პუბლიკაციის პრეზენტაცია თემაზე ,,ევროპული პოლიტიკის კოორდინაციის გაუმჯობესება საქართველოში ვიშეგრადის ქვეყნების პრაქტიკაზე დაყრდნობით’’
10 ივლისი, 2015
დღეს, 10 ივლისს, სასტუმრო „რადისონ ბლუ ივერიაში“ არასამთავრობო ორგანიზაცია საქართველოს რეფორმების ასოციაციამ (GRASS) გამართა პუბლიკაციის პრეზენტაცია თემაზე ,,ევროპული პოლიტიკის კოორდინაციის გაუმჯობესება საქართველოში ვიშეგრადის ქვეყნების პრაქტიკაზე დაყრდნობით’’. პრეზენტაცია შედგა აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (East-West Management Institute) ორგანიზებით დაგეგმილი საჯარო დისკუსიის ფარგლებში თემაზე: “ასოცირების შეთანხმების იმპლემენტაციის მართვა: როგორ მივიდეთ დასახულ მიზნამდე“.
კვლევა ჩატარებულია უნგრელი, პოლონელი, ჩეხი, სლოვაკი და ქართველი ექპსპერტების მიერ ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით. პუბლიკაცია მიმოიხილავს ვიშეგრადის ქვეყნების ევროპული პოლიტიკის კოორდინაციის ინსტიტუციურ მოწყობას, საჯარო კომუნიკაციის სტრატეგიასა და პოლიტიკურად და ეკონომიკურად სენსიტიურ საკითხებს ჩეხეთის რესპუბლიკაში, უნგრეთში, პოლონეთსა და სლოვაკეთში ასოცირების ხელშეკრულებების/ევროპული შეთანხმებების იმპლემენტაციის პროცესის დროს; პუბლიკაციაში ასევე განხილულია საქართველოს ამჟამინდელი მდგომარეობა ევროპული პოლიტიკის კოორდინაციის ინსტიტუციური არქიტექტურის თვალსაზრისით და შეთავაზებულია კონკრეტული რეკომენდაციები ვიშეგრადის ქვეყნების გამოცდილებაზე დაყრდნობით.
დისკუსიის მიზანია, ხელი შეუწყოს დიალოგს სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეს შორის საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შეთანხმების მართვის, კოორდინაციისა და ეფექტიანი იმპლემენტაციის საკითხებზე. დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდნენ და მოხსენებით წარდგნენ სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში, აგრეთვე საქართველოს ხელისუფლების, სამოქალაქო საზოგადოების, დონორი ორგანიზაციებისა და ბიზნეს-ასოციაციების წარმომადგენლები.

Presentation of publication “Improving the Coordination of European Policies in Georgia Based on the Practices of Visegrad Countries”
10 July, 2015
Today, on 10 July, in Hotel “Radisson Blu” Georgia’s Reforms Associates (GRASS) held the presentation of publication “Improving the Coordination of European Policies in Georgia Based on the Practices of Visegrad Countries” in the framework of the public discussion event organized by East-West Management Institute on the topic: “Management of the implementation of Association Agreement: how to reach objectives”.
Research was conducted by Hungarian, Polish, Czech, Slovak and Georgian experts with the financial assistance of the International Visegrad Fund. The publication discusses institutional arrangements of European Policies in the V4 countries including the strategies of public communication as well as politically and economically sensitive issues in the Czech Republic, Poland and Slovakia during the process of implementation of Association Agreements. The publication also reads about the current state of affairs in Georgia regarding the institutional architecture of the institutions responsible for coordination of European policies and includes the specific recommendations based on the best and worst practices of the V4 countries.
The discussion is aimed to facilitate the dialogue among various stakeholders regarding the issues of management, coordination and effective implementation of the Association Agreement. The event gathered the Deputy State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration, as well as representatives of governmental agencies, civil society, donor organizations and business-associations.
You can see the publication online at the following link:
Improving the Coordination of European Policies in Georgia Based on the Practices of Visegrad Countries