აზერბაიჯანის ადამიანის უფლებადამცველთა სოლიდარობის წერილი საქართველოს სამოქალაქო სექტორს
ჩვენ ყურადღებით ვაკვირდებით საქართველოში მიმდინარე საკანონმდებლო ძალისხმევას, რომელიც მიმართულია საქართველოს მოქალაქეების კონსტიტუციური თავისუფლებებისა და უფლებების დაცვაზე სამთავრობო ზედამხედველობის გაძლიერებისკენ. ამ მიზნის მისაღწევად, საქართველოს ხელისუფლებამ, როგორც ჩანს, შთაგონება მიიღო რუსი კოლეგებისგან, რომლებმაც, გამოხატვის თავისუფლების საფარქვეშ, მიიღეს ზომები, რომლებიც თავისუფლების აღკვეთას მოგვაგონებს. რუსეთის ხელისუფლების საქციელმა, დაასახელოს საწინააღმდეგო აზრის მქონე რუსეთის მოქალაქეები, მთავრობის პოლიტიკის კრიტიკის გამო, როგორც „უცხოური აგენტები“, პარალელები გაავლო ბოლშევიკური რეჟიმის ბნელ დღეებთან, რომელიც დისიდენტებს „ხალხის მტრებად“ ასახელებდა. დიქტატორული რეჟიმების ასეთი ტოტალიტარული ამბიციები საყოველთაოდ დაგმობილია.
ქართულმა საზოგადოებამ მანამდეც გამოიჩინა გამძლეობა „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების ქმედების საწინააღმდეგოდ და ეფექტურად მიაწოდა ქართულ საზოგადოებას ამ რუსული სულისკვეთების ინიციატივის ხასიათი. როგორც ჩანს, ხელისუფლების წარმომადგენლები დაჟინებით ცდილობენ ამ მდგომარეობის დადებითად წარმოჩენას.
როგორც აზერბაიჯანის სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი ადამიანის უფლებადამცველები და აქტივისტები, ჩვენ ღრმად ვაფასებთ საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების წინსვლას სამოქალაქო თავისუფლებებისა და კონსტიტუციური უფლებების დაცვაში. ჩვენ დიდი პატივისცემით ვუჭერთ მხარს ჩვენს ქართველ კოლეგებს და ვიზიარებთ პასუხისმგებლობის გრძნობას ამ მიღწევების შენარჩუნებასა და გაღრმავებაში. ჩვენ ვგმობთ მთავრობის ნებისმიერ გადაწყვეტილებას, რომელიც აკონტროლებს მოქალაქეების კონსტიტუციური უფლებებისა და თავისუფლებების განხორციელებას. აზერბაიჯანში, ჩვენ ასევე ვუპირისპირდებით ხელისუფლების მცდელობებს, მოახდინოს მოქალაქეთა კონსტიტუციურ უფლებებთან დაკავშირებული აქტივობების პოლიტიზირება და რეგულირება. სამოქალაქო სექტორმა, როგორც საქართველოში, ისე აზერბაიჯანში, უნდა დაამტკიცოს თავისი დამოუკიდებლობა და თავისუფლება, რათა მიუკერძოებლად ემსახუროს ეროვნულ ინტერესებსა და უსაფრთხოებას. ეს გადამწყვეტია ჩვენს რეგიონში გრძელვადიანი მშვიდობისა და სტაბილურობისთვის.
ძვირფასო მეგობრებო და პატივცემულო კოლეგებო, გთხოვთ, დარწმუნებული იყოთ, რომ აზერბაიჯანელი აქტივისტები სოლიდარულები არიან თქვენთან, როგორც ადამიანის საყოველთაო უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების დამცველებთან, რომლებიც უნდა დარჩნენ შეუზღუდავი და მთავრობის კონტროლის მიღმა.

SOLIDARITY LETTER OF AZERBAIJAN’S HUMAN RIGHTS DEFENDERS TO GEORGIAN CIVIL SOCIETY SECTOR
We are closely monitoring the ongoing legislative efforts in Georgia aimed at bolstering governmental oversight of Georgian citizens' adherence to constitutional freedoms and rights. In pursuing this objective, Georgian authorities seem to have drawn inspiration from Russian counterparts, who, under the guise of upholding free expression, have adopted measures reminiscent of suppressing freedom. The Russian authorities' move to label dissenting Russian citizens as "foreign agents" for criticizing government policies has drawn parallels to the dark days of the Bolshevik regime, which branded dissidents as "enemies of the people." Such totalitarian ambitions of dictatorial regimes are condemned universally.
Georgian society has previously shown resilience against the encroachment of the "Georgian Dream" government and has effectively communicated the nature of this Russian-inspired initiative to the Georgian public. It appears that government officials are persisting in their efforts to present this situation favorably.
As human rights defenders and activists from Azerbaijani civil society, we deeply appreciate the advancements made by Georgian civil society in upholding civil liberties and constitutional rights. We support our Georgian colleagues in high regard and share a sense of responsibility in preserving and enhancing these achievements. We condemn any government's decision to oversee citizens' exercise of their constitutional rights and freedoms. In Azerbaijan, we also confront attempts by authorities to politicize and regulate citizens' activities concerning their constitutional rights. The civil society sector in both Georgia and Azerbaijan must assert its independence and freedom to impartially serve national interests and security. This is crucial for long-term peace and stability in our region.
Dear friends and esteemed colleagues, please rest assured that Azerbaijani activists stand in solidarity with you as defenders of universal human rights and fundamental freedoms, which should remain unbounded and beyond governmental control in the future.