საქართველოს პარლამენტში 2014 წლის ადგილობრივი არჩევნების პერიოდში ფაქტობრივად დაფუძნებული დებატების ადვოკატირება
01 ოქტომბერი, 2013
პროექტის მთავარი მიზანი იყო საქართველოს პარლამენტისა და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს მტკიცებულებათა და ფაქტებზე დაფუძნებული დებატების მხარდასაჭერა.
ასევე, პროექტის მიზნებს წარმოადგებდა:
• პოლიტიკური რიტორიკისა და ბრალდებების შეცვლა ფაქტებზე და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული რიტორიკით.
• პოლიტიკოსების თავიანთ საჯარო განცხადებებზე ანგარიშვალდებულების გაზრდა; ამომრჩეველთა ინფორმირება კენჭისყრაზე;
• გამჭვირვალე და პასუხისმგებლიანი პოლიტიკის აქტორების / საარჩევნო სუბიექტის ადვოკატირება;
• ფაქტებზე დაფუძნებული, საზოგადოებრივ პოლიტიკასთან დაკავშირებული დებატების წარმოება.
• პოლიტიკოსების განცხადებების სიზუსტის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
პროექტის ფარგლებში შეიქმნა FactCheck- ის სამუშაო ჯგუფი და შემუშავდა ფაქტ-მეტრის სახელმძღვანელო. პროექტის შესახებ ინფორმაცია მიეწოდათ გაეცნო პოლიტიკურ პარტიებს, სამოქალაქო საზოგადოებას, არასამთავრობო ორგანიზაციებს, მედიასა და პოლიტიკურ კორპუსებს; განხორციელდა საპრეზიდენტო არჩევნებისა და საპარლამენტო დებატების მონიტორინგი.

Advocating for Fact Based Debates in the Parliament of Georgia and during the Local elections of 2014 through the website
01 October, 2013
Main goal of the project was to advocate for evidence and facts based debate within the Parliament of Georgia and during the 2013 Presidential elections.
Objectives of the project were to:
• Contribute to the change of political rhetoric from the allegations and value-judgment rhetoric to the facts and evidence based rhetoric.
• Keep politicians accountable for their public statements; - Empower voters for informed voting;
• Advocate for transparent and responsive political/electoral actors;
• Contribute to facts-based, credibly informed debates on public policies. –
• Increase public awareness on the accuracy of statements made by politicians.
During the project, FactCheck’s working team was established; Factchecking guidelines were developed; “Factcheck” was introduced to the political parties, civil society, NGOs, media; parliamentary debates and presidential elections were fact-checked.