დეზინფორმაციის ბრიფი - 20-26 მარტი
უკანასკნელი ერთი წლის მანძილზე დამკვიდრებული ჩვეულების თანახმად, როდესაც მმართველი „ქართული ოცნება“ რთულ ვითარებაში აღმოჩნდება, პარტიის ლიდერები დაუყოვნელივ მიმართავენ „მეორე ფრონტის“ სახელით ცნობილ შეთქმულების თეორიას - ერთი მხრივ კრიტიკოსების დისკრედიტაციის და მეორე მხრივ რეალური პრობლემებიდან ყურადღების გადატანის მიზნით.
• პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა პარლამენტში გამოსვლისას კვლავ განაცხადა, რომ სააკაშვილის საქართველოში ჩამოსვლის (2021 წლის ოქტომბერი) მიზანს წარმოადგენდა საქართველოში ომის დასაწყებად ნიადაგის მომზადება, თუმცა აღნიშნული გეგმა ჩაუვარდათ და შიდა და გარე მტრებმა წააგეს. უფრო კონკრეტულად, პრემიერ-მინისტრი ამტკიცებდა, რომ „ყოფილ პრეზიდენტს, მიხელ სააკაშვილს, რომელიც უკანონოდ შემოვიდა და შემოიპარა, ჰქონდა მხოლოდ ერთი მიზანი და მისი მიამიტური გათვლებით აქ უნდა მომხდარიყო რევოლუცია, სისხლის ღვრა, ხელისუფლების დამხობა ძალადობრივი გზით, არჩევნების ჩაშლა. ეს პერიოდი ემთხვევა ზუსტად სააკაშვილის შემოსვლას და მის განზრახვას, რომ მოეხდინა ხელისუფლების დამხობა, გადატრიალება და რევოლუცია. ამას თუ დავუკავშირებთ შემდგომ უკვე რამდენიმე თვის შემდეგ უკრაინის ხელისუფლების გაცხადებულ მიზანს, მათ ქმედებებს, რომ მათი ამოცანა იყო სწორედაც საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნა, მე ვფიქრობ, არც ერთ გონიერ ადამიანს ეჭვი აღარ შეეპარება და კითხვა აღარ დარჩება უბრალოდ, რომ დიახაც, მიზანი სააკაშვილის შემოსვლისა იყო ნიადაგის და ფონის მომზადება, რომ საქართველოშიც დაწყებულიყო ომი“.
• „ქართული ოცნების“ ხელმძღვანელმა პირებმა საზოგადოებაში შიშის დათესვის მიზნით აქტიურად დაიწყეს ტერმინ „უკრაინიზაციის“ გამოყენება. პრემიერ-მინისტრის განცხადებით, „ომის დაწყებიდან და დაწყებამდე, უამრავი მცდელობა იყო საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნის და საქართველოს ომში ჩათრევის“. მისი მტკიცებით, აღნიშნული წარმოადგენდა უკრაინის და კერძოდ ეროვნული უსაფრთხოების და თავდაცვის საბჭოს მდივნის ოლექსეი დანილოვის გაცხადებულ სურვილს. პრემიერ-მინისტრის თანახმად, „ჩვენი ქვეყნისთვის რეალურ საფრთხეს წარმოადგენს გეგმა, შეთქმულება რომელიც არსებობს ჩვენი ქვეყნის წინააღმდეგ, ე.წ. უკრაინიზაცია და მეორე პოლიგონის, მეორე ფრონტის გახსნის გეგმა“. მისივე თქმით, „სამწუხაროდ, უკრაინის ხელისუფლების მიერ გამოცხადებული მიზანი [საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნა] პირდაპირ კავშირშია მეხუთე კოლონის მიზნებთან, ჩანაფიქრებთან და გეგმებთან“.
• „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე და საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი ირაკლი კობახიძე აცხადებდა, რომ „სამწუხაროდ, უკრაინის ხელშეწყობით, მიხეილ სააკაშვილი კონტეინერში ჩასვეს და სიტუაციის ასარევად გამოგვიგზავნეს. ეს იმისთვის, რომ საქართველოს უკრაინიზაცია მომხდარიყო... საბედნიეროდ, უკრაინიზაციის გეგმა ჩავარდა და ამაში გადამწყვეტი როლი ხელისუფლებამ შეასრულა“.
• პრემიერ-მინისტრი „მეორე ფრონტის“ შეთქმულებას ასევე უკავშირებდა უკრაინის მოსალოდნელ კონტრშეტევას. მისი განცხადებით, არც ერთი პატრიოტული და ეროვნული ინტერესებით მოქმედი პოლიტიკური ძალა არ შეეცდება ხელისუფლების დამხობას რეგიონში კრიზისის პირობებში და მაშინ, როდესაც საქართველოს ტერიტორიების 20% რუსეთის მიერაა ოკუპირებული. პრემიერ-მინისტრის შეფასებით, აღნიშნული გეგმა ასევე ჩავარდა და მტრები დამარცხდნენ, თუმცა გეგმა კვლავ არსებობს: დღესაც, სამწუხაროდ, არსებობენ ძალები, რომლებსაც მიაჩნიათ, რომ საჭიროა ყურადღების გადატანა სხვა მიმართულებით, რომ მოხდეს ერთგვარი დაკომპენსირება და მეტი დროის მიცემა უკრაინისთვის, რათა მათ შეძლონ საკუთარი ძალების აღდგენა და კონტრშეტევა. ასეთ ადგილად რჩება საქართველო, ასევე რჩება მოლდოვა. ამიტომ, დღეს საფრთხე იმისა, რომ ქვეყნის შიგნითა და ქვეყნის გარეთ მყოფმა მტრულმა ძალებმა ქვეყანაში გადმოიტანონ ომი, შეეცადონ დესტაბილიზაციას, არსად წასულა და ეს საფრთხე რჩება საფრთხედ!“ პრემიერ-მინისტრი ასევე აფრთხილებდა საქართველოს შიდა და გარე მტრებს, რომ მთავრობამ კარგად იცისი საქართველოს უკრაინიზაციის მათი გეგმების შესახებ და შესაბამისად, საქართველოს სპეცსამსახურები ძალიან კარგად მუშაობენ, რომლის ფარგლებშიც უკანასკნელ ორ წელიწადში გამოვლენილ იქნა საქართველოს დესტაბილიზაციის და ომში ჩათრევის ოთხი მცდელობა.
• პრემიერ-მინისტრის თქმით, ოპოზიცია ეწევა ქვეყნისთვის მტრულ საქმიანობას და მხარს უჭერს, რომ საქართველო ჩამორჩეს ევროინტეგრაციის პროცესს და ამაში ოპოზიციამ ჩართო მოსყიდული კორუმპირებული ლობისტები და ევროპარლამენტარები. ირაკლი ღარიბაშვილი ოპოზიციას ადანაშაულებდა, რომ მათ არ უნდათ დეპოლარიზაცია და ამის საპირისპიროდ, ცდილობენ ქვეყნის დესტაბილიზაციას და შეთქმულებაში მონაწილეობას. მისი მტკიცებით, ყველაზე მწვავე უსაფრთხოების გამოწვევა არის საქართველოში „მეხუთე კოლონის“ ქმედებები, სადაც გულისხმობდა ოპოზიციას და განაცხადა, რომ ხელისუფლება ყველაფერს გააკეთებს, რომ „მეხუთე კოლონამ“ საკუთარ მიზნებს ვერ მიაღწიოს: „მეხუთე კოლონის“ მიზანია ქვეყნის განადგურება, ომში ჩართვა. თქვენ დაანგრიეთ უკვე ქვეყანა ერთხელ და მეორედ არ დაგანგრევინებთ!“
• ირაკლი კობახიძის მტკიცებით, უკრაინაში ომის დაწყებიდან მალევე, არასამთავრობო ორგანიზაციების და მედიასაშუალებების წარმომადგენლებმა შეხვედრა გამართეს ბაკურიანში, რომელზეც შეთანხმდნენ სიტუაციის არევაზე, ხელისუფლების გადაგდებასა და საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნაზე. მისი განცხადებით, შეხვედრის ყველა მონაწილე იყო უცხოეთის გავლენის აგენტი. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ „ქართული ოცნება“ იძულებული გახდა გამოეხმო „უცხოეთის აგენტების კანონპროექტი“, პარტია რიტორიკის დონეზე კვლავ აგრძელებს არასამთავრობო ორგანიზაციების უცხოეთის აგენტებად მოხსენიებას.
• „ქართული ოცნების“ საპარლამენტო ფრაქციის თავმჯდომარე მამუკა მდინარაძე ცდილობდა დაეცვა „უცხოეთის აგენტების შესახებ“ კანონპროექტი და ამტკიცებდა, რომ „ერთი წელია ამ ქვეყანას უწევს ბეწვის ხიდზე სიარული. ხელისუფლება ერთი წელია ცდილობს იმ შეტევების მოგერიებას, რომელთა საბოლო მიზანი არის რაღაცნაირად ეს ქვეყანა საომარი პლაცდარმი გახდეს“. მისი თქმით, ეს იყო სიმარტლე და „ამის ირგვლის საუკუნის აფიორა ტრიალებს“. მისი მტკიცებით, რადიკალური ოპოზიცია და მისი მხარდამჭერები ცდილობენ ხელისუფლება ამ ბეწვის ხიდიდან გადააგდონ, თუმცა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ან ლობისტების („ქართული ოცნების“ ლიდერები ევროპარლამენტარებს როგორც წესი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლობისტებად მოიხსენებენ) რჩევების მიუხედავად, საქართველო ომში არ ჩაებმება. მამუკა მდინარაძის განცხადებით, ისინი ვინც ცდილობენ საქართველოს დასჯას „ქართული ოცნების“ დასჯით, ის ხალხია, რომლებიც ვერ ეგუებიან იმ ფაქტს, რომ გადაწყვეტილებები საქართველოს შესახებ საქართველოში მიიღება. მისი დასკვნით, რადიკალური ოპოზიციის და სხვების რეკომენდაციების გათვალისწინების შემთხვევაში, „ზუსტად ორ-სამ კვირაში რუსული ტანკები თბილისში იდგებიან“.
• პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერი გია ვოლსკი აცხადებდა, რომ ოპოზიციისთვის „მთავარია სიტუაციის დესტაბილიზაცია, პოლიტიკური დივიდენდების მიღება, რასაკვირველია მთავარი თემა რჩება ომში ჩართვა, რასაც აღარც მალავენ.“
„ქართული ოცნების“ ლიდერები ევროპარლამენტარების წინააღმდეგ:
• პრემიერ-მინისტრის თანახმად, რამდენიმე კვირის წინ ევროპარლამენტმა მიიღო მორიგი „სამარცხვინო რეზოლუცია“ ექს-პრეზიდენტ სააკაშვილის შესახებ და ამტკიცებდა, რომ ევროპარლამენტის ზოგიერთი წევრი თანხვედრაში მოდის დესტრუქციული ძალის მიზნებთან და ამოცანებთან (მაღალი ალბათობით გულისხმობდა ოპოზიციას, კერძოდ „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“).
• დეპუტატი ირაკლი ზარქუა ამტკიცებდა, რომ ზოგიერთი ევროპარლამენტარი, მათ შორის ანდრიუს კუბილიუსი, ანა ფოტიგა, რასა იუკნევიჩიენე და მარკეტა გრეგოროვა არ არიან საქართველოს მეგობრები და რეალურად არიან „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დაქირავებული ლობისტები.
• დეპუტატი ირაკლი ჩიქოვანი აცხადებდა, რომ მათ ექნებათ უთანხმოება ქართველ პარლამენტართანაც, უცხო ქვეყნის პარლამენტართანაც, ევროპარლამენტართანაც, რომლისთვისაც სააკაშვილი არის „სინათლე“ და სხვა დანარჩენი „სიბნელე“.
პროპაგანდა რუსეთი-უკრაინის ომის შესახებ: კრემლის პროპაგანდა ხოტბას ასხამს რუსეთის მხარეზე მებრძოლ ქართველს და მას მისაბაძ მაგალითად წარმოაჩენს:
• პრორუსული არასამთავრობო ორგანიზაცია „ევრაზიის ინსტიტუტის“ დირექტორმა და საქართველოს უკვდავი პოლკის (რუსეთის უკვდავი პოლკის ქართული ანალოგი) დამფუძნებელმა გულბაათ რცხილაძემ გამოაქვეყნა სტატია პრორუსულ გაზეთში „საქართველო და მსოფლიო“ შემდეგი სათაურით: „თითოეულმა ქართველმა უნდა იამაყოს გივის საქციელით“. აღნიშნული აჩენს შეკითხვას - რა გააკეთა ამ უცნობმა გივიმ, რომ თითოეული ქართველის სიამაყე და მისაბაძი მაგალითი იყოს? პასუხი შემდეგნაირად ჟღერს: საამაყო არაფერია, რადგან იგი მოხალისედ იბრძვის რუსული არმიის რიგებში უკრაინის ქალაქ ბახმუტთან. გულბაათ რცხილაძის თქმით, რადგან ფაშისტური რეჟიმის მხარეს იბრძვის ასეულობით ქართველი, მათგან უმეტესობა კი ფულის გამო, აღნიშნული ფაქტი კარგადაა ცნობილი და მას სურდა ქართველი მოხალისეები რუსეთის მხარესაც ეხილა. „ევრაზიის ინსტიტუტის“ დირექტორის მტკიცებით, გივი მას მუდმივად სთხოვდა დახმარებას, რომ რუსეთში ჩასულიყო და რუსულ არმიასთან ერთად ებრძოლა, რაზეც იგი უარზე იყო. თუმცა, საბოლოოდ, მოსკოვში გამოჩნდა „სერიოზული საზოგადოებრივი ორგანიზაცია“, რომელიც დაეხმარა მას რუსეთის შეიარაღებული ძალების რიგებში ჩარიცხვაში და მისმა გამოჩენამ რუსეთში გაკვირვება, სიხარული და აღფრთოვანება გამოიწვია. აღნიშნული შემთხვევის პროპაგანდის მიზნებში გამოყენების და რუსეთის არმიის რიგებში საბრძოლველად ქართველების ირიბად წახალისების გარდა, ვითარება მოითხოვს შემდგომ ყურადღებას, რადგან საჯაროდ იქნა დაფიქსირებული, რომ კონკრეტულმა რუსულმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ ძალისხმევა გასწია საქართველოს მოქალაქის რუსეთის შეიარაღებულ ძალებში ჩასარიცხად;
• პრორუსული პროპაგანდისტულ არხზე ასევე მსჯელობდნენ, რომ ადგილი აქვს საქართველოს და რეგიონის სხვა ქვეყნების, მათ შორის ცენტრალური აზიის რეგიონის სახელმწიფოების რუსეთთან ომში ჩათრევის მცდელობას. პროპაგანდის თანახმად, აპრილში უკრაინაში, განსაკუთრებით კი ბახმუტის გარშემო მოსალოდნელი მწვავე ბრძოლების კონტექსტში, დასავლეთისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საქართველოს და სამხრეთ კავკასიის ომში ჩართვა. დეზინფორმაციული მტკიცებების მიხედვით, საქართველოს და სამხრეთ კავკასიის ომში ჩათრევა სტრატეგიული ამოცანაა და გაერთიანებული სამეფოს შეიარაღებული ძალების მინისტრის ჯეიმს ჰიპის ვიზიტი, საქართველოში აშშ-ის ელჩად რობინ დანიგანის დანიშვნა და სხვა მოვლენები ამ ჭრილში უნდა იქნას დანახული;
• პრორუსული პროპაგანდა ასევე მტკიცებდა, რომ ქართველ რადიკალებს უნდათ საქართველოში მეორე ფრონტის გახსნა;
• ვოლოდიმირ ზელენსკისა და სი ძინპინს შორის გამართულ სატელეფონო საუბრებთან დაკავშირებით, პრორუსული პროპაგანდა აცხადებდა, რომ უკრაინის პოზიციები არ არის დამოკიდებული პრეზიდენტსა და მის გუნდზე, არამედ მათ მიერ დასავლეთისგან მიღებულ დირექტივებზე.
ევროკავშირის წინააღმდეგ მიმართული პროპაგანდისტული გზავნილები:
• პროპაგანდისტული მტკიცებით, ევროკავშირის მოთხოვნით საქართველომ მიიღო ანტიდისკრიმინაციული კანონი და იუვენალური კანონი / ბავშვთა კოდექსი, გაატარა კოაბიტაციის პოლიტიკა [ოპოზიციასთან], განახორციელა ნარკოპოლიტიკის ლიბერალიზება, დაუშვა ეკლესიასთან მებრძოლი პოლიტიკური პარტია „გირჩის“ შექმნა, დამნაშავეები გამოუშვა ციხიდან და ახლა ევროკავშირი დამატებით მოითხოვს ერთნაირსქესიანთა ქორწინების დაკანონებას, გეი ადამიანებისთვის ბავშვის აყვანის უფლების მინიჭებას, ლგბტ თემის წარმომადგენლებისთვის საჯარო სექტორში მუშაობის ნების დართვას, პედოფილების საზოგადოებაში მიღებას და სხვა მრავალი საშინელი კანონის მიღებას, რომელიც ჩვენი ერის გადაშენებას გულისხმობს. ევროკავშირს ასევე ბრალს სდებდნენ, საქართველოსთვის სოდომის მიღების იძულებასა და რუსეთთან წინააღმდეგ ბრძოლის მოთხოვნაში. პროპაგანდის თანახმად, ევროკავშირი საქართველოს წევრობისთვის საჭირო მოთხოვნების წაყენებით საფრთხეს უქმნის საქართველოს, მაგრამ მაინც არ იღებს ევროკავშირის რიგებში.
პროპაგანდა ევროკავშირის 12 რეკომენდაციასთან დაკავშირებით:
• მაშინ როდესაც საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერა ჭირდება, ევროკავშირი დახმარების ნაცვლად საქართველოს შესასრულებად აძლევს 12 რეკომენდაციას და დამატებით დაუყენებს კიდევ 21 პირობას, თუ საქართველოს დახმარება არ იქნება ევროკავშირის ინტერესებში;
• 12 პუნქტიანი გეგმა რეალურად არის საქართველოს ხელისუფლებაზე ზეწოლის და ქაოსის გამოწვევის ბერკეტი, რომლის გამოცდაც მოხდა 7-8 მარტს. ზოგიერთი რეკომენდაციის შესრულება პრაქტიკულად შეუძლებელია, რადგან არ არსებობს მისი გაზომვის კრიტერიუმი. 12 პუნქტიანი გეგმა არ ემსახურებ საქართველოში დაძაბულობის განმუხტვას ან რაიმეს გადაჭრას, არამედ მათ ხელში ასრულებს კონფლიქტის გამწვავების მექანიზმის ფუნქციას;
• 12 რეკომენდაცია ეწინააღმდეგება ქრისტიანულ რწმენას და ეს უნდა შევაჩეროთ;
• ანტიდასავლური წყაროების ხედვით, სამართლიანი სასამართლო სისტემის მოთხოვნაში, დასავლეთი გულისხმობს სრულად კონტროლირებად სასამართლო სისტემას. პროპაგანდის თანახმად, აღნიშნული მკაფიოდ გამოჩნდა ევროკავშირის ჟურნალისტზე თავდასხმაში ბრალდებული, ანტიევროპულად განწყობილი აქტივისტის წინააღმდეგ მიღებულ გადაწყვეტილებაში;
• ევროკავშირი საბჭოთა კავშირის გაუარესებული ვერსიაა;
• ევროკავშირში და ნატოში გაწევრება და ევროპული კარგი ცხოვრება ნიშნავს საკუთარი სულის და სინდისის გაყიდვას და რწმენის და ტრადიციების დაკარგვას. ამავე მტკიცებით, ნატოში გაწევრიანებას განაპირობებდა ის, რომ აშშ-ის ელჩი მართავს საქართველოს და საქართველო ხდება თურქეთის ტერიტორიული დანამატი. პროპაგანდა ასევე ამტკიცებდა, რომ ბევრმა სახელმწიფომ ვერ ნახა სარგებლო ევროკავშირში გაწევრების შემდეგ, მათ შორის ინგლისი გავიდა, საბერძნეთი გაკოტრდა, პორტუგალია, ესპანეთი და იტალია გაკოტრების რიგში დგანან, საფრანგეთი ცეცხლის ალშია გახვეულია განრისხებული ხალხის გამო, უნგრეთი მალე დატოვებს ევროკავშირს, ევროპაში საშუალო კლასი აღარ არსებობს და ბალტიისპირეთის სახელმწიფოებში ახალგაზრდები აღარ დარჩნენ უმუშევრობის და ცხოვრების გაძვირების მიზეზით. ხაზგასმული იყო, რომ ლიტვა და ლატვია მოწინავე ქვეყნები არიან თვითმკვლელობების მაჩვენებლებით, ხოლო საბერძნეთი ნატოს წევრია და მაინც ვერ ახერხებს ტერიტორიული პრობლემის გადაჭრას. პროპაგანდისტულ ნარატივებში გამოკვეთილი იყო, რომ თუ საქართველოს არ ექნებოდა ნატოში გაწევრებისკენ სწრაფვა, არ მოხდება რუსეთთან ომიც.
• საქართველოს ჭირდება დასავლეთი პრობლემების გადასაჭრელად, მაგრამ დასავლეთი საქართველოს საკუთარ ინტერესებში იყენებს.
• ევროპა და ევროკავშირისგან მიღებული სარგებელი სახიფათოა საქართველოსთვის უპირველეს ყოვლისა იდეოლოგიური მიზეზებიდან გამომდინარე, რადგან ევროკავშირი საქართველოსგან მოითხოვს ლგბტ კანონების მიღებას და ეკლესიის და ტრადიციების წინააღმდეგ ბრძოლას.
• საქართველოს დესტაბილიზაციის პასუხად, საფრანგეთის საგარეო მინისტრის განცხადებაში სანქციების განხილვაზე მითითება აშკარას ხდის, რომ დასავლეთმა ქართულ ოპოზიციას მისცა კარტ-ბლანში ქვეყანაში არეულობის ორგანიზებისთვის;
• საქართველოს საგარეო პოლიტიკური ვექტორის შეცვლის თაობაზე გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრ ანალენა ბერბოკის კრიტიკულ განცხადებაზე პასუხად, პროსახელისუფლებო მედიამ გამოაქვეყნა ქართველი ფიზიკოსის და პროსახელისუფლებო ექსპერტის განცხადება, რომლის თანახმადაც ანალენა ბერბოკი არაკომპეტენტურია და სწორედ ამ თვისებების გამო შეარჩიეს ის ამერიკელებმა და ამუშავებენ გერმანიის და ევროპის ინტერესების საზიანოდ.
პროპაგანდის სამიზნე გახდა სპეციალური საგამოძიებო სამსახური:
• პრორუსული პროპაგანდა აცხადებდა, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ შექმნა სპეციალური საგამოძიებო სამსახური (ჩამოყალიბდა სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის დაშლის შემდეგ), რომელიც არ ექვემდებარება შინაგან საქმეთა სამინისტროს ან გენერალურ პროკურატურას და არის სახალხო დამცველი ოფისის მსგავსი დამოუკიდებელი ორგანო, თუმცა გააჩნია უფრო მეტი ბერკეტი. პროპაგანდისტების თანახმად, სააგენტოს ხელმძღვანელი ანგარიშს აბარებს უცხოელ დიპლომატებს და არასამთავრობო ორგანიზაციებს. სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს ახასიათებდნენ როგორც სადამსჯელო ორგანოს, რომელიც მიზნად ისახავს ქვეყნის, განსაკუთრებით მისი ნაციონალისტურად განწყობილი სეგმენტის დაშინებას და საქართველოს ლიბერალურ ქვეყნად გადაქცევას. პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, რომ თუ სახალხო დამცველის ოფისი წარმოადგენდა ლიბერალების დაცვის ორგანოს, სპეციალური საგამოძიებო სამსახური იყო სადამსჯელო ორგანო დასავლეთის ხელში, რადგან მათ დაიწყეს გამოძიება პოლიციელების წინააღმდეგ 7-8 მარტის მოვლენების დროს ჩადენილ ქმედებებთან დაკავშირებით.
• პროპაგანდა ასევე აცხადებდა რომ სააგენტოს აბრევიატურა [ქართულ ენაზე] იქნება სსს და უწყება (ერთი ს-ს დამატებით) გერმანიაში ფაშისტების სს-ის მსგავსი და კიდევ უფრო უარესი სადამსჯელო ორგანოა.
აშშ-ის წინააღმდეგ მიმართული პროპაგანდა
პრორუსულმა ტელეკომპანიამ „სეზონი“ ანტიამერიკულ პროპაგანდას თოქ-შოუ მიუძღვნა, რომლის წამყვანმა და რესპონდენტმა გააჟღერეს შემდეგი მტკიცებები:
• მიმდინარე ომი არ არის უკრაინას და რუსეთს შორის, რადგან ასე რომ იყოს, ომი უკვე დამთავრდებოდა და სინამდვილეში ომი არის ნატო-ს და რუსეთს და აშშ-ს და რუსეთს შორის;
• ტრამპის დაპატიმრება დააჩქარებს აშშ-ის გლობალიზმის ცენტრების ნგრევას, რადგან აშშ უკვე სამოქალაქო ომის ზღვარზეა;
• ამერიკული დრონი [რომელიც შავ ზღვაში რუსულ გამანადგურებლის ზემოქმედების შედეგად ჩამოვარდა] რუსეთ-თურქეთის დამაკავშირებელ გაზსადენზე დაეშვა, რაც ნიშნავს, რომ აშშ-ს ამ გაზსადენის აფეთქება ჰქონდა განზრახული;
• აშშ საქართველოს უკრძალავს რუსეთთან, ირანთან და ჩინეთთან ურთიერთობას და პარალელურად საქართველოში აფინანსებს სოდომიტებს და „გრანტიჭამიებს“ (იგულისხმება არასამთავრობო ორგანიზაციები);
• აშშ ეხმარება მხოლოდ მის მონებს, რომლებიც საქართველოში ლგბტ პროპანდას და ბინძურ სექსუალურ იდეოლოგიას ავრცელებენ
• აშშ ებრძვის საქართველოს ეკონომიკისთვის უაღრესად მნიშვნელოვან ტურიზმის სექტორსაც და მაშინვე, როდესაც ტურიზმი იზრდება და მცირე ბიზნესი იწყებს მუშაობას, აშშ ააქტიურებს ბერკეტებს ამის გასანადგურებლად. აღნიშნულის მიზეზს წარმოადგენს ის გარემოება, რომ აშშ-ს არ ჭირდება თავისუფალი და ეკონომიკურად ძლიერი საქართველო და საქართველო ჭირდება როგორც მონა. ამისთვის, აშშ 90 მლნ დოლარს უყოფს საკუთარი აგენტების ქსელს, რომლებსაც ევალებათ ქართული ეკონომიკის და პოლიტიკის მოსპობა, საპატრიარქოს წინააღმდეგ ბრძოლა და ჩვენი რწმენის და ოჯახური ტრადიციების წინააღმდეგ ბრძოლა. აშშ-ის საქართველოს ტერიტორია ჭირდება მხოლოდ სამხედრო ბაზების განლაგების მიზნით და არა საქართველოს დასახმარებლად, ან მისი კულტურის მხარდასაჭერად;
• აშშ-მა შეაჩერა პროექტი საუდის არაბეთიდან, რომელიც ითვალისწინებდა წყალგადამამუშავებელი ქარხნის აშენებას საქართველოში და წყლის ექსპორტს არაბულ სახელმწიფოებში, რაც ხელს შეუწყობდა პენსიების მატებას საქართველოში და გაზრდიდა ხალხის შემოსავლებს.
• 20-26 მარტის კვირაში, მოსკოვში ჩინეთის ლიდერ სი ძინპინის ვიზიტის შემდეგ, პროკრემლისტურმა სოციალური მედიის გვერდებმა გაავრცელეს ცრუ ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც თეთრი სახლის პრესმდივნის ჯონ კირბის განცხადებით, აშშ არ დაუშვებს უკრაინის მხრიდან ჩინეთის დელეგაციის მიერ მოსკოვში ვიზიტისას გახმოვანებული სამშვიდობო ინიციატივის მიღებას. „ფაქტმეტრის“ სტატიაში ახსნილია, თუ როგორ მოხდა კირბის სიტყვების დამახინჯება;
• გასული კვირის მსგავსად, რუსულენოვანი ფეისბუქ მომხმარებლების მიერ სოციალურ ქსელში კვლავ ვრცელდებოდა კარგად ნაცნობი რუსული ნარატივი ზელენსკის ნარკოდამოკიდებულების შესახებ. ამჯერად, პროპაგანდისტულ მასალებში გამოჩნდა თანამედროვე ხელოვნების ნიმუში - 2018 წლის ცხვირის ფორმის მტვერსასრუტის ინსტალაცია.

As it has become a custom for already more than a year, when the ruling Georgian Dream (GD) party finds itself in a difficult situation, their leaders turn to the “second front” conspiracy for help in order to discredit the critics and divert attention from the problems:
- Prime Minister Irakli Garibashvili in his address to the parliament re-affirmed that the reason Saakashvili came to Georgia [in October 2021] was to prepare the ground to start the war in Georgia, however, this plan has been foiled and our internal and external enemies have lost. In particular, he argued that “The former president, Mikheil Saakashvili, who entered illegally and sneaked in, had an only goal, with his naïve calculations, to organise a second revolution. [According to the plan,] There should have been a revolution, bloodshed, violent overthrow of the government, and disruption of the elections. This period coincides exactly with the period when we remember very well, the talks had already started, and we also had other information from our partners that the war in Ukraine was expected to start in November or December, which was delayed by several months due to the ongoing communication between Russia and the West. This period directly coincides with the entry of Saakashvili and his intention to overthrow the government, to organise a coup d’état and a revolution. If we connect this with the declared goal and actions of the Ukrainian authorities a few months later to open a "second front" in Georgia, I think that no reasonable person will have any more questions. Of course, the purpose of Saakashvili's arrival was to prepare the ground for war to start in Georgia.”
- GD leaders have engaged in efforts to coin the term “Ukranisation” for fearmongering purposes. Prime Minister stated that “since the start of the war and even before there have been numerous attempts of opening the second front in Georgia and dragging Georgia into the war.“ He claimed that this was the declared desire of Ukraine and particularly its secretary of the National Security and Defense Council Oleksiy Danilov. According to the PM, “the real threat to our country is the plan, the conspiracy that exists against our country, the so-called Ukrainisation plan and the plan of opening the second polygon, the second front.” He added that “unfortunately, the goal announced by the Ukrainian authorities [to open a second front in Georgia] is directly correlated with the goals of the fifth column, their intentions and plans.”
- Chairman of the Georgian Dream party and Leader of the parliamentary majority, Irakli Kobakhidze, stated that “unfortunately, with the help of Ukraine, Mikheil Saakashvili was put in a container and sent to us to destabilise the situation with the aim of Ukranisation of Georgia… fortunately, the Ukrainisation plan has failed, and the government played a decisive role in this”.
- Prime Minister also linked the “second front” conspiracy to Ukraine’s pending counteroffensive. According to him, no patriotic and national interest-driven political force will try to overthrow the government amidst the crisis in the region and the Russian occupation of 20% of Georgian territories. However, according to him, this plan has also failed and their enemies have lost, but still, the plan remains: “even today, unfortunately, there are forces that believe that attention needs to be diverted in order to compensate and give Ukraine more time to rebuild and counterattack. Georgia remains such a place, and so does Moldova. Therefore, today, the threat of hostile forces inside and outside the country bringing the war to the country, trying to destabilise it, has not gone anywhere and this threat remains a threat!”. He also warned Georgia’s internal and external enemies that the government is well aware of the plans for the Ukranisation of Georgia and therefore, Georgian special services are working very well, thwarting 4 attempts of destabilisation and dragging Georgia into the war in just two years.
- According to the PM, the opposition is engaged in hostile actions against the country by advocating against Georgia to be left behind in the Euro-integration process and the opposition has also involved bribed corrupt lobbyists and several MEPs in this process. Garibashvili accused the opposition of not being willing to depolarise, but on the contrary, trying to destabilise the country and being part of the conspiracy. He claimed that the most pressing security challenge is the actions of the “fifth column” in Georgia, referring to the opposition and that they will do everything not to let the “fifth column” achieve its goals: “The goal of the “fifth column” in Georgia is to destroy the country, drag it into the war. You have already destroyed this country once and we will not let you to do it again.”
- Irakli Kobakhidze stated that soon after the start of the war in Ukraine, NGO and media representatives held a meeting outside Tbilisi, in Bakuriani and conspired to destabilise the situation and overthrow the government with the overarching aim to open a second front in Georgia. He also claimed that all of those present at the meeting were agents of foreign influence. Even though, GD was forced to withdraw its “foreign agents bill”, rhetorically they are still trying to label NGOs as such.
- Head of the parliamentary faction of Georgian Dream (GD) Mamuka Mdinaradze stated, while defending the controversial withdrawn so-called “foreign agents bill”, that “for a year this country has been walking on a tightrope. The government has been trying for a year to repel those attacks, the ultimate goal of which is somehow to turn this country into a war zone.” He added that this was a truth and a “fraud of the century has been developing around this issue.” He also claimed that the radical opposition and its supporters are trying to push the government from the aforementioned tightrope, but, according to him, whatever the recommendations from the United National Movement (UNM) or the lobbyists (GD leaders usually refer to MEPs critical of GD as lobbyist of the UNM), Georgia will not join the war. He further argued that those who want punish Georgia via punishing the GD, are the people who cannot stand with the fact that decision regarding Georgia is being taken in Georgia. He concluded that if they have taken into account the recommendations of the radical opposition and the others, it would only take “exactly two-three weeks” for “Russian tanks to be standing in Tbilisi”.
- First Deputy Speaker of the parliament, Gia Volski, stated that for the opposition “the main thing is to retain the regime of polarisation, destabilise the situation and gain political dividends, with the main topic still being dragging [Georgia] into the war, something they are no longer hiding.”
GD Leaders Against MEPs:
- According to the PM, European Parliament adopted another “shameful resolution” a few weeks ago regarding ex-president Saakashvili and claimed that several MEPs are in line with the goals and objectives of the destructive force (highly likely referring to the opposition, in particular to the United National Movement).
- MP Irakli Zarkua argued that several MEPs, including Andrius Kubilius, Anna Fotyga, Rasa Juknevičienė, Markéta Gregorová are not friends of Georgia, but are paid lobbyists of the United National Movement.
- MP Irakli Chikovani stated that they will have disagreements with Georgian MPs, foreign MPs and MEPs, who consider Saakashvili as “light” and everything else as “darkness”.
Propaganda regarding Russia’s war in Ukraine, Russian Propaganda Hails Georgian Fighting for Russia, Displays Him as a Role Model:
- Director of the pro-Russian NGO Eurasian Institute and founder of the Georgian Immortal Regiment (Georgia analogue of Russia’s Immortal Regimen) – Gulbaat Rtskhiladze – published an article in the pro-Russian newspaper Georgia and the World headlined “Every Georgian Must Be Proud of Givi’s Behaviour!” So, the question is – what has this mysterious Givi done to be a role model and subject of pride for each Georgian? – The answer is: nothing to be proud of – he went as a volunteer to fight in the Russian army in Bakhmut, Ukraine. According to Rtskhiladze, as several hundred Georgians are fighting on the side of the fascist Kyiv regime, most of them for money but some for ideas, and that fact is well-publicised, he desired to see Georgian volunteers on the Russian side, as well. Rtskhiladze claimed that Givi was asking him continuously to help him get to Russia to join the Russian army, but he was declining; however, finally a “serious civil organisation” appeared in Moscow that helped him get into the Russian armed forces and he was greeted with surprise, happiness, and delight by all of the Russians.
Apart from the threat of using this case for propaganda purpose and indirectly encouraging Georgians to join the Russian army, this situation also requires further monitoring as it was publicly stated that certain Russian NGO has helped the recruitment of Georgia’s citizen into the Russian armed forces.
- Pro-Russian propaganda channel also discussed that there are attempts of dragging Georgia and other countries of the region and even the Central Asian region into the war with Russia. According to the propaganda, in the context of upcoming fierce battles in April in Ukraine, mainly around Bakhmut, it is vital for the West Georgia and the South Caucasus to join the war. According to disinformation, dragging Georgia and the South Caucasus into the war is a strategic task, and the visit of James Heappey, Minister of State for the Armed Forces of the United Kingdom, the forthcoming appointment of Robin Dunnigan as new US Ambassador to Georgia and other events should be viewed in this context.
- Pro-Russian propaganda also claimed that radicals in Georgia want to open a second front in Georgia.
- Pro-Russian propaganda commented on the phone talks between Zelenskyy and Xi Jinping claiming that Ukraine’s positioning is not depended on the President and his team, but on what instructions will they get from the West.
Propaganda messages against the EU:
- As propaganda claims, due to EU’s demands Georgia adopted anti-discrimination law and juvenile law/children’s code, implemented the policy of cohabitation [with the opposition], liberalised drug policy, allowed the creation of political party Girchi that fights against the church, perpetrators were released from prison, and now the EU further demands legalising same-sex marriage, granting the right to gay people to adopt children, granting the right to the LGBT community to work in the public sector, accepting pedophiles in the society and many other disastrous laws that aim to make our nation extinct. The EU was also accused of demanding Georgia to adopt Sodomy and fight against Russia. According to propaganda, the EU is endangering Georgia with its demands on its way of becoming a member state but still not accepting Georgia into the EU.
Propaganda concerning the EU’s 12 priorities:
- While Georgia needs help from international partners, the EU instead of supporting Georgia has envisaged 12 priorities to fulfil and will add further 21 more conditions if helping Georgia will still not be in the EU’s interest.
- The 12-point plan is actually a leverage to pressure Georgia’s government and inspire chaos. This was tested during 7-8 March. Some of these priorities are practically impossible to fulfil because the they are not measurable. The 12-point plan is not to reduce tensions or solve something in Georgia but is a mechanism to escalate the conflict whenever they desire.
- 12 priorities go against Christian beliefs and therefore, it must be dropped.
- In the view of anti-Western sources, in its request of objective justice system the West means a fully controlled justice system. According to propaganda, this was evident in a recent decision of judge who ruled against the anti-EU activist accused of an assault on a journalist.
- The EU is a worsened version of the Soviet Union.
- Joining the EU and NATO and a good life in Europe equals selling your soul and moral, losing traditions and beliefs. Joining NATO was also claimed to be conditioned on the US ambassador governing Georgia, as it is happening today and Georgia becoming the territorial addition of Turkey. Propaganda also claimed that many states have not benefited from joining the EU – England has left, Greece has bankrupted and Portugal, Spain and Italy are also in the queue of bankruptcy, France is burning due to angry people, Hungary will soon leave the EU, middle class no longer exist in Europe and Baltic countries have been emptied of youth due to unemployment and expensive living costs, Lithuania and Latvia are amongst the top countries with suicide rate, Greece is in NATO but still was not able to solve the territorial problem. This propaganda piece added that if Georgia did not strive for NATO accession, there would not have been a war with Russia.
- Georgia needed the West to help in solving its problems, but the West is using Georgia for its own interests.
- Europe and EU benefits are dangerous for Georgia, first of all, due to ideological reasons as Europe would demand Georgia to adopt LGBT laws and fight against church and traditions.
- The West gave the Georgian opposition a carte blanch for instigating destabilisation as evident from the statement of the French Foreign Minister regarding discussing sanctions in response to destabilisation in Georgia.
- Following German Foreign Minister Annalena Baerbock’s critical statement regarding the attempt of change of Georgian foreign policy vector, pro-government propaganda media published a comment of a Georgian a physicist and pro-government commentator claiming that Annalena Baerbock is incompetent and due to that she was chosen by the US to work to the detriment of Germany and Europe.Propaganda Targets Special Investigation Service.
Propaganda Targets Special Investigation Service:
- Pro-Russian propaganda claimed that the Georgian Dream created the Special Investigation Service (it was formed after the dissolution of the State Inspector Service) which is not subordinate to the Ministry of Interior, police or Prosecutor’s office but is a separate agency similar to the Public Defender’s Office but with more leverages. According to propagandists, the head of the agency is reporting to foreign diplomats and NGOs. Special Investigation Service was described as a punitive body with the aim to terrorise the country, in particular, the nationalist flank in order to make Georgia a liberal country. Propagandists argued that if Public Defender’s Office was a body to defend liberals, Special Investigation Service was a punitive body in the hands of the West as it even started investigating cases against the policemen for their actions during the 7-8 March events.
- Propaganda also stated that the abbreviation of the agency [in Georgian language] would be SSS and it is a similar and even worse punitive agency compared to the fascists SS (but one more S is added) which operated in Germany.
A pro-Russian Sezoni TV devoted a talk show to anti-US propaganda. The anchor and the respondent made several claims, such as:
- The current war is not between Ukraine and Russia because if it had been so, it would have already ended, but the war is between NATO and Russia and the US and Russia.
- If Trump is arrested this will hasten the demolition of centres of globalism in the US because the US is already on the brink of a civil war.
- The US drone [that was downed recently over the Black Sea due to the Russian fighter jet confronting it] landed on the route of the pipeline by which Turkey receives gas from Russia, meaning that the US wanted to blow it up.
- The US is prohibiting Georgia to engage in relations with Russia, Iran, and China while financing Sodomites and “grant-eaters” (referring to the NGOs) in Georgia.
- The US is only supporting its slaves who are spreading dirty ideology of sexual LGBT propaganda in Georgia.
- The US is even fighting tourism, essential for Georgia’s economy, and as soon as tourism increases in Georgia and small businesses start working, the US is activating its leverages to destroy this. The reason for such action is that the US does not need a free and economically strong Georgia, but needs Georgia as a slave and gives $90 million to its agent network to destroy the Georgian economy, politics, fight the Patriarchate, our faith, and family traditions. The US only needs Georgian territory to deploy military bases, not to help Georgia or support in developing culture.
- The US stopped the project from Saudi Arabia to build a water processing plant in Georgia and then to export water to the Arab countries which would have increased pensions in Georgia significantly and increased people’s income.
Attention, Moscow is Speaking - Russian Disinformation on Facebook and Instagram
- During the week of 20-26 March, after China’s Xi Jinping visited Moscow, pro-Kremlin social media pages started circulating a false story, according to which, the White House Press Secretary John Kirby said that the United States will not allow Ukraine to accept any peace initiatives to end the war proposed by the Chinese delegation during a visit to Moscow. This FactCheck Georgia article explains how Kirby’s words were distorted.
- And lastly, a long-existing Russian disinformation narrative on Zelensky being a drug-addict was, like in the previous week, spread on social media by Russian-language Facebook users – this time, featuring a 2018 modern art installation of nose-shaped vacuum cleaner.