მარკ ზაკერბერგს, „ფეისბუქის“ დამფუძნებელს და CEO-ს,
ჩვენ – საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს, სამოქალაქო აქტივისტებსა და მედიის წარმომადგენლებს გვსურს თქვენი ყურადღება მივაპყროთ საქართველოში დაგეგმილ 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე და ამ კონტექსტში პოლიტიკური ინტერესების მქონე ჯგუფებისა და უცხო ქვეყნის აქტორების მიერ „ფეისბუქზე“ დეზინფორმაციისა და კოორდინირებული არაავთენტური ქცევის გამოყენებით თავისუფალი და თანასწორი საარჩევნო გარემოს დაზიანების მცდელობებზე, რაც საფრთხეს უქმნის დემოკრატიას და საქართველოს დასავლურ სივრცეში ინტეგრაციის პროცესს.
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე საქართველოში, „ფეისბუქზე“ გაჩაღებული იყო ფართომასშტაბიანი დისკრედიტაციის კამპანია ანონიმური გვერდების მიერ დასპონსორებული კონტენტის მეშვეობით, რომლის მიზანიც, ამომრჩეველზე ზეგავლენის მოხდენა და ნეგატიური კამპანიის ფონზე საარჩევნო პროცესის რადიკალიზაცია იყო. ამგვარი მეთოდები გამოიყენებოდა გასულ წელსაც ყველა პოლიტიკურად გარდამტეხ მომენტში. 2019 წლის დეკემბერსა და 2020 წლის აპრილში „ფეისბუქის“ მიერ საქართველოში კოორდინირებულ არაავთენტურ ქცევაში მხილებული ანგარიშების წაშლამ მათი უმეტესობის მმართველ პარტიასთან კავშირი გამოავლინა, ხოლო ნაწილს კავშირები ოპოზიციასთან ჰქონდა. ამით დადასტურდა, რომ „ფეისბუქზე“ საზოგადოებრივი აზრის მანიპულირების მცდელობებს გარე მტრული აქტორების გარდა, ასევე ქვეყნის შიდა აქტორების მხრიდანაც აქვს ადგილი. ამასთან, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადებიდან 30 წლის ისტორიას თან სდევს ფიზიკური გადარჩენისთვის და თავისუფლებისთვის ბრძოლა და რუსეთის ფედერაციის აგრესიული ქმედებების მოგერიება. რუსეთი აგრძელებს საქართველოს წინააღმდეგ ჰიბრიდულ ომს, რაშიც დახვეწილ საინფორმაციო ოპერაციებსა და დეზინფორმაცის გავრცელებას იარაღად იყენებს. „ფეისბუქის“ მიერ არაავთენტური ანგარიშების წაშლამ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა საინფორმაციო სივრცის განტვირთვაში თუმცა ამ ღონისძიებას დროებითი ეფექტი ჰქონდა. მსგავსი არაავთენტური გვერდები კვლავ იქმნება და ახალი ტაქტიკების გამოყენებით ცდილობენ თავიდან აიცილონ „ფეისბუქის“ სამომავლო სანქციები. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ დეზინფორმაციისა და დისკრედიტაციის დასპონსორებული კამპანია „ფეისბუქზე“ ძალებს კვლავ იკრებს, ხოლო „ფეისბუქის“ პოლიტიკური რეკლამების გაუმჭვირვალობის პირობებში, მავნე აქტორები ახერხებენ გვერდი აუარონ პოლიტიკური ხარჯების დეკლარირებისთვის საქართველოს კანონმდებლობის დადგენილ ვალდებულებებს.
საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებამდე ოთხი თვე რჩება. „ფეისბუქს” აქვს შანსი მტკიცე ქმედებებით და საინფორმაციო გარემოს დაცვის გზით პასუხისმგებლიანი როლი შეასრულოს ამ არჩევნებზე. ამისთვის, მნიშვნელოვანია, დაუყოვნებლივ ამოქმედდეს პოლიტიკური რეკლამების გამჭვირვალობის „ფეისბუქის“ ხელთ არსებული მექანიზმები.
ჩვენ გთხოვთ აქტიურ ქმედებებს რაც გულისხმობს შემდეგს:
● რაც შეიძლება მალე ხელმისაწვდომი გახდეს პოლიტიკური რეკლამების ბიბლიოთეკა საქართველოში, ისევე როგორც ეს მოხდა 2019 წელს უკრაინაში და ასევე ევროკავშირის ქვეყნებში ევროპარლამენტის არჩევნების წინ. მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად, უზრუნველყოფილი იყოს რეკლამის დამკვეთის/გადამხდელის ვინაობა, საკონტაქტო ინფორმაცია, თითოეული რეკლამისთვის დახარჯული თანხის ოდენობა და ვალუტა, რეკლამის განთავსების პერიოდი, ასევე, პოსტის გავრცელების გეოგრაფიული არეალი და დემოგრაფიული დიაპაზონი.
● უნდა გაძლიერდეს ძალისხმევა საარჩევნო პერიოდში არაავთენტური კოორდინირებული ქცევის გამოსავლენად და მასში ჩართული ანგარიშების პლატფორმიდან დროულად წასაშლელად.
● კოორდინირებული საეჭვო ქცევის გამოვლენისა და შესაბამისი ქსელების წაშლის შემდგომ, ამ ანგარიშების მიმდევრებსა და მომწონებლებს „ფეისბუქმა“ შეტყობინებით უნდა აცნობოს რომ შესაბამისი ანგარიში წაიშალა კოორდინირებული საეჭვო ქცევის გამო.
● „ფეისბუქმა“ უნდა განავითაროს და გააღრმავოს თანამშრომლობა შესაბამისი რეპუტაციის მქონე მიუკერძოებელ ადგილობრივ ორგანიზაციებთან, რომლებიც სოციალური მედიის მონიტორინგსა და ფაქტების გადამოწმებაზე მეთოდოლოგიურად მუშაობენ და უზრუნველყოს მათ მიგნებებზე სწრაფი და ეფექტური რეაგირება.
● აიკრძალოს პოლიტიკური რეკლამების მიკროტარგეტირება მომხმარებლის ქცევის მიხედვით.
● აიკრძალოს უცხო ქვეყნის ტერიტორიიდან პოლიტიკური რეკლამის განთავსება.
● „ფეისბუქმა“ უნდა აამაღლოს გვერდების გამჭვირვალობის სტანდარტი და გაასაჯაროვოს გვერდების დადასტურებულ მფლობელთა შესახებ ინფორმაცია. ამასთან, კვლავ საჯარო უნდა იყოს „ფეისბუქ“ გვერდების ადმინისტრატორების რაოდენობისა და ლოკაციის, ასევე გვერდების სახელების ცვლილების შესახებ ინფორმაცია.
● „ფეისბუქმა“ უნდა შემოიღოს ფაქტების გადამოწმების უფრო მკაფიო მონიშვნის შესაძლებლობა და ამისთვის ითანამშრომლოს IFCN-ის მიერ აკრედიტირებულ ფაქტების გადამმოწმებელ ორგანიზაციებთან საქართველოში.
როგორც თქვენ ერთხელ აღნიშნეთ, თქვენ გჯერათ, რომ დემოკრატიის პირობებში, მნიშვნელოვანია ხალხმა ნახოს და მოისმინოს რას ამბობენ პოლიტიკოსები და ამის საფუძველზე თავად გააკეთონ დასკვნები. თუმცა, საქართველოში მიმდინარე ანონიმური, კოორდინირებული დასპონსორებული პოლიტიკური დისკრედიტაციის პირობებში მოქალაქეები შეცდომაში შედიან, რითაც მათ ერთმევათ ინფორმაციის თავისუფლება და შესაბამისად შესაძლებლობაც, საკუთარი შეფასებების საფუძველზე ჩამოიყალიბონ პოლიტიკური შეხედულებები - ეს კი, თქვენი ფორმულის მიხედვით, დემოკრატია აღარ არის, ხოლო ჩვენ გვჯერა, რომ „ფეისბუქი“ დემოკრატიის მხარეს დადგება.
იმედი გვაქვს, „ფეისბუქის“ მხრიდან დროული რეაგირება და ამ საკითხებზე აქტიური თანამშრომლობა შესაძლებელს გახდის ქართული დემოკრატიისა და 2020 წლის უმნიშვნელოვანესი საპარლამენტო არჩევნების დაცვას ქვეყნის შიგნით თუ გარედან მომდინარე გამოწვევებისგან.

To: Mark Zuckerberg, Founder and CEO, Facebook
We the Georgian civil society representatives, civic activists and media representatives, would like to draw your attention to the upcoming 2020 parliamentary elections in Georgia and continued attempts of political interest groups and foreign actors to undermine free and equal election environment by using disinformation and Coordinated Inauthentic Behavior (CIB) on Facebook, jeopardizing democracy and Georgia’s Western integration.
During the 2018 presidential election in Georgia, anonymous pages used sponsored content to wage far-reaching discrediting campaigns on Facebook, with the aim of influencing voters and radicalizing election processes against the background of negative campaign. Such methods were also used last year and during key political turning points. In December 2019 and April 2020, Facebook’s removal of accounts engaged in CIB in Georgia identified that the majority of these accounts were connected to the ruling  party and some to opposition as well. This confirms that attempts to manipulate public opinion on Facebook are also carried out by internal actors along with external hostile actors such as Russia. In fact, Georgia’s thirty-year history of independence has been accompanied by a constant fight for survival and freedom against the Russian Federation’s aggressive actions. Russia continues to wage a hybrid war against Georgia using sophisticated information operations and spread of disinformation as a weapon. Facebook’s takedown operation played an important role in increasing the integrity of the information space. However, the effect of these measures has been only temporary. Similar inauthentic pages are still being created and use more sophisticated tactics in an attempt to avoid possible future sanctions from Facebook. As disinformation and sponsored discrediting campaigns are again gaining traction ahead of the upcoming elections in Georgia, lack of transparency of political advertising on Facebook allows malicious actors to bypass requirements of Georgia’s legislation on disclosure of political ad spending.
With only four months remaining until Georgia’s parliamentary elections, Facebook has a chance to take a responsible role in safeguarding the information environment during Georgia’s elections. Ensuring immediate introduction of Facebook’s mechanisms for transparency of political advertisement is a crucial step.
We hereby urge you to take the following measures:
● Facebook should launch the Political Ad Library and Political Ads API in Georgia as soon as possible, like it did ahead of elections in Ukraine and European Parliament elections in the EU member states in 2019. In line with Georgian legislation, identity of advertisers/payers, contact information, amount spent on each ad, currency used, the time period of an ad should be disclosed along with geographic and demographic reach of the ads.
● During election period, Facebook should strengthen its efforts to identify CIB and remove from the platform accounts involved in it.
● Following identification of CIB and removal of networks, Facebook should notify subscribers and followers of accounts that were removed for CIB about the action taken.
● Facebook should develop and deepen cooperation with reputable and nonpartisan domestic civil society organizations carrying out methodological social media monitoring and fact-checking and ensure timely and effective reaction to their findings.
● Micro-targeting of political ads based on user behavior should not be allowed.
● Running political ads from a foreign country should be prohibited.
● Facebook should increase page transparency by showing the confirmed owner of a page and continue making information available about the number and location of page administrators along with information about the page history (e.g., name changes).
● Facebook should introduce clearer and more prominent fact-checking labels and to this end, partner with IFCN accredited fact-checking organizations in Georgia.
You have once said that in a democracy it is very important that people see for themselves what politicians are saying, so they make their own judgments. However, amid the anonymous, coordinated and sponsored political discrediting campaigns in Georgia, citizens are misled, which takes away their freedom of information and possibility to form political opinions based on their own judgments – which, according to your formula, is no longer a democracy. We believe that Facebook will choose to stand on the side of democracy.
We hope that Facebook’s prompt action and genuine cooperation will make it possible to secure the Georgian democracy and integrity of important 2020 parliamentary elections from external and internal interference.