არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება კომენდანტის საათის ძალაში დატოვების თაობაზე
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმაურებით საქართველოს მთავრობის მიერ შეზღუდვების შემსუბუქების პარალელურად კომენდანტის საათის კვლავაც ძალაში დატოვებას.  მიგვაჩნია, რომ მისი ამ ფორმით არსებობა ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას და შეზღუდვათა შემსუბუქების ფონზე, საქართველოს მთავრობაზე დელეგირებული უფლებამოსილების თვითნებურად გამოყენების კიდევ უფრო ნათელ მაგალითს წარმოადგენს.
2021 წლის 4 თებერვალს მთავრობამ განაცხადა, რომ 8 და 15 თებერვლიდან შეზღუდვების ნაწილი შემსუბუქდება. თუმცა, ის ისევ არ შეხებია კომენდანტის საათს, რომელიც ხელისუფლების გადაწყვეტილებით ძალაში დარჩა.
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა უკვე რამდენჯერმე განვაცხადეთ იმის თაობაზე, რომ გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვა იმ ფორმით, როგორც ის დღეს მოქმედებს, ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას. კერძოდ, კომენდანტის საათი დაწესებულია საქართველოს მთავრობის დადგენილებით [1] მაშინ, როდესაც, საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, მიმოსვლის თავისუფლების შეზღუდვა უნდა მოხდეს კანონის საფუძველზე, საქართველოს პარლამენტის მიერ. მიმოსვლის თავისუფლების შეზღუდვის საქართველოს მთავრობაზე დელეგირება  დასაშვებია, თუკი შეზღუდვის წინაპირობებს, მასშტაბსა და შინაარსს კანონი განსაზღვრავს, ხოლო მთავრობა მხოლოდ და მხოლოდ აკონკრეტებს იმას, თუ როგორ უნდა მოხდეს მისი აღსრულება. მართალია „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონი იძლევა მთავრობის მიერ მიმოსვლის თავისუფლების შეზღუდვის ფორმალურ საკანონმდებლო საფუძველს, თუმცა, ის იმდენად ზოგადი და განუსაზღვრელია, რომ მასში ფაქტობრივად მთავრობაზე ნებისმიერი უფლებამოსილების დელეგირება შეიძლება იქნეს ამოკითხული. აღნიშნული კი თავისთავად ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციით დადგენილ ზემოხსენებულ დელეგირების წესს.
მოქმედი კომენდანტის საათი არათანაზომიერად ზღუდავს პირთა მიმოსვლის თავისუფლებას, აჩენს საფუძვლიან ეჭვს მიზნის მიღწევის გამოსადეგობასთან დაკავშირებით და არ წარმოადგენს უფლების  ყველაზე ნაკლებად მზღუდავ საშუალებას.
მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, მოხსნას კომენდანტის საათი და შეწყვიტოს COVID-19-ის გავრცელების წინააღმდეგ ბრძოლის მოტივით ადამიანის უფლებების გაუმართლებელი შეზღუდვა და არაკონსტიტუციური ღონისძიებების გამოყენება.
საერთაშორისო გამჭირვალობა საქართველო (TI Georgia)
ინიციატივა მოწყვლადი ჯგუფების რეაბილიტაციისათვის (RIVG)
[1] „იზოლაციისა და კარანტინის წესების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 23 მაისის №322 დადგენილება.

Statement of non-governmental organizations on keeping the curfew in effect
The signatory organizations refer to the decision of the Government of Georgia on keeping the curfew in force yet again whilst easing restrictive measures in general. We believe that maintaining the curfew in this form is contrary to the Constitution of Georgia and, in light of easing restrictions, is even a better example of the arbitrary exercise of powers delegated to the Government of Georgia.
On 4 February 2021, the government announced that part of the restrictions will be eased on February 8 and 15. However, no changes were applicable to the question of curfew, which by the decision of the government remains in force.
As non-governmental organizations, we have repeatedly stated that restricting freedom of movement in the form in which it is restricted today is contrary to the Constitution of Georgia. In particular, curfew is established by a resolution of the Government of Georgia  when, according to the Constitution of Georgia, the restriction of freedom of movement must be imposed by the Parliament of Georgia on the basis of law. Delegating restriction of freedom of movement to the Government of Georgia is allowed, if preconditions, scope and content of the restrictions is determined by law, and the government merely specifies how it should be executed. Although ‘the Law of Georgia on Public Health’ provides a formal legal basis for the restriction of freedom of movement by the government, it is so general and vague that it can be interpreted as a ground to delegating virtually any authority to the government. This in itself contradicts the above-mentioned rule of delegation established by the Constitution of Georgia.
Current curfew disproportionately restricts the freedom of movement of persons, raises reasonable doubts about its usefulness towards achieving an objective and does not constitute the least restrictive mean of the Human Rights (is not necessary in a democratic society).
We call on the Government of Georgia to lift the curfew and end an unjustified restriction of human rights and the use of unconstitutional measures under the pretence of combating the spread of COVID-19.