მის აღმატებულება ურსულა ფონ დერ ლეიენს
ევროპას ქართველი ხალხის გულსა და მისწრაფებებში საუკუნეების განმავლობაში განსაკუთრებული ადგილი ეკავა. ის წარმოადგენს საქართველოს, როგორც ისტორიულ არჩევანს, ისე საგარეო პოლიტიკის უმთავრეს პრიორიტეტს. დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ, საქართველო ევროპული ინტეგრაციისკენ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა, რისი საბოლოო მიზანიც ევროპის კავშირში (ევროკავშირში) გაწევრიანებაა. ამ გზაზე ერთ-ერთი მთავარი მიღწევა იყო ასოცირების შესახებ შეთანხმების ხელმოწერა, რომელიც ასევე მოიცავს ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებას. 2022 წელს, რუსეთის მიერ უკრაინაში არაპროვოცირებული და გაუმართლებელი ომის დაწყების შემდეგ, საქართველომ ევროკავშირის წევრობის განაცხადი გააკეთა. ისტორიული გადაწყვეტილებით, ევროკავშირმა საქართველოს ევროპული პერსპექტივა მიანიჭა და განუსაზღვრა 12 პრიორიტეტის სია, რომლის შესრულებაც საჭიროა კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად. ისინი მიზნად საქართველოს დემოკრატიისა და ინსტიტუტების გაძლიერებას ისახავს.
ევროკომისიის შუალედური შეფასების თანახმად, საქართველომ სხვადასხვა მიმართულებით გარკვეულ პროგრესს მიაღწია. რასაკვირველია, როგორც ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო პოლიტიკისა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში / ევროპული კომისიის ვიცე-პრეზიდენტმა, ჯოზეფ ბორელმა, აღნიშნა, მნიშვნელოვანი სამუშაო რჩება შესასრულებელი.
საქართველოში ვიზიტისას, ბატონმა ბორელმა ხაზი გაუსვა ქართველი ხალხის ძლიერ ევროპულ მისწრაფებას და აღნიშნა, რომ საქართველო ევროპულ ოჯახს ეკუთვნის. ამასთან, პოლიტიკური პოლარიზაცია აფერხებს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესს, რაც მიჩნეული უნდა იყოს, როგორც „ეროვნული ძალისხმევა, რომელიც საჭიროა, პარტიულ პოლიტიკაზე მაღლა იდგეს“. მან მოუწოდა ქართველ ლიდერებს, არ გაუშვან ეს ისტორიული შესაძლებლობა, რომ მოიპოვონ ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი. უმაღლესმა წარმომადგენელმა ასევე აღნიშნა, რომ „საქართველოს შეუძლია, ჰქონდეს ევროკავშირის იმედი და ევროკავშირის კარი საქართველოსთვის ღიაა“ და რომ „ევროკავშირს სურს, იხილოს საქართველოს წარმატება მის ევროპულ გზაზე“. მართლაც, ჩვენ მტკიცედ გვჯერა, რომ, როგორც თქვენ აღნიშნეთ ევროპული პარლამენტისადმი ყოველწლიურ მიმართვაში, საქართველოს ადგილი ევროკავშირშია.
ევროკომისიის გაფართოების ანგარიშის მოახლოებასთან ერთად 12 პრიორიტეტის შესრულებისთვის ძალისხმევის გაძლიერება უაღრესად მნიშვნელოვანია. ამ პროცესმა, ევროკავშირში გაწევრიანების ეროვნული მიზნის მიღწევის გზაზე უმნიშვნელოვანეს მომენტში, ყველა დაინტერესებული მხარე უნდა გააერთიანოს.
ევროინტეგრაციის გზაზე დემოკრატიული რეფორმები კომპლექსური პროცესია, რომელიც მუდმივ ძალისხმევას მოითხოვს. საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების რეკომენდაციის გაწევით, ევროკავშირს შეუძლია მხარი დაუჭიროს და ხელი შეუწყოს საქართველოს ევროპული რეფორმების დღის წესრიგს და მნიშვნელოვნად გააძლიეროს საქართველოს ერთგულება მიზნისადმი, თანხვედრაში მოვიდეს ევროკავშირის კრიტერიუმებით განსაზღვრულ სტანდარტებთან.
მოცემულ რთულ გეოპოლიტიკურ ვითარებაში საქართველოს წინაშე სერიოზული უსაფრთხოების გამოწვევებია. ამ დროს კანდიდატის სტატუსის მინიჭება საქართველოს უსაფრთხოების განმტკიცებაში მნიშვნელოვანი წვლილი იქნება, რაც საქართველოს მისცემს შესაძლებლობას, მეტი ძალისხმევა გასწიოს დემოკრატიული რეფორმების განსახორციელებლად.
ჩვენ, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, ვიმედოვნებთ, რომ ევროპული კომისია საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მინიჭების რეკომენდაციას გასცემს. ეს იქნება საქართველოს ისტორიული არჩევანის აღსრულებაში კიდევ ერთი ეტაპი, შეასრულებს კატალიზატორის როლს დემოკრატიული რეფორმების გაგრძელებასა და ინსტიტუტების გაძლიერებაში და განამტკიცებს როგორც საქართველოს, ასევე ევროპის უსაფრთხოებას.

HE Ursula von der Leyen
Europe has held a special place in the hearts and aspirations of the Georgian people for centuries. It stands as both a historic choice and the current unwavering top foreign policy priority for Georgia. Since regaining its independence, Georgia has taken significant steps towards European integration, with the ultimate goal of joining the European Union (EU). One of the major milestones in this journey was the signing of the Association Agreement (AA) with the EU, which also included the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA). In 2022, following Russia's unprovoked and unjustified war in Ukraine, Georgia applied for EU membership. In a historic decision, the EU granted Georgia the European perspective and set out a list of 12 priorities aimed at strengthening Georgian democracy and institutions, which must be fulfilled to achieve EU membership candidate status.
According to the interim assessment from the EU Commission, Georgia has made certain progress in multiple directions. Surely, important work remains to be done, as noted by Josep Borrell, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy / Vice-President of the European Commission.
During his recent visit to Georgia, Mr Borrell stressed the overwhelming European aspiration of the Georgian people and emphasised that Georgia belongs to the European family. However, political polarisation continues to hinder the EU accession process, which should be regarded as "a national endeavour that needs to stand over party politics". He called on Georgian leaders not to miss this historic opportunity to achieve EU membership candidate status. The High Representative also noted that "Georgia can count on the European Union and the EU door is open for Georgia" and that "the EU wants to see Georgia succeeding on its European path." Indeed, we strongly believe that, as You recently stated during the State of the Union address to the European Parliament, the place of Georgia is in the European Union.
With the EU Commission's enlargement report on Georgia's progress approaching, it is vital to engage in further work on the 12 priorities. This process should unite all stakeholders during this crucial moment for the national goal of EU accession.
Pursuing democratic reforms on the path to EU integration is a continuing and complex process that demands constant effort. By recommending candidate status for Georgia, the EU can support and facilitate Georgia's European reform agenda and further boost Georgia's commitment to aligning with EU standards in every criterion.
Given the complex geopolitical situation that presents Georgia with pressing security issues, granting candidate status to Georgia would be crucial in enhancing Georgia's security during these challenging times and allowing Georgia to devote more efforts to democratic reforms.
We, the civil society organisations, express our hope that the EU Commission recommends granting EU membership candidate status to Georgia. This would mark another milestone toward fulfilling Georgia's historic choice, serve as a catalyst for continuous democratic reforms that strengthen institutions, and bolster Georgia's, as well as Europe's, security.