საქართველოს რეფორმების ასოციაციამ (GRASS) ვაქცინაციის კამპანია დაიწყო და უკვე 85 ადამიანი აცრა ქვემო ქართლის 5 სოფელში
23 ნოემბერი, 2021
საქართველოს რეფორმების ასოციაციამ (GRASS) ევროკავშირის მხარდაჭერით  აცრის კამპანია დაიწყო. ქვემო ქართლში დმანისისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტების სომხურენოვან, აზერბაიჯანულენოვან და ქართულენოვან დასახლებებში GRASS-ის მხარდაჭერით 18 ნოემბერს მობილური ამცრელი პუნქტები დაორგანიზდა, რომლის ფარგლებში 85 ადამიანი აიცრა.
საქართველოს რეფორმების ასოციაციამ (GRASS) COVID-19 ვაქცინაციისა და მასთან დაკავშირებული დეზინფორმაციის შესახებ 10 ადგილობრივი ახალგაზრდა გადაამზადა. მოხალისე ახალგაზრდებმა 15, 16, 17 ნოემბერს მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფლებში: შაუმიანი (ასევე, იძულებით გადაადგილებულ პირთა დასახლება „გარადოკი“), ახყულა, ხიხანი და დმანისის მუნიციპალიტეტის სოფლებში: ამამლო და ბეზაქლო,  კარდაკარის პრინციპით მოქალაქეებს ვაქცინაციის შესახებ სწორი ინფორმაცია მიაწოდეს.
კარდაკარის შემდგომ, 18 ნოემბერს GRASS-ის, საქართველოს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრისა და საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ორგანიზებით ზემოაღნიშნულ სოფლებში მოეწყო მობილური ამცრელი პუნქტები.
GRASS-ის პროექტების მენეჯერის, მარიამ წიწიკაშვილის განცხადებით, „GRASS კიდევ უფრო აქტიურად ჩაერთო ვაქცინაციის წახალისების პროცესში და 18 ნოემბერს, ჩვენი მოხალისეების აქტიურობით და შესაბამის უწყებებთან თანამშრომლობით, ქვემო ქართლის 5 სოფელში 85 ადამიანი აიცრა. ეს შედეგი კიდევ უფრო მეტ მოტივაციას გვაძლევს, რომ მეტი ვესაუბროთ ჩვენს თანამოქალაქეებს და დავეხმაროთ გააკეთონ არჩევანი სიცოცხლეზე და აიცრან.“
პროექტი „COVID-19: სამოქალაქო საზოგადოების მოქნილობა და მდგრადობა“ არის 48-თვიანი პროექტი, რომელიც დაფინანსებულია ევროკავშირის (EU) მიერ და ხორციელდება ERIM (ყოფილი IREX Europe) და თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის (HRHT) მიერ. პროექტის მთავარი მიზანი არის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში სამოქალაქო საზოგადოების მოქნილობის და მდგრადობის ხელშეწყობა, რაც მათ საშუალებას მისცემს შეამსუბუქონ COVID-19- ის უშუალო და გრძელვადიანი გავლენა.
საქართველოს რეფორმების ასოციაციის სახელით გვსურს მადლობა გადავუხადოთ ჩვენს მოხალისეებს:  შუქურ ალიევს, რაშა ზიადალიევს, ლიზა ტოროსიანს, ნაშირ ორდუხანოვს, საიდა მამედოვას, თეივა გარიბოვას, ნარმინ აივაზოვას, ჟანა ჩოგანდარიანს, გარიკ გალსტიანს და ედიკ კამალიანს. ისინი აქტიურად იყვნენ ჩართულნი  ქვემო ქართლში, დმანისისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტების სომხურენოვან, აზერბაიჯანულენოვან და ქართულენოვან დასახლებებში, ვაქცინაციის შესახებ სწორი ინფორმაციის გავრცელების პროცესში.  მათი წვლილი  უმნიშვნელოვანესია ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი ვაქცინაციის კამპანიის წარმატებაში, რომელიც უამრავ ადამიანს, რომლებსაც არ აქვთ ადგილზე წვდომა ვაქცინაციის ინფრასტრუქტურასთან, ეხმარება საკუთარი და სხვისი სიცოცხლის დაცვაში.

Georgia’s Reforms Associates (GRASS) started a vaccination campaign and has already vaccinated 85 citizens in 5 villages of the Kvemo Kartli region.
23 November, 2021
With the support of the European Union, Georgia’s Reforms Associates (GRASS) started a vaccination campaign. On November 18, GRASS deployed mobile vaccination clinics in the Armenian, Azerbaijani and Georgian language speaking settlements in Dmanisi and Marneuli municipalities of the Kvemo Kartli region, as a result of which 85 people have been vaccinated.
GRASS has trained 10 representatives of the local youth, informing them about the COVID-19 vaccination process and the vaccine-related disinformation. Conducting door-to-door canvassing on November 15, 16, and 17, young volunteers delivered accurate information about the vaccination to the citizens living in the villages of Shaumiani (also, IDP settlement “Garadok”), Akhkula and Khikhani in the Marneuli Municipality, and Amamlo and Bezaklo in the Dmanisi Municipality.
After conducting the door-to-door canvassing, on November 18, GRASS, National Center for Disease Control and Public Health (NCDC), and the Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia deployed mobile vaccination clinics in the afore mentioned villages.
According to GRASS Project Manager, Mariam Tsitsikashvili, “GRASS has even more actively engaged in supporting the vaccination process and on November 18, as a result of the work undertaken by our active volunteers as well as our partnership with the relevant agencies, 85 people living in 5 different villages of the Kvemo Kartli region got their jabs. This result gives us additional motivation to talk with our compatriots and help them make a choice for life and get vaccinated.”
“COVID-19: Civil Society Resilience and Sustainability” is a 48-month project funded by the European Union (EU) and implemented by ERIM (formerly IREX Europe) and the Human Rights House Tbilisi (HRHT). The main goal of the project is to promote the resilience and sustainability of civil society in the Eastern Partnership countries, which will enable them to mitigate the direct and long-term impact of COVID-19.