ხალხი რუსული კანონის წინააღმდეგ პროტესტს ახალი შემართებით გააგრძელებს
სამოქალაქო საზოგადოება კვირების განმავლობაში დეტალურად განმარტავდა, თუ რატომ არის რუსული კანონი ანტიკონსტიტუციური, ქართული დემოკრატიის დასასრული და ევროკავშირში ინტეგრაციის საერთო-ეროვნული სწრაფვის შეგნებულად დამაზიანებელი. თუმცა, რუსული კანონის მავნე შედეგებში საზოგადოების დარწმუნებას ხელისუფლების გუშინდელ განცხადებებზე უკეთ ვერავინ შეძლებდა.
ხელისუფლებამ ღიად დააფიქსირა, რომ რუსული კანონის მიღებით ისინი ხალხის წინააღმდეგ რეპრესიების გამოცხადებას გეგმავენ. ისინი აანონსებენ არჩევნების მიტაცებას, ცენზურას და საბჭოთა სტილის ტოტალიტარულ რეჟიმს. მათ განაცხადეს, რომ დასავლეთს ხედავენ მტრად, ხოლო ჩვენი ქვეყნის ოკუპანტი ქვეყანა, რუსეთი, არც კი უხსენებიათ ამ კონტექსტში. ყველამ ნათლად გაიგო, რომ რუსული კანონის მიღების მიზანი არა ყბადაღებული “გამჭვირვალობა”, არამედ ქვეყნის საგარეო კურსის შეცვლა და რუსეთიზაციის გაფორმებაა.
დღეს ხელისუფლება ამ ანტიკონსტიტუციური კანონის მისაღებად მორიგ ნაბიჯს დგამს და რუსული კანონის მეორე მოსმენით პლენარულ განხილვას გეგმავს.
ამიტომაც, ჩვენ, ამ ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოების წევრები და მოქალაქეები:
• შევეწინააღმდეგებით კანონის მეორე მოსმენით მიღების მცდელობას და კიდევ ერთხელ ვაჩვენებთ ხელისუფლებას, რომ რუსული კანონით კონსტიტუციის ღალატი და ევროკავშირზე უარის თქმა არასოდეს იქნება ქართველი ხალხის არჩევანი.
• მოვუწოდებთ პოლიტიკურ პარტიებს, კვლავ შეასრულონ საკუთარი მოვალეობა ხალხის წინაშე და კიდევ უფრო მტკიცედ იბრძოლონ პარლამენტში რუსული კანონის წინააღმდეგ.
• მოვუწოდებთ ყველას, საქართველოს თითოეულ მოქალაქეს, ვისთვისაც ქვეყნის დამოუკიდებლობა, კონსტიტუცია და საქართველოს ევროპული გზა მნიშვნელოვანია, შევიკრიბოთ პარლამენტის წინ 19:00 საათზე.
ჩვენ თვალს მივადევნებთ, თუ როგორ იმოქმედებს ხელისუფლება და ვიმოქმედებთ არსებული სიტუაციის შესაბამისად, ქვეყნის კონსტიტუციურ ჩარჩოში დაბრუნებისა და ქართველი ხალხის გაცხადებული ნების შესაბამისად.

At 19:00, at the parliament - yes to Europe, not to Russian law!
For weeks, civil society has been explaining in detail why the Russian law is unconstitutional, the end of Georgian democracy, and deliberately damaging to the common national pursuit of integration into the European Union. However, no one could convince the public about the harmful consequences of the Russian law better than the government's statements yesterday.
The government has openly stated that by adopting the Russian law, they plan to start repression against the people. They declared their will for election rigging, censorship, and a Soviet-style totalitarian regime. They stated that they see the West as the enemy, and did not even mention our occupier, Russia, in this context. Everyone clearly understood that the purpose of the adoption of the Russian law is not the notorious "transparency", but the change of the country's foreign course and the completion of Russification.
Today, the government is taking another step to pass this anti-constitutional law and is planning a plenary discussion of the second reading of the Russian law.
Therefore, we, the members and citizens of the civil society of this country:
• We will oppose the attempt to pass the law in the second reading and we will once again show the government that betraying the Georgian constitution and rejecting the European Union will never be the choice of the Georgian people.
• We call on the political parties to fulfill their duty to the people and to fight even more firmly in the parliament against the Russian law.
• We call on everyone, every citizen of Georgia, for whom the independence of the country, the constitution and the European path of Georgia are important, to gather in front of the parliament at 19:00.
We will monitor the actions of the government and we will act in accordance with the current situation, in accordance to the declared will of the Georgian people and to return the country to the constitutional framework.