კორუფციის სისტემური პრობლემა დაუყოვნებლივ რეაგირებას საჭიროებს
გასული დღეების განმავლობაში საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა სავარაუდო კორუფციულ გარიგებებში  თანამდებობის პირების მონაწილეობის არაერთი შემთხვევის შესახებ. განსაკუთრებით აღსანიშნავია „ომეგა ჯგუფისა“ და ტელეკომპანია „იბერიას“ საქმიანობასთან დაკავშირებით გასაჯაროებული მასალები, რომლებიც მძიმე კორუფციული დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს, სავარაუდოდ, ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირების მონაწილეობით. მიუხედავად იმისა, რომ ჩანაწერების ავთენტურობა ჯერ არ შემოწმებულა, შემაშფოთებელია ის გარემოება, რომ ხელისუფლებას დღემდე არ მოუხდენია სათანადო რეაგირება ამ მასალებზე, ხოლო ხელისუფლების ზოგიერთი წარმომადგენლის კომენტარები გავრცელებულ მასალებთან დაკავშირებით გვაფიქრებინებს, რომ მათ გაცნობიერებული არ აქვთ პრობლემის სერიოზულობა.
ბოლო პერიოდში გავრცელდა რამდენიმე ჩანაწერი, რომლებიც სავარაუდო მძიმე კორუფციული დანაშაულისა და ქონების უკანონოდ გადაცემის მოთხოვნის შემცველ ფაქტებს ასაჯაროებს. ერთ-ერთ ჩანაწერში “ომეგა ჯგუფის” პარტნიორთან ზაზა ოქუაშვილთან საუბრობენ მისი კონკურენტი კომპანიის წარმომადგენლები და სიგარეტის ბაზრის განაწილების გეგმას იხილავენ. ჩანაწერში საუბარია სიგარეტების რეალიზაციიდან 50% წილის ქართული ოცნების ფონდისთვის გადაცემის შესახებ. გავრცელებულ კიდევ ერთ ფარულ აუდიო ჩანაწერში ზაზა ოქუაშვილს სპორტის ყოფილი მინისტრი ლევან ყიფიანი ავტომობილების გადაცემას სთხოვს. როგორც ჩანაწერიდან იკვეთება ავტომობილები განკუთვნილია ლევან ყიფიანისთვის და სხვა მაღალჩინოსნებისთვის. 24 სექტემბერს გავრცელდა კიდევ ერთი ფარული ჩანაწერი, სადაც ომეგა ჯგუფის დამფუძნებლის, ზაზა ოქუაშვილისა და გიორგი ჩუბინიშვილის (ომეგა ჯგუფის კონკურენტი კომპანია “თბილისის თამბაქოს” ერთ-ერთი აქციონერი) საუბარია ასახული. ჩანაწერში ნათლად იკვეთება, რომ თითოეული სიგარეტის კოლოფის რეალიზაციის შედეგად ქართული ოცნების ფონდში 2.5 თეთრი მიემართება.
საკითხის მნიშვნელობიდან და ბრალდებების სიმძიმიდან გამომდინარე, ასევე იმის გათვალისწინებით, რომ გავრცელებულ მასალებში მაღალი თანამდებობის პირების სახელები ფიგურირებს და კორუფციაში ხელისუფლების სხვადასხვა შტოს ჩართულობის ნიშნები იკვეთება, შექმნილი მდგომარეობა ხელისუფლების მხრიდან დაუყოვნებლივ რეაგირებას საჭიროებს. გარდა ამისა, პრობლემის შესაძლო სისტემური ხასიათი, სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებაში ბოლო დროს გამოვლენილი სავარაუდო კორუფციის ფაქტების ფონზე, აუცილებელს ხდის შესაბამის სისტემურ ნაბიჯებს.
ამ ეტაპზე, საჯაროდ ხელმისაწვდომი მასალების საფუძველზე, აუცილებლად მიგვაჩნია:
1. საგამოძიებო ორგანოებმა უზრუნველყონ საქმის გამოძიება;
2. სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ შესწავლილ იქნას მმართველი პოლიტიკური პარტიის სავარაუდოდ არაკანონიერი გზით დაფინანსების საკითხი;
3. ხელისუფლების მიერ საჯარო დისკუსიის წამოწყება საქართველოს ანტიკორუფციული სისტემისა და საგამოძიებო ინსტიტუტების რეფორმირების საკითხზე, რათა მომავალში უზრუნველყოფილ იქნეს მსგავსი შემთხვევების პრევენცია და ეფექტური გამოძიება;
4. მოვუწოდებთ ბიზნეს წრეების წარმომადგენლებს, ვისაც შეჰქმნია საჯარო მოხელეებთან თუ თანამდებობის პირებთან კორუფციული ხასიათის პრობლემები, ღიად განაცხადონ ამის შესახებ, რადგან მხოლოდ საჯაროობის შემთხვევაშია შესაძლებელი მათი უფლებების ეფექტურად დაცვა, მათ შორის სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო აქტორების მონაწილეობით.

The systematic problem in corruption should be immediately addressed
The public has recently become aware of a number of alleged instances of corruption involving public officials. The notable examples are the public materials related to the activities of the Omega Group and TV Iberia, which are indicative of severe corruption, in which public officials may have been involved. In spite of the fact that the authenticity of the recordings has not yet been verified, it is highly concerning that the government has not responded to these materials. Moreover, some of the comments made by the representatives of the government indicate that they fail to understand the seriousness of the situation.
A number of private recordings have recently leaked to the public, which points to alleged instances of severe corruption and requests for illegal transfer of property. In one of the recordings, Zaza Okuashvili, Partner in Omega Group, talks with a representative of his competitor company (Tbilisi Tobacco). The recording depicts the discussion regarding the division of the tobacco market. The recording also contains a conversation about the transfer of 50% of the profit from the sales of the cigarettes to the Georgian Dream Fund. Another secret audio recording also contains a conversation where the former Minister of Sport, Levan Kipiani, is asking Zaza Okuashvili to transfer his ownership of automobiles. As the recordings show, the automobiles are intended for Levan Kipiani and other high-ranking officials. On September 24, another recording was leaked to the public, which captures the conversation between the founder of the Omega Group, Zaza Okuashvili, and Giorgi Chubunishvili (Shareholder of one of the competitor companies Tbilisi Tobacco). The recording clearly shows that 2.5 tetri is to be paid to the Georgian Dream Fund for every cigarette box sold.
Due to the importance of the case and the severity of the accusations, as well as the involvement of high-ranking officials in the case, it is important for the government to immediately address this issue and answer all respective questions. Moreover, due to the alleged systematic nature of the problem and the exposing of alleged instances of corruption in different state agencies, it is expedient to make systematic changes.
On the basis of materials available to us, we consider that the following steps should be taken:
1. Investigatory agencies should commence a thorough investigation;
2. The State Audit Office should examine the potentially illegal contributions to the ruling party;
3. The Government should commence discussions about the necessity of reforms in the anti-corruption system and investigatory institutions, in order to provide for effective investigations and prevent any similar cases in the future;
4. We call on the representatives of the business sectors, who have experienced issues related to corruption with public officials and civil servants, to publicly speak about these cases, as it is the only way to protect their rights in an effective manner, including the involvement of international bodies and civil society representatives.