საზოგადოებრივი ორგანიზაციები აშშ-ს მიერ სანქცირებული მოსამართლეების წინააღმდეგ გამოძიების დაწყებას ითხოვენ
usa-legal-1.jpg
09 აპრილი, 2023
საზოგადოებრივი ორგანიზაციები ვეხმიანებით ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის გადაწყვეტილებას მიხეილ ჩინჩალაძის, ლევან მურუსიძის, ირაკლი შენგელიას და ვალერიან ცერცვაძის მიმართ სანქციების დაწესების შესახებ და მოვითხოვთ მათ მიმართ გამოძიების დაწყებას.
2023 წლის 5 აპრილს ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა სანქციები დაუწესა საქართველოს სამ მოქმედ და ერთ ყოფილ მოსამართლეს, მნიშვნელოვანი კორუფციული საქმიანობის გამო. საზოგადოებრივი ორგანიზაციები სასამართლო სისტემაში არსებული შესაძლო კორუფციული სქემების საკითხზე რეაგირებისკენ საქართველოს ხელისუფლებას მრავალი წელია მოუწოდებდნენ. „ქართული ოცნების“ ხელისუფლება ამგვარ ეჭვებს კატეგორიულად უარყოფდა და კრიტიკას „დამოუკიდებელ სასამართლოზე“ თავდასხმად აფასებდა.
საქართველოში აშშ-ს საელჩომ განმარტა, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის გადაწყვეტილება საქართველოს სასამართლო სისტემაში კორუფციული საქმიანობის გამო პირთა მიმართ სანქციების დაწესების შესახებ, ეყრდნობა სანდო ინფორმაციას, რომელიც აკმაყოფილებს ამერიკული კანონმდებლობით დადგენილ სტანდარტს, რათა არ დაუშვან აღნიშნული პირების შესვლა ამერიკის შეერთებული შტატების ტერიტორიაზე.
საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა გააცნობიეროს - გარდა იმისა, რომ სასამართლო კლანის ხელში კონსოლიდირებული ძალაუფლება ზიანს აყენებს საქართველოს ეროვნულ ინტერესებს, კლანის მხარდაჭერა სერიოზულად აზიანებს ჩვენი ქვეყნის ურთიერთობას მის მთავარ სტრატეგიულ პარტნიორთან - ამერიკის შეერთებულ შტატებთან და საფრთხეს უქმნის საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის პერსპექტივას, იმის გათვალისწინებით, რომ სასამართლო რეფორმა ევროკომისიის 12 რეკომენდაციას შორის ერთ-ერთი საკვანძო მნიშვნელობის საკითხია.
შესაბამისად, ხელმომწერი საზოგადოებრივი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ:
• სახელმწიფო დეპარტამენტის გადაწყვეტილების და საქართველოში აშშ-ის საელჩოს განმარტებაზე დაყრდნობით, აუცილებელია სრული და ყოვლისმომცველი გამოძიების ჩატარება.
• მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს შექმნას საგამოძიებო კომისია სასამართლო სისტემაში არსებული კორუფციული ფაქტების და სხვა სამართალდარღვევების შესწავლის მიზნით.

Civil society organizations are echoing the decision of the US Secretary of State to sanction Mikheil Chinchaladze, Levan Murusidze, Irakli Shengelia and Valerian Tsertsvadze and are calling on the Georgian authorities to immediately launch an investigation against the sanctioned judges.
On April 5, 2023, the United States Department of State imposed sanctions on three incumbent and one former judge of Georgia due to their involvement in significant corruption. For many years, civil society organizations of Georgia have been urging the Georgian authorities to respond to the alleged corruption schemes in the judicial system, while the Georgian Dream Government has been categorically rejecting these suspicions, evaluating the criticism as an attack on the independent judiciary”.
The US Embassy in Georgia explained that the decision of the Secretary of State of the United States to sanction certain individuals for engagement in significant corrupt activities in the Georgian judicial system was based on the reliable evidence that met the standard established by the American law to prevent the said persons from entering the territory of the United States.
The authorities of Georgia should realize that - in addition to the fact that the consolidated power in the hands of the judicial clan harms the national interests of Georgia, support to the clan seriously damages our country's relations with our main strategic partner - the United States of America - and threatens the prospect of European integration of Georgia, considering that the judicial reform is one of the key points in the 12 recommendations of the European Commission.
Accordingly, the undersigned organizations consider it necessary:
1. Based on the decision of the Department of State and the explanations made by the US Embassy in Georgia, to immediately start an investigation against Mikheil Chinchaladze, Levan Murusidze, Irakli Shengelia and Valerian Tsertsvadze
2. Call on the Parliament of Georgia to create an Investigative Commission with the aim to investigate the facts of corruption and other wrongdoings in the judicial system of Georgia.