Google News Initiative-ის მხარდაჭერით, ევროპული ფაქტების გადამოწმების სტანდარტების ქსელმა (EFCSN) 2024 წლის ევროპული არჩევნების წინ ევროპელ ფაქტების გადამმოწმებელთა შორის კოორდინაციისა და თანამშრომლობის ინიციატივა შექმნა. პროექტი ELECTIONS 24 CHECK მიზნად ისახავდა ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის გაზრდა ევროპის არჩევნებთან დაკავშირებით მცდარი ინფორმაციის აღმოჩენისა და გადამოწმების კუთხით. გარდა ამისა, პროექტი ითვალისწინებდა ევროპელი მოქალაქეებისთვის სწორი ინფორმაციის მიწოდებას, რაც მათ ინფორმაციული არჩევანის გაკეთების საშუალებას მისცემდა.
პროექტის ფარგლებში შეიქმნა ფაქტების გადამოწმების ბაზა, რომელშიც ევროპის არჩევნებთან დაკავშირებით მონაწილე ორგანიზაციების მიერ გადამოწმებულ სტატიებსა და მასალებს მოიცავს. პროექტის ფარგლებში „ფაქტ-მეტრის“ მიერ გადამოწმებული პოლიტიკური განცხადებები, სოციალურ ქსელში გავრცელებულ არასწორ ინფორმაციაზე მომზადებული სტატიები საერთო ევროპულ ბაზაში ინტეგრირდა.

ELECTIONS 24 CHECK EFCN 23/24
With support from Google News Initiative, the European Fact-Checking Standards Network (EFCSN) coordinated and enabled a collaboration among its European fact-checking member organisations ahead of the European elections in 2024. ELECTIONS 24 CHECK project aimed to increase cross-country collaboration in detecting and debunking European election related disinformation across Europe while promoting access to verified information for European citizens so that they can make informed voting decisions.
Within the project a fact-checking database focused on the 2024 European Elections was set up. Within the project, FactCheck Georgia shared its political fact-checks, disinformation debunks and pre-bunking articles related to European elections to the database.