„ტვ პირველის“ მფლობელის ოჯახის წევრის სამართლებრივი დევნა ამძაფრებს კითხვებს ქვეყანაში სიტყვის თავისუფლებასა და შერჩევით სამართალთან დაკავშირებით
22 აგვისტო, 2019
2019 წლის 22 აგვისტოს საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ ხაზარაძე-ჯაფარიძის საქმის ფარგლებში, ბრალიწარუდგინა ბიზნესმენ ავთანდილ წერეთელს, რომლის ოჯახის მფლობელობაშია დამოუკიდებელი ტელეკომპანია “ტვ პირველი”.
11 წლის წინანდელ ფაქტზე საეჭვო გამოძიება უკანონო შემოსავლების ლეგალიზების მუხლით 2018 წლის აგვისტოში დაიწყო, თუმცა,   გენერალურმა პროკურატურამ  „თიბისი ბანკის” დამფუძნებლებს - მამუკა ხაზარაძესა და ბადრი ჯაფარიძეს,  ბრალი  2019 წლის 24 ივლისს, მას შემდეგ წაუყენა, რაც მამუკა ხაზარაძემ საზოგადოებრივი მოძრაობის შექმნა დაანონსა.  მიმდინარე გამოძიების ირგვლივ არაერთი ლეგიტიმური კითხვა გაჩნდა. კერძოდ, სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლების მიერ მაშინვეგამოითქვა ეჭვი, რომ ეს საქმე შესაძლოა, პოლიტიკურად ყოფილიყო მოტივირებული.
შექმნილ ვითარებაში, და განსაკუთრებით კრიტიკული მაუწყებლის - “რუსთავი 2”-ის, გარშემო განვითარებული მოვლენებისკვალდაკვალ, როდესაც ტელეკომპანიის მფლობელისა და მენეჯმენტის ცვლილებას რეალურად მოჰყვა სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლისკენ გადადგმული ნაბიჯები, უკიდურესად შემაშფოთებელია კიდევ ერთი კრიტიკული ტელემაუწყებლის “ტვ პირველის” მფლობელის ოჯახის წევრის - ავთანდილ წერეთლის მიმართ  სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყება.
ჩნდება ეჭვი, რომ საგამოძიებო პროცესი შესაძლოა, გამოყენებულ იქნას დამოუკიდებელ და კრიტიკულ მაუწყებელზე ზეწოლისთვის, განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ “ტვ პირველის”  სარედაქციო პოლიტიკის ცვლილების მცდელობასსახელისუფლებო გუნდის მხრიდან, სავარაუდოდ, ადრეც ჰქონდა ადგილი.
მიგვაჩნია, რომ ბოლო დროს განვითარებული მოვლენები უკიდურესად შემაშფოთებელ ხასიათს ატარებს და საფრთხეს უქმნის სიტყვის თავისუფლებასა და ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას.   სახეზეა არაფორმალური მმართველობისა და სახელმწიფოს მიტაცების მზარდი ტენდენცია, რაც მოიცავს დიდი ძალაუფლების კონცენტრაციას მმართველი პარტიისა და გავლენიანი პირების ხელში და მათ მიერ საჯარო ინსტიტუტების გამოყენებას კერძო მიზნებისა და  ვიწრო პარტიული  ინტერესებისთვის.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, კარგად გააცნობიეროს საკითხის სერიოზულობა და გაიაზროს ის ზიანი, რაც სახელმწიფო ინტერესებს შეიძლება შეექმნას შერჩევითი თუ პოლიტიკური მართლმსაჯულების შესახებ საფუძვლიანი ეჭვების კიდევ უფრო გაღრმავებით.
მოვუწოდებთ, საქართველოს გენერალურ პროკურატურას, წარმოადგინოს და გაასაჯაროვოს დამაჯერებელი მტკიცებულებები, როგორც ხაზარაძისა და ჯაფარიძის, ასევე ავთანდილ წერეთლის ბრალეულობის შესახებ, რათა საზოგადოებაში არ დარჩეს კითხვები ბრალდების სხვა მოტივებთან დაკავშირებით.
ასევე, მივმართავთ საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორებს, რომ განსაკუთრებული ყურადღება მიაქციონ საქართველოში განვითარებულ ბოლოდროინდელ მოვლენებს, რომლებიც როგორც სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების, ასევე ზოგადად დემოკრატიული ინსტიტუტების წინაშე არსებულ სისტემურ გამოწვევებზე მიუთითებს.

Prosecution of TV Pirveli owner’s family member reinforces questions concerning freedom of speech and selective justice in the country
22 August, 2019
On 22 August 2019, the General Prosecutor’s Office of Georgia, within the framework of the Khazaradze-Japaridze case, indictedbusinessman Avtandil Tsereteli, whose family owns an independent TV company – TV Pirveli.
The questionable investigation into an issue of legalising illegal income dating back 11 years was launched in August 2018, although the General Prosecutor’s Office brought charges against the founders of TBC Bank, Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze, on 24 July 2019, after Mamuka Khazaradze had announced the establishment of a civic movement. Many legitimate questions have been raised with regard to the ongoing investigation. Specifically, from the outset, representatives of the civic sector have expressed suspicions that this case could be politically motivated.
In the situation that has taken shape, and especially in the wake of the events that have unfolded around the critical broadcasterRustavi2 when the change in the channel’s ownership and management actually resulted in the steps taken to change its editorial policy, the indictment of Avtandil Tsereteli, family member of the owner of another critical broadcaster, TV Pirveli, is extremely concerning.
A suspicion arises that the investigation process could be used to exert pressure on the independent and critical broadcaster, especially considering that the ruling team had allegedly attempted to change the editorial policy of TV Pirveli  in the past as well.
It is our opinion that the recent events are of extremely worrisome nature, threatening freedom of speech and the country’s democratic development. There is an obvious strengthening trend of informal governance and state capture, which entails concentration of considerable power in the hands of the ruling party and influential persons and their use of public institutions to serve their personal goals and the parochial interests of the party.
We call on the Government of Georgia to acknowledge the seriousness of the issue and recognise the damage that could be inflicted on the state interests if the well-founded suspicions concerning selective or politically motivated administration of justice are substantiated further.
We call on the General Prosecutor’s Office of Georgia to present and publicise credible evidence with regard to the culpability of Khazaradze and Japaridze as well as Avtandil Tsereteli, so that the public no longer has questions concerning other motives for accusations.
We would also like to address Georgia’s international partners with a request to pay special attention to the recent events in Georgia which point to the challenges in such areas as freedom of speech and freedom of expression as well as the systemic challenges facing democratic institutions in general.