საქართველოს რეფორმების ასოციაცია ეხმაურება 2019 წლის 28 ოქტომბერს რუსეთის მიერ საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებულ კიბერ შეტევას
პრეზ.png
21 თებერვალი, 2020
2019 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელდა ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური კიბერთავდასხმა, რომლის ერთ-ერთი ობიექტი კომპანია „პროსერვისის“ მფლობელობაში არსებული სასერვერო გახდა. აღნიშნული კომპანიის სერვერებზეა განთავსებული სახელმწიფო უწყებების, კერძო სექტორისა და მედია ორგანიზაციების ვებგვერდები. კიბერთავდასხმის შედეგად, გაითიშა 15 ათასამდე ვებგვერდი, მათ შორის საქართველოს პრეზიდენტის, სასამართლოების, საკრებულოებისა და სხვადასხვა არასამთავრობო თუ მედიასაშუალების საიტი. შეტევის დროს შეიცვალა ვებგვერდების მთავარი გვერდები და ე.წ. “დიფეისის” (Deface) დროს გამოიყენეს საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის ფოტო, რომელიც დაზიანებულ ვებგვერდებზე ჩნდებოდა წარწერით I’LL BE BACK (მე დავბრუნდები). იმთავითვე ცხადი იყო, რომ აღნიშნული არ წარმოადგენდა წვრილმან ჰაკერულ ოპერაციას და ფართომასშტაბიანი კიბერშეტევა ქვეყანაში სხვადასხვა მიმართულებით დესტაბილიზაციის ხელშეწყობას ისახავდა მიზნად.
28 ოქტომბერს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოძიება დაიწყო სისხლის სამართლის კოდექსის 284-ე და 286-ე მუხლებით, რაც კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევასა და კომპიუტერული მონაცემების და/ან კონპიუტერული სისტემის ხელყოფას გულისხმობს. 29 ოქტომბერს კი სამინისტრომ დამატებითი განცხადება გააკეთა და აღნიშნა, რომ კიბერშეტევა შესაძლოა განხორციელებულიყო როგორც ქვეყნის შიგნიდან, ასევე, რომელიმე უცხო ქვეყნიდან.
30 ოქტომბერს ჟურნალისტების კითხვაზე საპასუხოდ, შს მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა, განაცხადა, რომ „კიბერდანაშაული ყველა ქვეყანაში ხდება და ის 21-ე საუკუნის ერთ-ერთი მძიმე მიმართულებაა“. ასევე, მისი თქმით, დანაშაულის გამოძიების პროცესში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და უსაფრთხოების სამსახურის გარდა, საქართველოს პარტნიორი ქვეყნებიც იყვნენ ჩართული. კიბერშეტევის მასშტაბური ხასიათის მიუხედავად, განცხადებები მთავრობის სხვა მაღალი თანამდებობის წარმომადგენლებს არ გაუკეთებიათ.
2020 წლის 20 თებერვალს, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განცხადება გაავრცელა და 28 ოქტომბერს საქართველოში განხორციელებულ ფართომასშტაბიან კიბერშეტევაში რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარ სამმართველოს დააკისრა პასუხისმგებლობა. სამინისტრომ კიბერშეტევა საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების ხელყოფად შეაფასა და რუსეთი საქართველოს მოსახლეობისთვის ზიანის მიყენებას და სამთავრობო სტრუქტურების, ასევე სხვადასხვა ორგანიზაციების ფუნქციონირების შეფერხებით და მოშლით საზოგადოებაში მღელვარების დათესვაში დაადანაშაულა.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებას გაერთიანებული სამეფოსა და ამერიკის შეერთებული შტატების საგარეო უწყებების განცხადებები მოჰყვა. გამოძიებაში მონაწილეობდა გაერთიანებული სამეფოს ეროვნული კიბერ უსაფრთხოების ცენტრი (NCSC), რომელმაც საქართველოს და სხვა საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად, დაადგინა, რომ 2019 წლის 28 ოქტომბერს “გრუ”-მ (რუსეთის სამხედრო დაზვერვის სამსახურმა) მასშტაბური და ზიანის მომტანი კიბერშეტევები განახორციელა. ცენტრის ინფორმაციით, აღნიშნული შეტევა 2015, 2016, 2017 წლებში ძირითადად უკრაინის წინააღმდეგ განხორციელებული ფართომასშტაბიანი კიბერშეტევების შემდეგ, ყველაზე მასშტაბური თავდასხმა იყო, რომელიც რუსეთის სამხედრო დაზვერვის სამსახურის მიერ განხორციელდა.
გაერთიანებული სამეფოს განცხადებით, ეს კიბერშეტევები ნაწილია იმ მტრული და დესტაბილიზაციის გამომწვევი გრძელვადიანი კამპანიისა, რომელსაც რუსეთი საქართველოს წინააღმდეგ ახორციელებს. გაერთიანებული სამეფომ ხაზი გაუსვა, რომ “გრუ”-ს მიერ ორგანიზებული ეს კიბერშეტევები წარმოადგენს მცდელობას, შეარყიოს საქართველოს სუვერენიტეტი, დათესოს გაურკვევლობა და ზიანი მიაყენოს ქართველი ხალხის ყოველდღიურ ცხოვრებას. გაერთიანებული სამეფოსა და აშშ-ის გარდა, საქართველოს წინააღმდეგ კიბერშეტევის გამო ამ დროისთვის რუსეთს პასუხისმგებლობა დააკისრეს ნიდერლანდებმა, დანიამ, პოლონეთმა და ლიეტუვამ.
საქართველოში აღნიშნულ ფაქტზე განცხადებები გააკეთეს სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლებმაც, რომლებმაც გაიზიარეს გამოძიების შედეგები და პასუხისმგებლობა რუსეთს დააკისრეს. გამონაკლისი აღმოჩნდა „დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოს“ თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძე, რომელმაც გაერთიანებული სამეფოს, საქართველოს, აშშ-ისა და სხვა საერთაშორისო პარტნიორების ერთობლივი გამოძიების შედეგების მიუხედავად, უარყო რუსეთის ფედერაციის როლი საქართველოს სუვერენიტეტის წინააღმდეგ მიმართულ ფართომასშტაბიან კიბერშეტევაში.
რუსეთის მიერ ორგანიზებული მორიგი ფართომასშტაბიანი კიბერშეტევა მეტყველებს, რომ საქართველო კვლავ რჩება რუსეთის ჰიბრიდული ომის ერთ-ერთ მთავარ სამიზნედ. მსგავსი მტრული ქმედებები, მოსალოდნელია, რომ კიდევ უფრო გამწვავდება საქართველოს 2020 წლის არჩევნების კონტექსტში. აღსანიშნავია, რომ ახლახანს, 17 თებერვალს ესტონეთის საგარეო სადაზვერვო სამსახურმა გამოაქვეყნა ანგარიში „საერთაშორისო უსაფრთხოება და ესტონეთი 2020“, სადაც ასევე ხაზგასმულია, რომ რუსეთი 2020 წელს საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებში სავარაუდოდ ჩაერევა.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ გაიაზროს რუსული ჰიბრიდული საფრთხეების, როგორც კიბერ, ასევე დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის საფრთხეების, სრული სიმწვავე და ამ გამოწვევების პრევენციისა და საქართველოს მედეგებობის ზრდის უზრუნველსაყოფად ეფექტური და ყოვლისმომცველი პოლიტიკა შეიმუშავოს და განახორციელოს. ეს ბუნებრივია რუსეთიდან მომდინარე რეალური საფრთხეების წინააღმდეგ სახელმწიფო რესურსების მობილიზებას გულისხმობს და არა ვიწრო პარტიული მიზნით, პოლიტიკურ ოპონენტებთან და სამოქალაქო საზოგადოებასთან მავნე პროპაგანდისტული ხერხებით ბრძოლას. ამ კონტექსტში, საჭიროა, რომ საქართველოს პარლამენტმა უახლოეს მომავალში დაამტკიცოს დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის საკითხების შესახებ მოკვლევის ჯგუფის საბოლოო ანგარიში და დაიწყოს მასში გაწერილი რეკომენდაციების აღსრულება, რაც ასევე მოიცავს ჰიბრიდულ საფრთხეებთან ბრძოლის ეფექტური და კოორდინირებული სისტემის დანერგვის მიზნით შესაბამისი ნაბიჯების გადადგმას.

Georgia’s Reforms Associates (GRASS) Statement on Russia’s Cyber-Attack Against Georgia on October 28, 2019
პრეზ.png
29 February, 2020
On October 28, 2019, a large-scale cyber-attack was carried out against Georgia. Its targets included the servers belonging to a company - “Proservice”, which hosts the web-pages of the Georgian government and those of private companies and media organizations. The cyber-attack knocked out up to 15,000 web-pages, including the ones belonging to the president of Georgia, courts, various city assemblies and to the other NGOs or media outlets. As a result of the cyber-attack, the official site home pages of the various organizations were defaced using the image of the 3rd President of Georgia, Mikheil Saakashvili, with an inscription saying “I’LL BE BACK”. It was clear from the very beginning, that the hostile action was not a minor hacking operation, but rather a large-scale cyber-attack, which aimed at destabilizing the country.
On October 28, the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA) launched an investigation under the articles 284 and 286 of the criminal code of Georgia, on the illegal use and unauthorized handling of the computer data or computer system. On October 29, the MIA made an additional statement, in which it said the cyber-attack could have been carried out from the territory of Georgia, as well as from abroad.
On October 30, when asked by the journalists on the matter, the minister Vakhtang Gomelauri of the MIA stated the following: “cyber-crimes happen in all the countries and it represents one of the most challenging issues of the 21st century”. In addition, according to him, together with the MIA and the State Security Service of the country, Georgia’s allies were also a part of the investigation process. Despite the scope of the cyber-attack, further statements by other high level officials of the government were not made.
On February 20, 2020, the Ministry of the Foreign Affairs of Georgia (MFA) issued a statement, in which the responsibility for carrying out the large-scale cyber-attack against Georgia on October 28 was attributed to the Main Directorate of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation (GRU). The ministry assessed the cyber-attack to have targeted Georgia’s national security. It also blamed Russia for the intention of harming Georgian citizens and government structures by disrupting and paralyzing the functionality of various organizations, causing anxiety among the general public.
The statement of the MFA of Georgia was followed by the statements made by the UK Foreign Office and the US Department of State. The UK’s National Cyber Security Center (NCSC), which was a part of the investigation, together with Georgia’s other international partners, established, that on October 28, 2019, the GRU carried out large-scale, disruptive cyber-attacks. According to the NCSC, it was the first significant example of the GRU using cyber-attacks to disrupt or destroy since the attacks on Ukraine in 2015, 2016 and 2017.
According to the statement made by the UK, these cyber-attacks are part of Russia’s long-running campaign of hostile and destabilizing activity against Georgia. The UK underscored, that the GRU conducted these cyber-attacks in an attempt to undermine Georgia’s sovereignty, to sow discord and disrupt the lives of ordinary Georgian people. Besides the UK and the US, up until now, the Netherlands, Denmark, Poland and Lithuania have attributed the cyber-attack to Russia.
The representatives of the Georgian political parties have also made the statements of supporting the result of the investigation and attributed the cyber-attack to Russia. The exception was the chairperson Nino Burjanadze of the “Democratic Movement – United Georgia”, which despite the results of the joint investigation of the UK, Georgia, the US and that of other international partners, refused to accuse Russia for its role in the large-scale cyber-attack targeting Georgia’s sovereignty.
Russian orchestrated large-scale cyber-attack demonstrates, that Georgia remains one of the main targets of Russian hybrid warfare. It is therefore likely that the hostile actions like the ones witnessed in October will only intensify during the 2020 parliamentary election. It should also be noted, that on February 17, Estonian Foreign Intelligence Service published a report – “International Security and Estonia” - which underscores the high possibility of Russia to intervene in the parliamentary election of Georgia in 2020.
Considering all the above mentioned, it is important the Georgian government to fully recognize the urgency of the Russian hybrid threats, including the cyber and the propaganda/disinformation related ones and to develop and implement effective and comprehensive policies that would prevent these challenges and increase Georgia’s resilience against them. This obviously requires mobilizing the resources for countering Russian hostile activities, rather than pursuing narrow party interests, such as the malign propaganda campaigns used against the political adversaries and the civil society. In this context, the Parliament of Georgia should approve the final report of the Thematic Inquiry Group on Disinformation and Propaganda at the earliest opportunity and start implementing the given recommendations, which also include steps for developing an effective and coordinated system for countering hybrid threats.