არასამთავრობო ორგანიზაციები მოვითხოვთ სოფიო კილაძის კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადადგომას
01 მაისი, 2018
საქართველოს პარლამენტმა, ხალხის წარმომადგენლობითმა ორგანომ, გადამწყვეტი როლი უნდა შეასრულოს ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტის დამკვიდრებასა და მისი აღსრულების მონიტორინგის პროცესში. სწორედ  ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის უზრუნველსაყოფად მოქმედებს პარლამენტში სპეციალური კომიტეტი.
ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტისთვის, როგორც კანონპროექტების, ისე პარლამენტის კომპეტენციას მიკუთვნებული სხვა საკითხების განხილვის პროცესში ამოსავალ წერტილს უნდა წარმოადგენდეს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების, მათ შორის, მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების დაცვა და  მჭიდრო თანამშრომლობა ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან.
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის  კომიტეტის წარმატებული საქმიანობისათვის გადამწყვეტ ფაქტორს წარმოადგენს კომიტეტის თავმჯდომარის მიერ მისი როლისა და ფუნქციის სრულფასოვანი გააზრება და საქმიანობის შესაბამისად წარმართვა.  მნიშვნელოვანია საქართველოში მცხოვრებ ნებისმიერ მოქალაქეს ჰქონდეს განცდა, რომ ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარე მათი უფლებების დამცველია.
მე-9 მოწვევის პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომიტეტის თავმჯდომარის სოფიო კილაძის გამონათქვამებმა თუ ინიციატივებმა გამოხატვის, უმცირესობების და სხვა უფლებებთან დაკავშირებით, არაერთხელ გამოიწვია საზოგადოების ცალკეული ჯგუფების, მათ შორის არასამთავრობო ორგანიზაციების პროტესტი. კრიტიკას ვერ უძლებს მის მიერ სხვადასხვა დროს გაკეთებული განცხადებები ჰუმანური ნარკოპოლიტიკის ინიციატივებთან დაკავშირებით და საჯარო დისკუსიებისას მის მიერ გამოყენებული ტერმინოლოგია. მისი დამოკიდებულება მოწყვლადი ჯგუფების მიმართ შეუსაბამოა საქართველოს სახელმწიფოს ოფიციალურად გაცხადებულ პოლიტიკასთან, ზოგ შემთხვევაში ეწინააღმდეგება მას, ატარებს დისკრიმინაციულ და ჰომოფობიურ ხასიათს და მიმართულია კონკრეტული ჯგუფების ჩაგვრის გამართლებისკენ. მთლიანობაში, კომიტეტის თავმჯდომარის საქმიანობა და საჯარო განცხადებები იმაზე მიუთითებს, რომ მისი პირადი დამოკიდებულება ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებთან სრულიად შეუსაბამოა მის ამჟამინდელ თანამდებობასთან.
ხელმომწერი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ უნდა დატოვოს თანამდებობა და კომიტეტის თავმჯდომარედ შეირჩეს პირი, რომელსაც აქვს ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებებზე მართებული ხედვა და რომლის მიზანიც საქართველოში სწორედ ადამიანის უფლებების დაცვა იქნება.

NON-GOVERNMENTAL ORGANIZATIONS DEMAND RESIGNATION OF SOPHIO KILADZE FROM THE POSITION OF CHAIRPERSON OF THE COMMITTEE
01 May, 2018
The Parliament of Georgia, the representative body of the people, must play a decisive role in establishing the human rights standards and monitoring the process of its execution. The special committee in the Parliament acts to protect human rights and civil integration.
While discussing the draft laws as well as other issues that belong to the competence of the Parliament, the departure point for the Human Rights Committee should be the protection of fundamental human rights, including the rights of vulnerable groups, and the close cooperation with non-governmental organizations working in the field of human rights.
The Chairperson should fully understand her role and should conduct her work accordingly as it plays the decisive factor for the successful work of the Committee on Human Rights and Civil Integration. It is important that any citizen living in Georgia has the feeling that the chairperson of the Human Rights Committee is their advocate for rights.
The initiatives and the statements of Sophio Kiladze, Chairperson of the Human Rights Committee of the 9th Parliament, regarding freedom of expression, minority issues, and other rights, have caused protest in various communities, including NGOs, multiple times. Her statements concerning humane drug policy initiatives and the terminology used in public discussions have been criticized vastly. Her attitude to vulnerable groups is incompatible with the officially declared policy of the state of Georgia and in some cases, it is directly contrary to the state policy. Moreover, the nature of her statements is discriminatory and homophobic and are directed to justify the oppression of specific groups. In general, the activities and the public statements of the chairperson indicate that her personal attitude to the fundamental human rights is incompatible with her current position.
We, the signatories, believe that the Chairperson of the Committee on Human Rights and Civil Integration should resign from the position and the Parliament should select a person who has the right vision of the fundamental human rights and whose aims are the protection human rights in Georgia.