დეზინფორმაციის შესახებ ევროკომისიის პირველი ნაბიჯის შესრულებისთვის აუცილებელი ღონისძიებები
2023 წლის 8 ნოემბერს ევროპულმა კომისიამ ევროკავშირის გაფართოების შესახებ ევროკომისიის ყოველწლიური ანგარიში წარადგინა. კომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა განაცხადა, რომ ევროკომისია საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭების რეკომენდაციას გასცემს იმის გათვალისწინებით, რომ გადაიდგმება რიგი ნაბიჯები. ახალ 9 ნაბიჯს შორის პირველი ევროკავშირისა და მისი ღირებულებების წინააღმდეგ მიმართულ დეზინფორმაციასთან, უცხოურ საინფორმაციო მანიპულირებასთან და ჩარევასთან ბრძოლას გულისხმობს.
ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის შესახებ 2023 წლის კომუნიკაციის თანახმად, „უკრაინის, მოლდოვასა და საქართველოს ევროპული პერსპექტივის აღიარების გადაწყვეტილების შემდეგ, ასევე, მოლდოვასა და უკრაინისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შემდეგ, ეს სამი ქვეყანა უცხოური საინფორმაციო მანიპულაციების კამპანიების ახალი ტალღის სამიზნე გახდა, რომელიც ძირითადად მიზნად ისახავს გაწევრიანების მისწრაფებების დისკრედიტაციას, ევროკავშირისა და დასავლეთის დადანაშაულებას რეგიონში შექმნილ ვითარებაში. საქართველოში დეზინფორმაციის სპეციფიკური მიმართულება ცდილობდა იმის მინიშნებას, რომ დასავლეთი საქართველოდან რუსეთის წინააღმდეგ „მეორე ფრონტის“ გახსნას ცდილობს. ხელისუფლების მხრიდან საჭიროა აღნიშნულის [დეზინფორმაციის] უფრო აქტიური გამოაშკარავება და გაქარწყლება.“
„კოალიციამ ინფორმაციის სანდოობისთვის“ შეიმუშავა პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული პირველი პუნქტის შესასრულებელად საჭირო ნაბიჯებს მოიცავს.

RECOMMENDATIONS TO IMPLEMENT THE FIRST STEP OF THE EUROPEAN UNION TO FIGHT AGAINST DISINFORMATION
On November 8, 2023, the European Commission presented its annual communication on EU enlargement policy. The president of the commission, Ursula von der Leyen, said that the European Commission recommends granting Georgia the status of a candidate country for EU membership on the understanding that a number of steps will be taken. Among the new 9 steps, the first involves fighting disinformation, foreign information manipulation and interference against the EU and its values.
According to the 2023 Communication on EU Enlargement Policy, "following the decision to recognise a European perspective to Ukraine, Moldova and Georgia as well as to grant candidate status to Moldova and Ukraine, these three countries have been the target of a new wave of FIMI campaigns, mainly aiming to discredit aspirations to join the EU and blame the West for the current situation in the region. In Georgia, a specific strand of disinformation attempted to imply that the West seeks to open a ‘second front’ against Russia from Georgia. More active debunking by the authorities would be opportune."
Information Integrity Coalition has developed a policy document that includes the recommendations on necessary steps to fulfill the first step defined by the European Commission.