერვლის კვირაში, „ფაქტმეტრმა“ თურქეთსა და სირიაში მომხდარი ძლიერი მიწისძვრის შესახებ (მიწისძვრის შედეგად დაიღუპა ათი ათასობით ადამიანი, ხოლო მილიონობით ადამიანი დარჩა საცხოვრებლის გარეშე) რამდენიმე დეზინფორმაცია გააბათილა. დამანგრეველი მიწისძვრებიდან მოკლე ხანში, ინტერნეტ სივრცეში აქტიურად გავრცელდა შეთქმულების თეორიები. ერთ-ერთი ასეთი შეთქმულების თეორიის თანახმად, 7.8 ბალის სიმძლავრის მიწისძვრა, რომელიც ანატოლიის, არაბეთის და აფრიკის ტექტონიკური ფილების სამმხრივ კვეთაზე დაფიქსირდა, ხელოვნურად იყო გამოწვეული აშშ-ის მიერ. ვირუსულად გავრცელებული ფეისბუქ პოსტების ყალბი მტკიცების თანახმად, აშშ-მა მიწისძვრა გამოიწვია HAARP “ტექტონიკური იარაღის“ გამოყენებით (იხ. ფაქტმეტრის სტატია დამატებითი ინფორმაციისთვის). აშშ-ის მიერ მიწისძვრის გამოწვევის შეთქმულების თეორიამ საკმაოდ ვრცელი გამოხმაურება ჰპოვა და სოციალური მედიის ზოგიერთი პუბლიკაციის თანახმად, წამყვან თურქულ ტელეარხებზე დაუფარავად ვრცელდებოდა ინფორმაცია აშშ-ის მიერ HAARP „ტექტონიკური იარაღის“ გამოყენებასთან დაკავშირებით, რომლის შემჩნევა შესაძლებელი იყო მიწისძვრის დროს ცაზე ელვის დაკვირვებით (აღნიშნული მტკიცება ყალბია).
ფეისბუქზე გამოქვეყნებული ცალკეული პოსტების თანახმად, თურქეთის შინაგან საქმეთა მინისტრმა სულეიმან სოილუმ ღიად გააკრიტიკა აშშ თურქეთის წინააღმდეგ არაჰუმანური ქმედების ჩადენისთვის, თუმცა რეალურად აღნიშნულს ადგილი არ ჰქონია. „ფაქტმეტრმა“ ასევე გამოაქვეყნა ვრცელი განმარტებითი სტატია, რომელშიც გაბათილებულია პრორუსი ვლოგერის დმიტრი ვასილეცის გავრცელებული დეზინფორმაცია, რომლის თანახმადაც აშშ-მა რუსეთს მშვიდობის დამყარების სანაცვლოდ უკრაინის ტერიტორიების 20% შესთავაზა, თუმცა რეალურად აღნიშნული მოსაზრების გასამყარებელი არანაირი მტკიცებულება არ არსებობს.

Mayday call - Disinfo Brief 13-26 February
As reported in the previous issue of GRASS Disinfo Brief, a group of MPs formally left the ruling Georgian Dream party but remain in GD’s parliamentary majority “to speak the truth publicly” (read: disseminate propaganda against Georgia’s Western partners shamelessly), self-declared as People's Power, initiated a draft law on Transparency of Foreign Influence that would oblige NGOs and media organisations with 20% funding from external sources to register as “an agent of foreign influence”. Since last Disinfo Brief, the ruling Georgian Dream party has announced that it will support the law on the first plenary hearing, then sent it to the Venice Commission to make technical changes but will still push through the legislation with the second and third hearings. GD has already voted in favour of the draft law during the committee hearing despite the protest from hundreds of NGOs and media, academia, strong opposition from other parties, international outcry, public demonstrations in and outside the parliament and physical clashes before the hearing when several opposition MPs were forcedly removed from the hearing.
GD also indicated that they will override the President’s veto, with the authors of the draft law even claiming that the President is a foreign agent. President Zourabichvili claims law to be incompatible with the constitution and to be distancing Georgia from Europe. According to Georgia’s constitution, "the constitutional bodies shall take all measures within the scope of their competencies to ensure the full integration of Georgia into the European Union and the North Atlantic Treaty Organization.” Moreover, Georgian western partners have openly opposed the draft law and called on the ruling party to reject it:
• The US publicly stated that the law would undermine Georgia's Euro-Atlantic future.
• EU officials also raised concerns about the draft law, saying that the law goes against international law and European values.
• The MFA of Norway unequivocally said that the adoption of the bill will negatively affect bilateral cooperation between the two countries.
• Samantha Power, the Head of USAID, stressed that foreign agent laws gravely threaten the ability of Georgians to fulfil their own economic, social and other aspirations.
• Dunja Mijatovic, the Commissioner of Human Rights of the Council of Europe, sent a special letter to the chairman of the parliament and parliamentarians to reject the draft law.
The case law of the ECHR regarding similar Russian law and of ECJ regarding similar Hungarian law suggests that Georgian law would have same issues, would hamper Georgia’s European integration and might culminate in the same effect as it did in Russia when the CSOs were purged and forced to halt operations in the country. The law claimed to be ensuring transparency of foreign funds, albeit it is already ensured as all the major independent organisations proactively and transparently publish all income and donor information and finances is already reported to state agencies, is aimed at discrediting the work of Western-financed CSOs in Georgia.
Propaganda against the EU:
• European Parliament resolution concerning the health conditions of ex-President Saakashvili was claimed to be intended to destabilise the situation in Georgia, which would then help the West to achieve its geopolitical goals regarding Georgia, which is [you guessed it right] dragging Georgia into the war.
• Europe was displayed as a weak power that could not pursue its own interests but instead was used by the US against Russia.
• Propagandists continued peddling the message that the EU would soon be dissolved as the EU's political system was collapsing and corruption flourished.
• To discredit Georgia's European integration, the EU was compared to the USSR, and it was argued that the EU had surpassed the USSR in insulting, mocking, pressuring and mentoring Georgia. According to propaganda, European values towards which Georgia strived no longer exist, and an empire has superseded it. Also, in this context, it was claimed that neo-fascism has taken over in the West, which forces nations to join various unions against their will, something that is now happening to Georgia. Anti-Western messages also suggested that the EU does not reflect the positions of European people.
• The propaganda has also targeted visa liberalisation with the EU with absurd claims, such as 1) it is useless as it does not grant the right to work but is only limited to travel and 2) the EU needed visa liberalisation to lure Georgians into Europe with pockets full of cash and let them spend money in EU member states.
• Pro-Russian anchor argued that all of the public opinions polls that demonstrate the unwavering support of the population towards EU integration (>80% recently) and hostile attitude towards Russia were all fabricated.
• According to the pro-Russian propaganda, Georgia’s Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) with the EU is not aimed at increasing Georgia’s export potential and open European market for Georgia or increase EU investments in Georgia. According to the message, while the EU has increased exports to Georgia since singing this agreement, it has created extremely difficult barriers for Georgian products. Hence, pro-Russian propaganda argues that the EU signed DCFTA with Georgia in order to profit by exporting to Georgia but not letting Georgian products to reach European market.
• Propagandists claimed that the US had incited and was waging a proxy war in Ukraine and did the same in 2008 in Georgia with the goals of 1) damaging EU-Russia trade ties and driving a wedge between Russia and Europe, 2) demonise Russia and 3) weakening Russia with an eventual goal of dissolving it.
• Pro-Russian propaganda stressed the message that the US is interfering in Georgian internal affairs with the lowest-ranking officials oppressing and instructing Georgian government, especially the previous government.
Propaganda regarding Ukraine:
• Pro-Russian propaganda claimed that the US-Russia war is taking place in Ukraine with around 50 countries trying to put Russia on its knees and destroy it. According to the propaganda, Russia’s loss would be a catastrophe for Georgia because without Russia Georgia’s historical enemies (probably pointing at Iran, and strategic partners, such as Azerbaijan and Turkey) would wipe Georgia out of the world map.
• Pro-Russian propaganda claimed that February 24 pro-Ukrainian demonstration was not aimed to showing solidarity but at opening a second front in Georgia.
• The West was blamed for trying to spread the war outside Ukraine, at least in Moldova and Georgia.
• Local pro-Russians parroted Kremlin narratives that nothing was threatening Ukraine’s security until 2014 but the West planned an operation to make Ukraine anti-Russian bastion and endanger Russian statehood and security. The claim suggested that Ukraine’s territorial integrity was destroyed only for Association Agreement with the EU.
• Pro-Russian channel emphasised that Ukraine was in a dire situation after one year of war with deficit of weaponry and ammunition on the frontlines and argued that this would continue because ammunition was not supplied to Ukraine from existing reserves but was currently produced, but only part of it was reaching Ukraine because the US is storing the remaining in the US bases in Central Asia where it is preparing for Taiwan conflict.
• On one year anniversary, the West was blamed for prolonging the war in Ukraine. However, according to the propaganda, the war would still end with Ukraine ceding territories to Russia and therefore, by prolonging the war and forcing Ukraine to fight until the last Ukrainian, the West is only increasing death toll and making bloody money.
Devastating earthquake in Turkey used for propaganda purposes in Russia:
Throughout the week of February 13 to 19, FactCheck Georgia debunked a number of disinformation pieces about the recent powerful earthquakes that have shaken Turkey and Syria, causing tens of thousands of deaths and leaving millions without shelter. Shortly after the series of destructive earthquakes occurred, conspiracy theories started to flood the internet. According to one such theory, the 7.8 magnitude earthquake that happened in the vicinity of a triple junction between the Anatolian, Arabian, and African plates was artificially caused by the US. Viral Facebook posts falsely claimed that it was done by employing a HAARP "tectonic weapon" – read more about this in FactCheck Georgia's article. The conspiracy that the US caused the earthquake had quite a few manifestations – some posts suggested that the mainstream Turkish TV channels were openly reporting about the US using HAARP "tectonic weapon", which, according to the claims, could be witnessed looking at the lightening's in the sky during the earthquake – this claim was false.
Other posts on Facebook argued that even the county's Interior Minister Suleyman Soylu had openly criticised the US for the inhumane act against Turkey, something that has never happened. And lastly, FactCheck Georgia prepared yet another explanatory article, debunking disinformation pushed by pro-Russian vlogger Dmitry Vasilets, according to which the US proposed Russia 20% of Ukraine's territories in exchange for peace – a claim not supported by any evidence.