არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ პარლამენტის წევრებს, ნდობა არ გამოუცხადონ გახარიას კანდიდატურას
07 სექტემბერი, 2019
8 სექტემბერს, საქართველოს პარლამენტი მთავრობის ახალი შემადგენლობისთვის ნდობის გამოცხადების საკითხს უყრის კენჭს. გვინდა, მოვუწოდოთ საქართველოს პარლამენტის წევრებს, განურჩევლად მათი პარტიული კუთვნილებისა და პოლიტიკური პოზიციისა, მხარი არ დაუჭირონ გიორგი გახარიას პრემიერ-მინისტრად დანიშვნას.
გიორგი გახარიას საქმიანობის მიმართ საზოგადოებაში არაერთი ლეგიტიმური პრეტენზია არსებობს. მათ შორისაა ხორავას ქუჩის, პოეტ ზვიად რატიანის, თბილისის კლუბების და პანკისის სპეცოპერაციის საქმეები. თუმცა, მოცემულ მომენტში, ყურადღებას ვამახვილებთ 20-21 ივნისის აქციის ძალადობრივი დაშლის საკითხზე. როგორც ცნობილია, აქციის დაშლისას, 200-ზე მეტი მოქალაქე და ათობით ჟურნალისტი მძიმედ დაშავდა, ხოლო რამდენიმე ადამიანს გამოუსწორებელი ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ზიანი მიადგა. 20-21 ივნისის აქციის ძალადობრივი დაშლის გამო საზოგადოებრივი პროტესტი ამ დრომდე არ წყდება.
ბოლო სამი თვის მანძილზე, საქართველოს მთავრობა და საპარლამენტო უმრავლესობა საზოგადოებას არწმუნებდა, რომ შესაბამისი ორგანოები საპოლიციო უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტებს დროულად გამოძიებდნენ. თავად გახარიას განცხადებით, აქციის დაშლის დროს პოლიციის მიერ სისტემური შეცდომების აღმოჩენის შემთხვევაში, ის არამხოლოდ დატოვებდა თანამდებობას, არამედ, პოლიტიკურთან ერთად, სამართლებრივ პასუხისმგებლობასაც აიღებდა.
ახლა, როცა ჯერ კიდევ – ფორმალურადაც კი – არ დასრულებულა 20-21 ივნისის აქციების გამოძიების პროცესი და არ არის გარკვეული სამინისტროს ხელმძღვანელის პასუხისმგებლობის საკითხი, პრემიერ-მინისტრად გიორგი გახარიას კანდიდატურის წარდგენა არის საჯარო პოლიტიკური დაპირების შეუსრულებლობა და საზოგადოების კრიტიკული განწყობების უგულებელყოფა. ასეთი მიდგომა მძიმე დარტყმას მიაყენებს სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ საზოგადოების ისედაც სუსტ და მყიფე ნდობას და არსებითად გამორიცხავს მიმდინარე გამოძიების ობიექტურად და სამართლიანად დასრულების შესაძლებლობას.
არსებული მდგომარეობა მკაფიოდ გამოკვეთს პარლამენტის, როგორც ქვეყნის უმაღლესი პოლიტიკური ორგანოსა და მთავრობის მაკონტროლებლის როლს, სამართლიანად შეაფასოს გახარიას საქმიანობის შედეგები. მიგვაჩნია, რომ – სულ მცირე – მანამ, სანამ მკაფიოდ არ დადგინდება 20-21 ივნისის აქციის ძალადობრივი დაშლის საქმეზე მინისტრის პასუხისმგებლობის სახე და ფარგლები, პარლამენტმა თავი უნდა შეიკავოს გახარიას აღმასრულებელი ხელისუფლების უმაღლესი ორგანოს ხელმძღვანელის თანამდებობაზე დანიშვნისგან. პარლამენტის მიერ ამ პასუხისმგებლობის აღება, დამატებით ბიძგს მისცემს მმართველ პოლიტიკურ ძალას, საზოგადოებრივ აზრთან კონსენსუსით შეარჩიოს პრემიერ-მინისტრობის ღირსეული კანდიდატი და 2020 წლის პროპორციული საპარლამენტო არჩევნების მშვიდობიანი ჩატარება უზრუნველყოს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, პარლამენტი ხელს შეუწყობს ქვეყანაში პოლარიზაციის ზრდას და შექმნის სამოქალაქო დაპირისპირების საფრთხეს.

NGOs urge Members of Parliament against casting vote of confidence for Gakharia's candidacy
On September 8, the Parliament of Georgia will be casting vote of confidence for the new government. We urge the Members of the Parliament of Georgia, regardless of their party affiliation or political stance, not to support the appointment of Giorgi Gakharia as a Prime Minister.
There are many legitimate concerns in the society about Giorgi Gakharia’s activities. These include the cases of Khorava Street, of poet Zviad Ratiani, special operations in Tbilisi clubs and Pankisi Gorge. At the moment, however, we are focusing on the issue of the violent dispersal of the June 20-21 rally. As it is known, more than 200 citizens and dozens of journalists were badly injured during the dispersal of the rally, while several people sustained irreparable physical as well as psychological damage. Public protest against the violent dispersal of the June 20-21 rally is ongoing up to date.
For the past three months, the Georgian government and the parliamentary majority have been assuring public that respective authorities were investigating the cases of excessive use of force by the police. According to Gakharia himself, in case systemic errors committed by the police during the dispersal of the rally were discovered, he would not only resign but would bear legal responsibility along with the political one.
The promised investigation of June 20-21 rallies has not been completed yet, and the responsibility of the head of the Ministry has yet to be established. Under these circumstances, the nomination of Giorgi Gakharia as a Prime Minister fails to deliver on the political promise and disregards critical public sentiment. Such an approach would undermine the already weak and fragile public trust in state institutions and in fact, would make it impossible to proceed with the ongoing investigation in an objective and fair manner.
The situation underscores the role of the Parliament, country’s top political body overseeing the government, in fairly assessing the results of Gakharia’s activities. We believe that the Parliament should refrain from appointing him on the leading position of the executive government until the nature and scope of his responsibility for the violent dispersal of the June 20-21 rally is established. Assumption of this responsibility by the Parliament will give an extra impetus to the governing political force to select a candidate for the Prime Minister’s post in consensus with the public opinion, and to ensure the peaceful conduct of the proportional parliamentary elections of 2020. Otherwise, the Parliament will be promoting increased polarization in the country and create a risk of civil confrontation.